Vláda chce za akcie ČEZ 31 miliard


ČSSD ani zelení s prodejem části státního podílu ostře nesouhlasí

Vláda včera rozhodla, že prodá část akcií společnosti ČEZ. Cenné papíry nejziskovější státní firmy chce nabízet postupně po malých částech na burze, až z nich získá 31 miliard korun. Při dnešních cenách by to znamenalo privatizaci 7,1 procenta podílu ve firmě.
Zatímco ekonomové prodej vesměs chválí, politici s privatizací ČEZ už tak spokojeni nejsou. ČSSD s prodejem absolutně nesouhlasí. "Nepovažujeme jej za vhodný z několika hledisek. ČEZ by měl především dokončit akvizice v zahraničí, protože potom hodnota jeho akcií stoupne," říká exministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), který navíc varuje, že i částečná privatizace povede ke zdražení elektřiny.
"Rozumnější je, aby stát přehodnotil dosavadní dividendovou politiku, ČEZ nechával méně peněz na rozvoj a z vyšší dividendy platil odstraňování starých ekologických zátěží," dodal Sobotka. Současný ministr financí Vlastimil Tlustý však odmítá rozpouštět výnosy z dividend ve státním rozpočtu.
Šokován rozhodnutím vlády byl včera předseda Strany zelených Martin Bursík. "O privatizaci ČEZ se nedá uvažovat bez toho, aby se debatovalo o celé elektroenergetice. Cílem privatizace přece nemůže být jen zisk peněz na zalepení díry ve státním rozpočtu," prohlásil.

Trhy znervózněly

Akciím ČEZ se na burze už delší dobu nedaří, klesají už počátku spekulací o prodeji státního podílu. Včera na rozhodnutí vlády o prodeji reagovaly dalším poklesem, oslabily o víc než dvě procenta a spadly na 740 korun, což je nejméně od poloviny července. "Trhy reagují negativně, ale problémem není ani tak samotný prodej jako spíš nejistota, kdy a jak přesně bude realizován," říká analytik Patria Finance Tomáš Gatěk.
Analytici včera předpovídali, že dnes ČEZ dál oslabí. "Investoři se připravují, že na trh připluje nabídka akcií ČEZ, což žene cenu dolů," řekl jeden z obchodníků.
Ekonomové se ale vesměs shodují, že výkyv je jen dočasný. "Jde o předčasný a možná zbytečný poplach. Pokud se bude prodávat rozumně a až v příštím roce, neměl by být dopad na kurs výrazný," míní Petr Hlinomaz z BH Securities. Podle něj budou napřesrok akcie ČEZ těžit z prodeje na dvou trzích - už koncem října vstoupí na burzu ve Varšavě. Kromě toho se čekají další dobré zprávy o hospodaření firmy, jež jen za pololetí vydělala 16 miliard korun a za celý rok předpokládá zisk 28 miliard.
Ani management ČEZ se nebojí, že by privatizace firmu poškodila. "Společnosti se to netýká, vliv na cenu akcií je jen dočasný," říká mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Analytici: Je vhodná doba

Ekonomové soudí, že je pro prodej ČEZ vhodná doba, a cestu přes burzu chválí jako transparentní. Žádnou jinou státní firmu také nelze prodat tak rychle jako ČEZ - kupříkladu ani Letiště Praha či Česká pošta nejsou zatím akciovými společnostmi, přípravy by v jejich případě trvaly ještě dlouho.
"Privatizace ČEZ je správná, otázkou ale je, na co se použije výnos z prodeje: měl být jít na financování reforem, například penzijní reformy," řekl analytik Raiffeissenbank Aleš Michl.


Stát a společnost ČEZ

Stát vlastní v energetické společnosti 67,6 procenta. Zbývajících 32,4 procenta je volně obchodováno na burze.
Hodnota státního podílu je podle současného kursu na pražské burze asi 297 miliard korun.
Podle ministra Tlustého chce vláda získat prodejem maximálně 31 miliard korun - to by znamenalo prodat asi sedm procent akcií ČEZ.
Letos stát na dividendách ČEZ vydělal téměř devět miliard korun.