Dotace získá farmář i za to, že skončí

Vstup do Evropské unie znamená pro tuzemské zemědělce nejen výrazné zvýšení dotací, ale i rozšíření podpor na dosud nedotovanou činnost. Letos získají asi 24 miliard korun, o deset miliard víc než loni. Zatímco na část těchto peněz mají nárok automaticky, jiné typy dotací jsou speciálně podmíněny a na další je třeba předkládat projekty, jež ani nemusí být schváleny.
"Je to sice víc peněz, ale zároveň také víc byrokracie," říká tajemník Agrární komory Jan Záhorka.

Paradox: podpora produkce i jejího útlumu

Složitost systému agrárních dotací unie dokumentuje především to, že zároveň podporuje produkci, ale i její útlum.
"Mohu tak získat podporu produkce mléka nebo dotace na plochy obilí, a zároveň žádat o peníze na zatravnění části jiných polí," potvrzuje farmář Josef Stehlík z Chodouně na Berounsku.
Peníze získá farmář například i za to, že přestane hospodařit a předá svůj podnik mladšímu farmáři. Když skončí v 55 letech, dostane pak ročně až 210 tisíc korun. Unie tyto výdaje zdůvodňuje tím, že chce omladit podnikání na venkově.
"Nedivím se daňovým poplatníkům, že tohle jim připadá přehnané," připouští i předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec. Sám přitom kritizuje i nárůst byrokracie pro podnikatele.
"Musíme mít třeba pro žádost o dotace na traktor potvrzení veterinářů, i když farmář nechová zvířata. V naší mlékárně se šesti zaměstnanci teď vypracovávám jakýsi oděvní řád - jak často si lidé mají měnit prádlo a v čem chodit po provozu," stěžuje si Němec.
Podnikatele přitom nejprve překvapilo, že některé žádosti o dotace byly naopak dokonce jednodušší, než na co byli zvyklí z minulých let. "Je to kvůli zjednodušení části podpor, které se vyplácejí jen na hektar půdy. Ale celkově je systém výrazně složitější," shrnuje Němec.

Potravináři se kvůli dotacím osamostatňují

Zatímco rolníci stavějí na dotačním systému svůj podnikatelský záměr, pro zpracovatele podpory tak významné nejsou. Přesto by však v příštích třech letech mohly dosáhnout zhruba tři čtvrtě miliardy korun, a potravináři o ně nechtějí přijít. Prosazují proto vlastní koncepci svého oboru, kterou v příštích týdnech projedná vláda.
"Nechceme nic víc, než aby nám vláda zaručila, že na peníze máme nárok. Když jsme totiž viděli koncepci zemědělství, kterou vláda už schválila, tak v ní na nás nikdo nepamatoval," vysvětluje prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík.
Potravináři totiž nemají takový dotační systém jako zemědělci, a o většinu dotací se musí dělit s jinými podnikateli.
Z Ministerstva zemědělství mohou získat dotace jen na takzvanou primární výrobu - třeba mlýny na technologii pro mletí obilí nebo mlékárna na zařízení pro pasterizaci mléka.
Další fáze výroby, například výrobu sýrů, už může dotovat jen Ministerstvo průmyslu a obchodu. "A právě tady chceme garanci, že se na nás ze strukturálních fondů unie také dostane," říká Camplík. Odvolává se přitom na skutečnost, že vláda označila potravinářství za strategický obor. "Je také jasné, že vydatně dotované zemědělství by bez fungujícího potravinářství nemělo žádný odbyt," dodává.

Platební agenturu nyní čeká zásadní prověrka

Ostrou zkouškou nyní prochází kvůli dotacím Státní zemědělský intervenční fond a jeho Platební agentura, která žádosti o dotace přijímá, a pak bude rozdělovat peníze. Zřízení agentury přišlo na půl miliardy korun.
"Vytvoření informačního systému pro agenturu bylo zcela výjimečnou zakázkou. Měli jsme na to jen šest měsíců a nemohli jsme systém nikde okopírovat," říká Vladimír Novák, ředitel projektu ve firmě SAP, která systém budovala. O nezbytnosti agentury vědělo Ministerstvo zemědělství několik let dopředu, ale pověřilo SAP prací až loni na podzim. Agentura pak byla akreditována doslova několik hodin před vstupem země do unie.
Ačkoliv je nyní agentura zahlcena tisíci žádostí, žádné potíže zatím nehlásí. "V některých regionech je to nápor na naše pracovníky, ale samotný systém je bez problémů," říká mluvčí agentury Jitka Sluková.
Hlavní dozor nad tím, zda agentura správně pracuje, má první náměstek ministra financí Eduard Janota. "Budu situaci sledovat," potvrdil včera.