Zákon nekonečného přepisování

Ministerstvo financí přišlo na rychlý způsob, jak odstranit chybu v novém zákoně o zadávání veřejných zakázek, o níž včera informovaly HN. Problematickou pasáž chce s pomocí poslanců změnit novelou - která se pro urychlení přidá k jakémukoli jinému zákonu.
Dokud sporná pasáž ze zákona nezmizí, nebude Česko moci žádat o peníze z evropských fondů - do roku 2006 má země nárok čerpat v přepočtu až 87 miliard korun.
"Ještě nevíme přesně, ke kterému zákonu novelu přidáme, ale nejvhodnější je nějaký návrh, jenž je těsně před schválením," potvrdil mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman.
Právě na návrh tohoto úřadu poslanci při projednávání zákona o zadávání veřejných zakázek přidali do textu pasáž, kvůli níž Brusel Praze zákon vrátil. V té se říká, že končící pomoc z předvstupních programů Evropské unie (jakým je třeba Phare) se může i dál řídit podle starých pravidel. A to Evropská komise a zejména unijní "hlídač" - generální ředitelství vnitřního trhu - odmítá. A to navzdory tomu, že Praze už zákon požehnalo jiné ředitelství - pro regiony.
"Pokud poslanci tuto novelu rychle přijmou, neměl by nastat problém," říká Petr Dimun, mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj, které je řídící institucí pro příjem evropských peněz. "Zákon o zadávání veřejných zakázek totiž stejně začne platit až od 1. května."
Původně měl zákon platit už od dubna, ale prezident Václav Klaus jej podepsal o čtrnáct dní později, než zákonodárci předpokládali; platný tak bude až se vstupem do EU.
Kvůli tomu, i kvůli chybě v zákoně, Česko zatím nemůže žádat o téměř dvě stě miliónů korun na technickou asistenci: tedy třeba školení úředníků či odborné publikace.
Krátká novela navíc není poslední změnou, která zákon čeká. Brusel také chce, aby Česko do normy vpravilo obsáhlé předpisy stanovující, jak bude vypadat spolupráce veřejného sektoru se soukromým.
"K zákonu je navíc potřeba doplnit prováděcí normy, předpisy pro výběrová řízení na velké projekty, směrnice, které upraví řízení v rámci evropských peněz. Bude to hodně složitá matérie," připomíná náměstek ministra životního prostředí Tomáš Novotný, jenž má evropskou problematiku na starosti. "Zákon tyto věci sice rámcově ošetřuje, chybí však mnoho předpisů, které stanoví větší detail."
Tak jako tak - nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který poslanci přijali na sklonku roku až na šestý pokus - čeká letos na podzim další obsáhlé přepisování. Brusel totiž vlastní směrnice pro zadávání veřejných zakázek změnil - a Česko jako členský stát EU musí novou evropskou úpravu převzít.

Jak chce stát rozdělit evropské peníze (v miliónech eur)
Strukturální fondy: 1685
Z toho:
Průmysl a podnikání (na rozvoj podnikatelského prostředí,
zvýšení konkurenceschopnosti podniků, technická pomoc) 261
Infrastruktura (modernizace a rozvoj dopravy, projekty
zaměřené na zlepšení životního prostředí
poničeného dopravou, výstavba čistíren) 246
Rozvoj lidských zdrojů (peníze na nezaměstnanost,
rovné příležitosti, podpora postižených a podobně) 319
Rozvoj venkova (rozvoj zemědělství, lesního hospodářství,
rybářství a podobně) 174
Podpora regionů (podnikání, pracovní síla, cestovní ruch) 454
Snížená pomoc pro bohaté regiony (Prahu) 129,8
Speciální programy:
INTERREG 68,7
EQUAL 32,1
Fond soudržnosti 945
(další peníze na životní prostředí a dopravu)
Celkem 2 629,6
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj