Světový trh ropy se opět potácí. Cena šla včera nejprve vzhůru. Zapůsobila na ni zpráva o úterní mohutné explozi na klíčovém ropovodu, který společnost Royal Dutch Shell provozuje v Nigérii. Ale pak USA, největší světový spotřebitel, sdělily, že jejich ropné zásoby vzrostly.
Zpráva z Washingtonu zapůsobila na cenu jako zklidňující balzám. Lehká americká ropa, která se nejprve přehoupla přes 58 dolarů, v podvečer spadla na 57,90 dolaru. Je ale stále o 27 procent vyšší než před rokem. Severomořský Brent se držel těsně nad 56 dolary, informovala agentura Bloomberg.
Trh teď udržuje v napětí Nigérie, těžící kolem 2,4 miliónu barelů denně. Země je zároveň osmým největším vývozcem na světě. Naprostou většinu ropy dobývá v deltě řeky Niger, kde čas od času na těžební zařízení a infrastrukturu útočí protivládní rebelové.
V úterý na nejdůležitějším ropovodu nastal mohutný výbuch, který připravil o život nejméně osm lidí. Společnost Shell byla nucena přerušit těžbu na dvou přilehlých ropných polích. Podle lagoského listu This Day je to dílo povstalců, kteří použili trhavinu.
"Zpráva z Nigérie s cenou ropy docela zahýbala," komentovala pro agenturu Reuters Deborah Whiteová z francouzské společnosti SG Commodities.
"Ropovod stále hoří. Denní ztráta činí 180 tisíc barelů," citovala včera agentura Reuters mluvčí londýnské centrály Shellu Caroline Wittgenovou.
Ta ale nemohla potvrdit, zda mohutný požár, jehož plameny šlehaly do výšky desetipodlažního domu, skutečně způsobila trhavina, či šlo o nehodu.
Personál vybavený čluny a vrtulníky se včera snažil dostat oheň pod kontrolu. Zatím není možné odhadnout, kdy se ho podaří zvládnout, napsala agentura Reuters. "Dá se říci, že situace je dost vážná," sdělil jí v Kataru, kde právě podepsal nový plynárenský kontrakt, výkonný ředitel Shellu Jeroen Van der Veer.
Ropu pro zmíněný koncern v Nigérii těží společný podnik Shell Petroleum Development, který se podílí na celkové produkci země přibližně polovinou. Z pětapadesáti procent ho vlastní společnost Nigerian National Petroleum, třicet procent má Shell, deset francouzský Total a pět procent drží italská Eni.
Trh včera "tančil" také podle dvou zpráv z USA. Ty nejprve informovaly, že zásoby ropných produktů v týdnu končícím 16. prosince klesly o 2,8 miliónu na 127,7 miliónu barelů, mnohem více, než se čekalo. Ale druhý údaj o zásobách ropy byl pro spotřebitele povzbudivý. Dosahují 322,5 miliónu tun a jsou skoro o dvanáct procent nad pětiletým průměrem.

051222-19.jpg ()