(Z technických důvodů mohou být vaše dotazy zobrazeny se zpožděním. Děkujeme za pochopení.)

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Jachym
Zdravim Vas,co je podle Vas nejprinosnejsi danova zmena letosniho roku?Snizeni dani? Spolecne zdaneni manzelu?
Domnívám se, že se to nedá jednoznačně říci, záleží na tom, o jakého poplatníka jde. Někdo využije poprve společné zdanění manželů. Pro některé fyzické osoby může být výhodné uplatnění zvýšeného paušálu výdajů ( 80, 60, 50 resp. 40 % podle novely zákona) , které je možné uplatnit již v roce 2005. Je však třeba při přechodu na paušální výdaje nutné upozornit na možné dopady podle § 23 odst. 8 zákoana o daních z příjmů ( dále jen ZDP). Chtěl bych také upozornit na výhodnou změnu odepisování od roku 2005 - a to zkrácení dob odepisování v 1 až 3. odpisové skupině. Výhodou pro fyzické osoby bude určitě snížení daňových sazeb. Možná je dobré upozornit i na méně známou změnu v oblasti paušální daně podle § 7a ZDP kde novela zákona umožňuje podstatně širší uplatnění, než doposud. Právě paušální daň může být velmi výhodná pro některé skupiny fyzických osob.
P. Buchníček
non CSSD
Jak je to vlastně s procentními paušály v DPF , jsou procenta dle profesí zvýšena a nebo platí procenta ze ZO 2004? Server HN dokonce informoval, že vyšší procenta paušálů lze uplatnit za určitých podmínek už i v daňovém přiznání v březnu za ZO 2005. Je to tak? A jaké jsou ty podmínky?
Výše tzv. paušálních výdajů byla nakonec v novele zákona schválena v jiné výši, než předpokládal původní vládní návrh. Konkrétně se jedná o možnost uplatnění až 80% výdajů u příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství, 60% u řemeslných živností, 50% u ostatních živností a 40% u dalších příjmů podle §7. Současně novela zákona v přechodných ustanoveních stanovila, že toto ustanovení je použitelné už pro rok 2005. Je tady ovšem jeden háček, o kterém se poměrně málo ví. Paragraf 3 osdt. 8 zákona stanoví, že při přechodu ze skutečných výdajů (evidovaných v daňové evidenci) na výdaje paušální je třeba ještě v roce uplatnění skutečných výdajů zvýšit základ daně o hodnotu pohledávek a zásob a snížit o hodnotu závazků. Znamená to tedy v praxi to, že se sice FO v současné době ještě může rozhodnout, že v roce 2005 uplatní paušální výdaje, ale bude mít problémy v tom případě že v roce 2004 vykázale ve svém daňovém přiznání zásoby nebo pohledávky. Hodnota těchto zásob a pohledávek totiž měla být zvyšující položkou v roce 2004 a bude tedy nutné v této souvisloti podat dodatečné daňové přiznání v roce 2004. Pokud ovšem poplatník neměl v roce 2004 neměl žádné pohledávky nebo zásoby, může se dnes bez rizika svobodně rozhodnou zda v roce 2005 uplatní skutečné výdaje nebo paušál. Tento problém ovšem nechápejme jako problém roku 2004,bude to vždy problém i do budoucna.
P. Buchníček
Petra
Dobrý den, jsem zaměstnanec - vdaná. Je pro mě výhodné společné zdanění manželů? Jak jej v mám praxi realizovat a kolik procentuálně ušetří?
V této obecné podobě se na tento dotaz nedá odpovědět. Společné zdanění manželů nemá smysl v případě kdy manželé mají přibližně stejné příjmy a uplatňují stejné odpočitatelné položky. Naopak společné zdanění má smysl jestliže manželé mají výrazně odlišné příjmy, popř. některý z nich nemá příjmy vůbec. Podmínkou samozřejmě je, že vyživují alespoň jedno dítě ve společné domácnosti. V tomto případě doporučuji udělat si nejprve propočet individuálních daňových příznání a poté propočítat společné zdanění a použít je v případě, že je výrazně výhodnější. Jinak ještě upozornuji, že při použití společného zdanění manželů¨si musí oba manželé podat daňové přiznání a je-li některý z nich zaměstnaný nemůže využít možnosti ročního zúčtování mzdy.
P. Buchníček
anonym
Mohu s manželkou společně zdaňovat, jestliže v současnosti nebydlíme ve společné domácnosti (každý oficiálně psané v obč. p. bydliště jinde)?
Obecně platí že společné zdanění mohou využít pouze manželé, kteří žijí v domácnosti a současně vyživují alespoň jedno dítě, žijící s nimi v domácnosti. Pojem domácnost však nemusí nutně znamenat společnou adresu. Pojem domácnost je uveden v § 115 Občanského zákoníku. Domácnost tovří FO, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Nejjednodušší je mít společnou adresu. Je ovšem možné prokázat, že manželé mají společnou domácnost, i když mají odlišnou adresu.
P. Buchníček
studentka
Jak mám zdaňovat jako studentka, když mám možnost si vydělat měsíčně více jak 3 tisíce? Co je pro mne nejvýhodnější - jakou mám uzavřít smlouvu se zaměstnavatelem?
Pro zdanění příjmů ze závislé činnosti není rozhodující druh uzavírané smlouvy. Rozhodující je výše příjmů, a to zda podepíšete nebo nepodepíšete prohlášení. Protože student má možnost uplatnit si také slevu na dani za studenta, může být za určité výše příjmů podepsat prohlášení, protože se může stát i to, že těchto okolností bude daň i nulovál. Bez informace o tom, jaké jsou Vaše příjmy však nemohu konkrétněji na dotaz odpovědět.
P. Buchníček
anonym
Slyším od řemeslníků nářky, že se již v Česku nevyplatí kvůli odvodu peněz státu vlastnit malou nebo střední firmu. Co je na tom pravda a čím je to způsobeno? Znamená to konec stavu středních podnikatelů?
Je asi nepochybně pravda, že ČR patří ke státům s vyšší zátěží odvodů podnikatelů do státního rozpočtu. Bohužel tato situace je v roce 2006 pouze částečně zmírněna pouze snížením daňové zátěže. Méně se již mluví o tom, že výraznou složkou u podnikatelů je tají sociální a zdravotní pojištění u kterého je bohužel nutné konstatovat smutnou okolnost zvyšování vyměřovacího základu. V praxi to znamená, že zatímco daně v roce 2006 klesnou, sociální a zdravotní pojištění podnikatelů vzroste, takže výsledek bude velmi problematický. Tato otázka ovšem by měla být položena ne daňovému poradci, ale politikům.
P. Buchníček
jirka
Jaky je postup pri spolecnem zdaneni manzelu? Je to doopravdy tak, ze se bude muset doplatit dan za druheho s mensim prijmem, aby ji stat nasledne vratil? Dekuji za odpoved.
Popis postupu při společném zdanění přesahuje možnosti tohoto diskuzního fora. Myslím, že však mohu doporučit, aby tazatel stáhnul z internatu české daňové správy (www.cds.cz) velmi rozsáhlou - pětistránkovou informaci, která se týká společného zdanění manželů a kde je přesně uveden postup, který obsažen v tomto dotazu.
P. Buchníček
manzel
Mohu využít společného zdanění manželů, když jsem podnikatel a vztahuje se na mě minimální základ daně? Většina mých příjmů je ze zaměstnání. Slyšel jsem názory, že podnikatelé společného zdanění manželů využít nemohou, i když jejich základ daně je větší než minimální.
Pokud se na kteréhokoliv z manželů vztahuje minimální základ daně, nemůžete využít společné zdanění manželů.
P. Buchníček
Karel
Dobrý den, platí zvýšení výdajových paušálů z 25% na 50% už za rok 2005 nebo až od roku 2006? Mohu s manželkou uplatnit společné zdanění manželů, jestliže žijeme ve společné domácnosti, ale já mám dosud jiné trvalé bydliště? Děkuji.
Vyšší výdajové paušály platí už pro rok 2005. Jedná se o shodný problém, který byl již zodpovězen v předchozích dotazech.
P. Buchníček
Kamila
Můžeme s manželem využít společné zdanění, když já jsem zaměstnaná (v současnosti na mateřské dovolené) a manžel je OSVČ?
Při splnění dalších podmínek pro společné zdanění ano.
P. Buchníček
askar
Mohu mit prijem z umelecke, publicisticke nebo pedagogicke cinnosti i bez zivnostenskeho listu?
Příjem z umělecké činnosti je příjmem podle autorského zákona a tedy z pohledu daně z příjmů se jedná o příjem podle § 7 odst. 2 písm. a) ZDP. Příjem z publicistické nebo pedagogické činnosti - mohli by jít ö lektorskou činnost, která je živností, doporučuji podívat se na usnesení vlády, kterým se vydává seznam živností.
P. Buchníček
Petr
Vyplati se optimalizovat prijmy transferem pres Slovensko?
Na tuto otázku se nedá v obecné rovině odpovědět. Rozbor této situace by vyžadoval delší konzultaci, s konkrétním uvedením o jaké příjmy jde, jak by byl transfer realizován, dopady do DPH apod.
P. Buchníček
snail
Existuje nejaka moznost odecist ze zakladu dane naklad na porizeni bytu odehrava-li se v nem prokazatelne cast me podnikatelske cinnosti?
Pokud se jedná o byt v osobním vlastnictví, je možné tento byt vložit do obchodního majetku a pak jej odepisovat v rozsahu ve kterém je v něm prováděna podnikatelská činnost. Vložení bytu do obchodního majetku má však další důsledky a to na případné osvobození při prodeji tohoto bytu dle § 4 odst. 1 písm. a) ZDP a také na problematiku stavebního zákona, neboť nemovitosti mohou být používány pouze k účelu, pro který jsou určeny. Chtělo by to tedy požádat o dočasné vynětí bytu z bytového fondu. Pokud by se jednalo o byt družstevní nebo městský v žádném případě není uplatnění nákladů na pořízení tohoto bytu možné.
P. Buchníček
?
Jakou mate zkusenost s uplatitelnosti uredniku financniho uradu?
bez komentáře
P. Buchníček
cerny
Umoznuje novela zakona opet tzv. Svarc system?
K této problematice publikovalo Ministerstvo financí pokyn D-285, ve kterém je tato problematika popsána. Podle mého názoru však i tento pokyn umožňuje různé výklady. Bohužel v řadě případů může být i neštěstím špatně sepsané smlouva např. cena, která se odvíjí od nějakých mzdových podmínek, povinnost řídit se příkazy nějakého mistra apod.
P. Buchníček
steve...
Jsem spolecnikem s. r. o. a chtel bych si vyplatit odmenu. Jak ji co nejmene zdanit?
Zdanění příjmů společníka s.r.o. je možné provést dvojím způsobem. Buď formou klasických příjmů ze závislé činnosti ( mzdy), která však podléhá zdanění a odvodům sociálního a zdravotního pojištění jako každá jiné mzda. Na druhé straně však má výhodu, že je daňově uznatelným nákladem pro společnost. Druhou možností je potom klasický podíl na zisku. Ten však podléhá dvojímu zdanění ¨- nejprve je třeba zdanit zisk společnosti a poté ještě 15% srážkovou daní podíl společníka.
P. Buchníček
Magdalena
Budem-li 100% akcionarka firmy, ako su zdanene moje moje prijmy plynuce z drzenia akcii?
Ze samotného držení akcií mohou plynout příjmy pouze z titulu výplaty dividendy pöpř. při prodeji těchto akcií. Při výplatě dividendy se uplatní 15% srážková daň, při případném prodeji akcií je prodej od daně osvobozen uplyne-li mezi nabytím a prodejm akcií doba nejméně šesti měsíců.
P. Buchníček
Hund
Dobrý den, jsem malý živnostník, dobrovolný plátce DPH a chci za rok 2005 použít paušální výdaje 60%. Do konce ledna musím podat přiznání k silniční dani za r. 2005, ve kterém jsem pravidelně platil zálohy na soukromé vozidlo používané k podnikání. Mohu v přiznání nevyplnit žádné vozidlo a tuto zálohu dostat od FÚ zpět? Děkuji.
Platba silniční daně nezávisí na typu použití výdajů, ale na tom, zda vozidlo bylo nebo nebylo používáno k podnikání. Jelikož jste plátcem DPH předpokládám že jste uplatňoval odpočet DPH u benzínu, čímž jste již deklaroval to, že vozidlo k podnikání používáte.
P. Buchníček
Franck
Vazeny pane Buchnicek, rad bych se Vas zeptal na nekolik otazek. 1.muzete uvest priklad zdaneni manzelu, kde jeden ma plat kolem 40tis a druhy pod 20tis ... Vsude se uvadeji extremni situace ale "normalni" vypocet pro "normalni" rodinu nikde.Vime, ze vsichni pod 30tis si polepsi a pri spolecnem zdaneni by to mohlo byt jeste o trochu lepsi, ale jak je to v udeveden pripade ? 2. nikde jsem nevidel kolik stat vybral dani u lidi, jenz maji zivnost jako druhe zamestnani. Muzete nam toto cislo napsat ? A kolik je takovych lidi v CR (predpokladam, ze kolem 150tis) 3. Necetl jsem presne zakon o danich, ale pouze v rychlosti, z ceho se odecitaji pausalni vydaje ? Z ekonomickeho zisku, hrubeho zisku nebo cisteho zisku ? Dekuji za Vas cas
anika
Dobry den, jsem zaroven zamestnanec a zaroven zivnostnik. Jsem vdana v a polovinu roku jsem byla na materske, resp. nyni na rodicovske dovolene. Je mozne uplatnit spolecne zdaneni manzelu, kdyz v podnikani moje vydaje za rok 2005 vyrazne prevysuji prijmy? Je vubec mozne uplatnit spolecne zdaneni manzelu, kdyz jsem na rodicovske dovolene? DIky.
Společné zdanění manželů je možné uplatnit, pokud se na Vás nevztahuje povinnost minimálního základu daně, což by bylo při nízkých příjmech ze zaměstnání možné.
P. Buchníček
Francek
Pane Buchníčku k čemu je paušál? Vždyť jedna z deklarovaných výhod paušálu je v tom, že nemusím vést účetnictví a tudíž se obávat správce daně, že jsem někde udělal chybu. V případě paušálu eviduji pouze příjmy, závazky, pohledávky a majetek. Jenže když jste plátcem DPH, tak máte záznamní povinnost. To znamená kompletní účetnictví, či daňová evidence. Nehledě na to, že v případě použití paušálu je třeba dořešit případné závazky a pohledávky pomocí dodatečného přiznání za rok předcházející roku kdy použiji paušál. Ta různorodost výše paušálu je ve skutečnosti totální paskvil. Například. Jsem daňový poradce, vedu zákazníkům účetnictví, současně mám řemeslnou živnost a příjmy ze zemědělské činnosti. Kromě toho pronajímám dva byty. Pokud bych volil paušál, tak bych měl snad všechny tarify. 80%, 60%, 50%, 40% a 30%. Klientům, kterým dělám účetnictví, tak bych musel vystavovat měsíčně dvě faktury. Jednu za vedení účetnictví (50%) a druhou za zpracování daňového přiznání DPH (40%). Těch kombinací je více. Jenže, to nemohu dělat zpětně. Tak že se mě to netýká. A takových nás je mnoho. Zemědělci 80% je sice lákavých, ale neznám ve svém okolí nikoho, kdo by to využil. Důvodem je zase DPH, dotace, rezervy na opravy HIM, a vysoké odpisy, které dostávají podnikatele skoro na nulu. Tedy na Sobotkovu nulu - 107.000 Kč minimálního základu daně. A teď vláda ke všemu ještě zvedla minimální mzdu a tím de facto zvýšila podnikatelům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Nemyslíte si, že nejlepší daňovou změnou by bylo začít znovu? Zrušit současné daňové zákony, které jsou už tak nepřehledné, že jim nerozumí ani správci daně a vypracovat nové, pokud možno jednoduché. Že by až ODS?
bez komentáře
P. Buchníček
Majitel zemědělských polí.
Jsem drobný majitel zemědělské půdy. Vlastním cca 40ha na kterých hospodaří místní zemědělské družstvo v nájmu. Ročně platilo zemědělské družstvo za nájem cca 7.000Kč, což je ohromně málo, asi 20x méně než dostávají majitelé polí na západ od nás. Dle daňových zákonů to prý mělo ale jednu výhodu, že to bylo do 10.000Kč a já majitel jsem nemusel podávat daňové přiznání, ani z tohoto příjmu z nájmu platit daně. Jenže od 1.1.2005 se změnily daňové zákony v oblasti daně z nemovitostí. Od 1.1.2005 musíme platit daň ze zemědělské půdy my majitelé a ne nájemci jako tomu bylo dosud. Nájemci (zemědělské družstvo) nám onu daň z nemovitostí cca 4000Kč připočítává k těm 7.000Kč co platí z nájmu. Při tomto součtu již vyjde nájemné přes 11.000Kč/rok. Musíme nyní z toho platit daň z příjmu? Není náhodou blbost, abychom platili daň z příjmu i z těch 4.000Kč, které jsme původně zaplatili na dani z nemovitosti?
FP
Lze zvyseny pausal uplatnit pro danove obdobi roku 2005 ?
ano
P. Buchníček
Lucie Vránová
Dobrý den, ráda bych věděla zda od 1.1.06 je stanoven minimální základ daně i pro spolupracující osobu, která nemá jiné příjmy než na ní převedené od manžela(který je OSVČ). Dále dotaz : zda stále platí, že osoba, která nemá příjmy vyšší než 15 000,-Kč za rok, nemá stanoven min. základ daně. Děkuji za odpověď. S pozdravem L.Vránová
a) Pokud půjde o převod na spoluperacující osobu podle § 13 ZDP, bohužel se může i této spolupracující osoby týkat minimální základ daně. b) Platí pro rok 2005 a další, neplatilo pro r. 2004.
P. Buchníček
Štencl
Dobrý den, lze použít paušál ve výši 50% na volnou živnost zprostředkovatelská činnost v oblasti obchodu a to již v roce 2005? Pokud dítě ukončilo vzdělávání v 9/05, mohu uplatnit společné zdanění manželů? Promítnou se paušální náklady i ve výpočtu pro VZP a OSSZ ? děkuji za odpověď
a) Jedná li se o živnost,na kterou je vystaven živnostenský list a nejde o živnost řemeslnou, může se uplatnit paušál 50 % i v r. 2005 b) v roce 2005 lze uplatnit, v r. 2006 již ne. c) Do přehledu pro SP a ZP budou uvedeny skutečné příjmy a výdaje ve výši paušálních výdajů.
P. Buchníček
spekulant
Dobry den, jaky je postup pri zdanovani spekulaci s financnimi derivaty? Z toho, co zatim vim, by to melo byt tak, ze se odectou od prijmu ztraty (i kdyz to obcas nekdo zpochybnuje), a zbytek se dani 15% - je to tak? (Pro fyzickou osobu nepodnikatele) Dekuji za odpoved.
Rozhodně otázka nákupu a prodeje finančních derivátů přesahuje možnosti této diskuze. Obecně - danění budou podléhat skutečné příjmy, postup při uplatnění výdajů je upraven v § 24 odst. 2 písm. zg.) V každém případě doporučuji osobní konsultaci s daňovým poradcem.
P. Buchníček
Bohous
Můžu se zeptat, když plátce DPH v ČR poskytne službu dle paragrafu 10 odst.6 (zákona o DPH) do jine zeme EU neplátci DPH. Je povinnost u nás odvézt DPH???
Pokud je služba poskytnuta neplátci do jiného čl. státu EU, nelze určit místo plnění podle § 10 odst. 6. Nezbývá poté nic jiného, než stanovit místo plnění podle § 9 a odvést v ČR daň.
P. Buchníček
Jan
Dobrý den, mohu využít společné zdanění manželů za rok 2005, když se nám dcera narodila v říjnu 2005?
ano
P. Buchníček