Členské země OPEC, především Saúdská Arábie a Írán, se snaží zajistit si do budoucna co největší podíl na čínském trhu s ropou. Ten už nyní je druhý největší na světě - hned za Spojenými státy americkými.
Poptávka na něm by se měla do roku 2020 podle oficiální čínské prognózy zdvojnásobit na třináct miliónů barelů denně.
Prezident OPEC Ahmad Fad Sabah dnes zahajuje v Pekingu jednání o spolupráci v ropném sektoru. V tom vidí velikou šanci. Jak uvádí agentura Bloomberg, Saúdská Arábie a Kuvajt hodlají do výstavby či modernizace rafinérií v Číně prozatím investovat více než osm miliard dolarů.
"Vazby mezi OPEC a Čínou jsou ale stále slabé," míní A. F. Alhaji, který sleduje ropný sektor na Ohio Northern University. Podle něj musí kartel do Číny pustit více svých petrodolarů.
Ale vstřícný krok musí učinit také Peking - více otevřít svůj ropný sektor zahraničním investorům a hlavně přestat regulovat ceny ropných produktů.
Saúdská společnost Saudi Aramco, největší na světě podle objemu těžby, se už v roce 2001 s čínskými partnery dohodla na rozšíření rafinérie v provincii Fu-ťien. Připravuje se také výstavba druhého společného podniku s čínskou firmou Sinopec.
Pozadu nechce zůstat ani Kuvajt, který se s Čínou dohodl na rozšíření rafinérského komplexu blízko Kuang-čou. Jde o projekt za pět miliard dolarů, jehož cílem je rozšířit zpracovatelskou kapacitu až na 400 tisíc barelů denně. Surovinu bude dodávat Kuvajt.
Číňané potřebují skoro sedm miliónů barelů ropy denně a příští rok to bude o šest procent více, předpověděla nedávno Mezinárodní agentura pro energii. Dovážet se musí více než tři milióny barelů ropy denně.
Od Saúdské Arábie, Íránu a Indonésie, tří největších dodavatelů z kartelu, Číňané zatím nakupují kolem 800 tisíc barelů ropy.
Žíznivý čínský trh nedá spát také Rusku, největšímu producentovi ropy mimo OPEC. "S velkou pravděpodobností se staneme mnohem důležitějším dodavatelem ropy do Číny než dosud," míní Andrej Gaidamaka, ředitel ruského těžebního koncernu Lukoil pro strategické plánování.
Státní monopolní dopravce ropy Transněfť hodlá vyčlenit 7,9 miliardy dolarů na výstavbu ropovodu, který umožní výrazně zvýšit dodávky ruské ropy do Číny od roku 2008. Dodávky po železnici by se už v příštím roce měly zvýšit zhruba o polovinu.
Zatímco Rusko svoji ropnou tepnu do Číny teprve plánuje, Kazachstán před měsícem dokončil stavbu 900 kilometrů dlouhého ropovodu. První komerční dodávky mají být zahájeny v polovině roku 2006. Mělo by se jím přepravovat až deset miliónů tun nejen kazašské, ale i ruské ropy.