Druhým a podstatně těžším krokem při tvorbě penzijního plánu, hodným pouze skutečných komplexně vzdělaných finančních poradců, je vyřešení problému, jak se k cílové částce dopracovat.

Existují v zásadě tři varianty: pravidelné (nejlépe měsíční) investování menších částek, jednorázové investování vyšší částky a optimální kombinace obou možností.

Ať už zvolíme kteroukoliv z variant, základem je vždy správná strategická alokace, tj. diverzifikace penzijního portfolia na základní třídy aktiv: peněžní instrumenty, dluhopisy a akcie. Předpokladem je znalost klientova rizikového profilu a investičního horizontu.

Poněvadž investiční horizont je většinou dostatečně dlouhý, významné zastoupení v portfoliích klientů mohou mít akcie, resp. akciové strategie.

Naopak peněžní instrumenty, s výjimkou nejkonzervativnějších klientů s kratším investičním horizontem, mohou zcela chybět.

Strategická alokace předurčuje potenciální výnos celého portfolia. Čím vyšší zastoupení akcií, tím vyšší je možný výnos a naopak. Při tvorbě strategických alokací vycházejí finanční poradci z modelových portfolií sestavených společností PORFIN.

Jednorázově

V případě, kdy klient investuje jednorázově vyšší částku, vypočítáme pomocí penzijního kalkulátoru na základě očekávané výkonnosti portfolia a požadované cílové částky potřebnou výši vstupní investice.

Poté následuje tzv. taktická alokace, tzn. výběr a "dosazení" konkrétních produktů do základní struktury portfolia. Pro jednorázovou investici doporučujeme především otevřené podílové fondy akciové a dluhopisové s různým investičním zaměřením a stylem, které samy o sobě dodávají penzijnímu portfoliu potřebnou diverzifikaci.

Co se týče očekávané výkonnosti fondů pro klienta, počítáme s dlouhodobým výnosem 8 % p.a. u akciových fondů a 4 % p.a. u dluhopisových fondů.

Kapitálové trhy sice zaznamenávají dlouhodobě vyšší hodnoty, je však třeba počítat se skutečností, že většina aktivně spravovaných fondů výkonnosti příslušných indexů nedosahuje. Celkovou výkonnost pro investory navíc snižují nezanedbatelné manažerské a jiné poplatky.

Pravidelně

U varianty s pravidelným investováním menších částek dodržujeme pokud možno stejnou strategickou alokaci, jako v případě jednorázového investování.

Rozšiřuje se zde však nabídka vhodných produktů umožňující vyšší diverzifikaci. Pro konzervativnější část portfolia využíváme dluhopisové fondy a penzijní připojištění (PP).

Zatímco u dluhopisových fondů předpokládáme výkonnost na úrovni 4 % p.a., u PP je dlouhodobá potenciální výkonnost značně proměnlivá a ovlivňuje ji hned několik faktorů - nákladovost fondu, délka spoření a výše měsíční úložky. Celkové zhodnocení se proto případ od případu liší a může se pohybovat v rozmezí i několika procent p.a.

Při výpočtu průměrného zhodnocení u PP postupujeme následujícím způsobem. Pomocí speciálního kalkulátoru od příslušného penzijního fondu vypočteme z měsíční úložky, počtu let spoření a předpokládaného zhodnocení fondu celkovou naspořenou částku, v níž jsou zakalkulovány náklady fondu. S využitím vlastního penzijního kalkulátoru pak z této naspořené částky vypočítáme skutečné zhodnocení pro klienta (efektivní úrok).

Pokud portfolio fondu vynáší 4 % p.a., pohybuje se efektivní úrok v závislosti na výši úložky a délce spoření mezi 5 % až 6,5 % p.a. pro časový horizont nad 10 let. Tuzemskou specialitou je vysoce nadprůměrné zhodnocení při spoření kratším než 10 let.

Této skutečnosti využíváme u klientů blížících se důchodovému věku, kdy rizikovější akciovou složku redukujeme na úkor méně rizikového PP se srovnatelnou či dokonce vyšší výkonností.

Dynamická část

Pro dynamickou část portfolia využíváme především investiční životní (důchodové) pojištění s nulovou či minimální pojistnou částkou pro případ smrti. "Spořicí" složka je většinou stoprocentně investována do globálně investujících akciových fondů a tvoří tak protiváhu konzervativně investujícím penzijním fondům.

I u tohoto produktu je stanovení potenciální výkonnosti poněkud složitější. Možný výnos ovlivňují kromě výše úložky a délky pojištění i obecně vyšší nákladovost pojistného produktu a eventuální pojištění rizika smrti, kdy do hry vstupuje i věk klienta. Po provedení kalkulací vycházejících z předpokládaného zhodnocení portfolia akciových fondů 8 % p.a., dospějeme k efektivnímu úroku v rozmezí 6 % až 7 % p.a., přičemž vyšší výkonnost je dosahována delší dobou pojištění a/ nebo vyšším pojistným. Na tomto místě je třeba zdůraznit, že výše uvedené kalkulace pro penzijní připojištění a investiční životní pojištění nepočítají s reinvesticemi eventuálních daňových úspor. Ty jsou pro klienta jakýmsi bonusem navíc a je jen na něm, zda jimi "posílí" své penzijní konto.

Akciové fondy

Dalším vhodným a současně potřebným produktem do dynamické části penzijního portfolia jsou samotné akciové fondy, které mají za úkol dodat potřebnou dynamiku růstu. Bohužel limitující podmínkou pro měsíční ukládání do fondů je výše minimální investice. Z tohoto hlediska připadají v úvahu v podstatě jen fondy tuzemských správců, do nichž lze investovat zpravidla již od 1000 Kč. V poslední době se však i zde zablýsklo na lepší časy, když jedna z renomovaných mezinárodních investičních společností umožňuje investovat do svých zahraničních fondů od jednoho tisíce Kč. Lze tak i s relativně malou částkou docílit větší diverzifikace rozdělením investice do více akciových fondů s různým investičním zaměřením.

Model

Závěrečnou a současně nejzajímavější částí práce při tvorbě penzijního plánu je výpočtová modelace v rámci jednotlivých variant plánu. Těch může být teoreticky nepřeberné množství.

Finanční poradce se však snaží na základě znalosti svého klienta a jeho finančních možností doporučit tu nejoptimálnější variantu.

Při modelaci dosazujeme do penzijního kalkulátoru k navrženým produktům se známým předpokládaným výnosem konkrétní částky tak, abychom se při dodržení strategické alokace dopracovali k potřebné cílové částce. Kolik produktů do plánu zařadíme, s tolika proměnnými pracujeme. V případě, že pro dosažení cílové částky navrhujeme kombinaci jednorázové investice s průběžným měsíčním investováním, počet možných kombinací se pochopitelně zvyšuje.