Otázali jsme se významných osobností, které mají blízko k financím a podnikání, a položili jsme jim záludnou otázku:

Letos Češi zbohatli. Myslíte si, že budou občané České republiky v roce 2006 chudší, nebo bohatší než v letošním roce?

BOHUSLAV SOBOTKA, ministr financí České republiky

Celý uplynulý rok jsem se snažil prosadit snížení daně z příjmu, což se nakonec povedlo. Takže mohu skutečně závazně prohlásit, že minimálně o těch 14 miliard korun, které ušetří na daních, budou Češi bohatší. A doufám že na tom budou lépe i ti, kteří v důsledku slibně pokračujícího ekonomického růstu najdou v příštím roce nové či lépe placené pracovní místo.

PAVEL KAVÁNEK, generální ředitel Československé obchodní banky

Občané budou v příštím roce nepochybně bohatší. Přinejmenším o zkušenost, kterou nelze nikomu vzít.

Někteří Češi ušetří něco málo na daních. Ale všichni budeme bohatší díky tomu, že koruna k euru dlouhodobě posiluje a ekonomika roste a podle našich předpokladů i dále poroste. Z makro pohledu národ bohatne. Předpokládám, že do konce příštího roku předstihneme Portugalsko. Ale protože se říká, že lidé bohatnou zejména prožitky se svými dětmi, jsem si růstem bohatství v roce 2006 naprosto jist.

DAVID MAREK, analytik Patria Finance

Skepse je typickým rysem české povahy. Kromě literárních pramenů to dokumentuje i vývoj indexu důvěry spotřebitelů. Za dobu své existence, tj. od roku 1998, dosáhl kladné hodnoty jen ve dvou měsících. Není divu, že většině českých domácností subjektivně přijde, že to s jejich bohatnutím není nijak valné. V posledních deseti letech se ale jejich průměrné bohatství, měřeno čistým jměním, zvyšovalo v průměru reálně o tři procenta ročně. A příští rok by neměl vybočovat z řady. Alespoň v negativním smyslu.

Průměrná mzda, patrně nejvýznamnější proměnná ovlivňující vývoj bohatství domácností, by se měla zvýšit podle našeho odhadu zhruba o sedm procent, reálně o tři a půl procenta. Méně by nás v příštím roce měly zatížit daně. Nedávno schválené změny zdanění mezd a platů by měly ponechat v peněženkách domácností zhruba o 20 miliard korun více než letos. Mírně vzhůru se posunuly úrokové sazby a v příštím roce by mohly vyšplhat ještě o něco výše. Úroky připsané na běžných a termínovaných účtech by tak měly být vyšší než letos. Zároveň ovšem bude na české domácnosti stále více doléhat břemeno splátek hypoték a spotřebitelských úvěrů, které si v poslední době nabraly. Přesto je velmi pravděpodobné, že příští rok budou v průměru české domácnosti ještě bohatší než letos.

MIROSLAV ŘIHÁK, ředitel společnosti Anect a finalista soutěže Světový podnikatel roku 2005

Záleží na tom, v čem měříte bohatství občanů. Pokud růstem HDP, pak o nějaké to procento nepochybně bohatší budou. Otázkou zůstává, zda to nějak poznají ve své peněžence. Určitě budou bohatší o zkušenosti s naší politickou scénou. Bude zajímavé sledovat inscenaci zvanou "Předvolební sliby voličům". Jestli to ale občanům pomůže v rozhodování, koho volit, nevím. Asi budou bohatší o počet úředníků ve státní správě, ale to také není moc dobrá zpráva! Když nad tím příštím rokem tak přemýšlím, asi moje očekávání nepůsobí příliš optimisticky. Ale protože se počítám mezi optimisty, věřím, že budeme mít o trochu více peněz v peněženkách, že naše politická reprezentace konečně pochopí, že vládnout neznamená rozdělovat, ale budovat, a že konečně začne zeštíhlovat naše státní správa.

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ, analytička Next finance

Očekávám, že české domácnosti budou v průběhu roku 2006 dále bohatnout. Průměrný plat v zemi se přehoupne přes 19 tisíc. Zatímco ceny vzrostou zhruba o tři procenta, mzdy vzrostou v průměru přibližně o šest procent.

Reálně si tak Češi za svou práci koupí o tři procenta více. Nicméně průměr bude pro řadu lidí velmi ošidný. Většina obyvatelstva má totiž podprůměrnou mzdu. Platy některých vrcholových manažerů vychylují průměr nahoru. Jsou dokonce oblasti, kde mají nižší než průměrnou mzdu téměř tři čtvrtiny pracujících.

Tempo růstu mezd ovšem nemusí vždy vypovídat o bohatství. Bohatství je subjektivní věc. Průzkumy ukazují, že svou domácnost označuje za chudou čtvrtina dotázaných a za spíše bohatou jen desetina dotázaných. Vzhledem k tomu, že se rozevírají nůžky mezi příjmy jednotlivých profesí, dá se očekávat, že počet těch, kteří se cítí bohatí, se výrazně nezmění, a počet těch, co se cítí chudí, také ne. Průměrná hodnota majetku domácností sice poroste, ale lidé kolem sebe stále uvidí ty, kterým rostou mzdy výrazně rychleji než průměr, i nadále se proto budou subjektivně cítit chudí.

JAN ŠVEJNAR, profesor ekonomie a veřejné politiky University of Michigan

Občané České republiky budou v průměru bohatší, protože reálné příjmy celkově vzrostou přibližně o čtyři procenta. Avšak stav bohatství jednotlivců bude velmi rozdílný. Někteří zaznamenají podstatný růst majetku, jiní značný pokles. Bude záležet na podnikavosti, schopnostech a také na štěstí.

Připravila Světlana Rysková

Související