PRAHA 9. dubna (ČTK) - Prezident Václav Klaus dnes vrátil poslancům návrh zákona o dani z přidané hodnoty. O jeho kroku informoval ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek. Klaus se podle něj zároveň rozhodl vetovat také zákon o dani z nemovitostí.
Podle Hájka prezident oba zákony pokládá za "nedobrou směsici" opatření, které ČR před vstupem do EU musí udělat, s opatřeními spornými, které budou mít na české občany a podniky řadu hlubokých negativních důsledků.
Pokud poslanci veto prezidenta přehlasují do 20. dubna, lze podle ministerstva financí stihnout celý legislativní postup do doby vstupu země do EU 1. května.
Nový zákon o DPH vstoupí podle prezidenta hospodářské komory Jaromíra Drábka v platnost na poslední chvíli, aniž by s ním byli podnikatelé alespoň rámcově seznámeni. Prezident republiky byl podle něj postaven před velmi nepříjemnou úlohu zvolit jedno ze dvou špatných řešení. "Buď mohl potvrdit zákon, který má věcné chyby, nebo tím vetem zase odsouvá jeho účinnost, protože se předpokládá, že Poslanecká sněmovna to veto pravděpodobně přehlasuje," řekl.
Podle Drábka není možné stihnout celý legislativní proces do 25. dubna tak, aby podnikatelé nemuseli platit mimořádnou zálohu na DPH ve výši 50 procent. Komora proto podle něj určitě vyzve ministerstvo financí, aby přijalo generální pardon, kterým by dopředu deklarovalo, že nezaplacení zálohy nebude nijak postihovat.
Ministerstvo financí však tvrdí, že zákon je stále možné přijmout včas. Podmínkou je, aby poslanci prezidentovo veto přehlasovali do 20. dubna. I kdyby se to nepovedlo, mohou firmy požádat o posečkání daně a placení se tak vyhnout, řekl mluvčí resortu Marek Zeman.
Podle zákona o DPH tak, jak jej schválily obě komory českého parlamentu, se měla základní sazba daně z přidané hodnoty od 1. května snížit z 22 na 19 procent. Přesunout se do ní ze snížené pětiprocentní sazby měla ovšem zároveň řada zboží a služeb.
Do základní sazby se ze snížené pětiprocentní sazby mají přesunout například káva, čaj, čokoláda, cukrovinky a stravovací služby v jídelnách a restauracích. Od 1. ledna 2005 přibudou také ubytovací služby. V nižší sazbě zůstávají potraviny, vodné, stočné, noviny, časopisy, zdravotnické prostředky a léky, vstupenky na kulturní akce nebo papírové dětské pleny.
Senát schválil zákon o DPH první dubnový den. Prezident jej vetoval už dnes, rozhodl se tedy nevyužít celé patnáctidenní lhůty, kterou mu dává ústava na rozhodnutí. "Činí tak proto, aby se Poslanecká sněmovna mohla těmito zákony ještě jednou odpovědně zabývat před 1. květnem 2004, a chce jí tímto k tomu poskytnout co nejvíce času," vysvětlil tento krok Hájek. Podle něj je Klaus přesvědčen, že to umožní novou, kvalitní diskusi o přínosech či vadách těchto zákonů, kterou považuje za více než potřebnou.
Ještě před oznámením Hradu o vetování obou zákonů prohlásil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach na dnešní tiskové konferenci vládní ČSSD, že pokud prezident zákon vrátí sněmovně, svolá vládní koalice její mimořádnou schůzi a prezidentské veto přehlasuje. "Koalice je připravena a 101 hlasů bude," prohlásil. Podle Škromacha zákon musí vstoupit v platnost do 1. května, jinak budou rozvráceny veřejné finance v České republice.
Pokud by totiž zákon nevyšel ve Sbírce zákonů nejpozději 24. dubna, podnikatelé by podle platné úpravy museli o den později zaplatit padesátiprocentní zálohu na DPH. Pokud se nestihne zákon přijmout před vstupem do EU, způsobí to chaos a kolaps v zahraničním obchodě, varovala již dříve poradenská firma KPMG.
Proti zákonu již dříve ostře protestovali podnikatelé v pohostinství a ubytovacích službách. Podle prezidentky Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu Ho.Re.Ka. Miroslavy Luprichové 20.000 lidí z odvětví přijde o práci.
Podle dřívějších odhadů analytiků změny DPH zvýší roční výdaje každé české domácnosti o pět až deset tisíc korun.