Poslání Komise pro cenné papíry

Komise pro cenné papíry jako samostatná instituce pro oblast kapitálového trhu vznikla ze zákona k 1. dubnu 1998 vyčleněním Úřadu pro cenné papíry z Ministerstva financí. Je tedy poměrně mladým ústředním orgánem státní správy.
Zákonem zakotveným posláním komise je především posilovat důvěru investorů a emitentů investičních nástrojů v český kapitálový trh, přispívat k ochraně investorů a k rozvoji kapitálového trhu a v této oblasti podporovat osvětu. Komise je součástí státní správy, do které kromě všech ministerstev patří například též Národní bezpečnostní úřad, Český statistický úřad, Úřad průmyslového vlastnictví, Český telekomunikační úřad nebo Úřad vlády ČR.

V čele komise stojí kolektivní orgán - prezídium. Tvoří jej předseda komise, který činnost prezídia řídí, a čtyři členové prezídia. Všech pět komisařů je do svých funkcí jmenováno prezidentem republiky na návrh vlády. Jejich funkční období je pětileté, přičemž každý může být zvolen znovu jen na jedno další funkční období.
Z hlediska zamezení střetu zájmů nesmí předseda komise ani člen prezídia být zároveň poslancem, senátorem, soudcem, státním zástupcem a nesmí zastávat funkce v politické straně či hnutí. Zároveň nesmí zastávat žádnou jinou placenou funkci ani vykonávat výdělečnou činnost, či se přímo nebo zprostředkovaně podílet na podnikání osoby, která je pod dozorem komise. Podobná pravidla se vztahují i na všechny zaměstnance.

Komise vykonává státní dozor nad kapitálovým trhem a subjekty, které na něm působí. Patří mezi ně například subjekty kolektivního investování a jejich depozitáři, obchodníci s cennými papíry, makléři, investiční zprostředkovatelé, nucení správci, likvidátoři, penzijní fondy investující do investičních nástrojů, veřejné trhy (Burza cenných papírů Praha a RM-Systém), emitenti cenných papírů, pokud mají informační povinnosti, a osoby, které hodlají učinit veřejnou nabídku cenných papírů.

Kromě vlastního výkonu dozoru má komise od 1. května 2004 velmi důležitou regulatorní působnost. Vydává sekundární legislativu, tedy vyhlášky, které rozpracovávají některá pravidla stanovená zákony, jejichž tvorba náleží do výhradní pravomoci Ministerstva financí České republiky.
Komise, včetně předsedy a členů prezídia, je stejně jako ostatní státní instituce podrobena veřejné kontrole. Co možná největší průhlednost a otevřenost v činnosti komise je velmi důležitá pro její důvěryhodnost. Jedním z prostředků, jak toho dosáhnout, jsou pravidelné zprávy, které jsou předkládány v průběhu roku parlamentu a Ministerstvu financí. Veřejnosti jsou pak dostupné na webových stránkách komise.
Zpracováno na základě informací Komise pro cenné papíry

Slovníček pojmů

Zákon o Komisi pro cenné papíry (číslo 15/1998): Touto normou se sřizuje Komise pro cenné papíry a vymezuje její postavení, působnost, pravomoci, povinnosti a nástroje dozoru nad kapitálovým trhem.
Regulace: Stanovení podmínek a pravidel pro fungování kapitálového trhu, zákonných povinností a práv subjektů, které na něm působí.
Dozor: Činnost, která směřuje ke zjištění, zda se podmínky dané zákonem a příslušná pravidla na kapitálovém trhu dodržují a povinnosti se plní.
Depozitář: Banka, která opatruje majetek fondu a kontroluje, zda tato společnost nakládá s majetkem v souladu se zákony a svým statutem.
Zdroj: KCP