Zákon o fanoušcích bude pro šampionáty nutností


/od našeho zvláštního zpravodaje/
Masívní bezpečnostní opatření, provázející fotbalové mistrovství Evropy v Portugalsku, jsou považována za jednu z příčin, že se v prvním týdnu velkého turnaje nerozhořel vážnější konflikt mezi fanoušky dvou různých zemí, nebo mezi fanoušky a ozbrojenými jednotkami. Jedna z největších akcí byla nachystána na pondělí večer, kdy se utkaly Anglie a Chorvatsko. Oba týmy mají mezi příznivci i radikální skupiny.
Zkušenosti pořadatelů letošního šampionátu by měly být příkladem jejich příštím kolegům, proto vzniká speciální studie, jejíž výsledky vytvoří základ pro rukověť s návodem organizátorům, jak zabránit násilnostem.

Je třeba zákon

V budoucnu se počítá s tím, že jak Euro, tak mistrovství světa nebudou svěřeny zemi, která nedává záruky dodržení několika základních požadavků. Především je to existence zákona o hromadných sportovních akcích. První zemí, jejíž parlament takovou legislativní úpravu přijal, byla Velká Británie. Anglické kluby byly vinou řady případů výtržnictví fanoušků na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století vyloučeny z evropských pohárů a také četnost domácích incidentů přiměla politiky a fotbalové činovníky připravit příslušný zákon.
Ten upravuje práva a povinnosti návštěvníků sportovních událostí, zejména na uzavřených stadiónech, ale i kolem nich. Přesně vymezuje možnosti policie a pořadatelské služby. Různým orgánům a organizacím, státním i soukromým, ukládá postarat se o klidný průběh akcí. Fotbalové zápasy patří podle policejních záznamů a obecných statistik v tomto směru mezi nejvíce rizikové.
Česká republika takový zákon dosud nemá. Českomoravský fotbalový svaz před časem vyvinul iniciativu, na jejímž konci byl návrh předložený Parlamentu České republiky, na pořad jednání Poslanecké sněmovny se však dosud nedostal. Vzhledem k tomu, že svaz uvažuje o kandidatuře na uspořádání Eura 2016, bude nutné mít už zhruba šest let předtím legislativu vyjasněnou. "Vše koordinujeme s Policií České republiky a rádi bychom návrh zákona na jednání sněmovny protlačili už na podzim," říká generální sekretář Petr Fousek.
Prozatímní poznatky portugalských pořadatelů, jež bude zmíněná studie ověřovat, zatím ukazují, že koordinaci bezpečnostních opatření musí převzít stát prostřednictvím některé své instituce. Do složky bezpečnost totiž spadá také boj proti terorismu. Na portugalských stadiónech jsou poprvé v historii takových podniků používány rámy na detekci kovu, každý účastník se musí podrobit osobní prohlídce a nechat prověřit své zavazadlo.
Nadace Daniela Nivela, pojmenovaná po francouzském policistovi, těžce zraněném německými chuligány při mistrovství světa před osmi lety během jejich řádění v Lensu, už zpracovala poznatky pořadatelů minulého Eura 2000 v Belgii a Nizozemsku. Situaci v těchto zemích monitoroval institut v Haagu, známý pod zkratkou CRT/COT. Ten mimo jiné došel k závěru, že vedle zákona je nutný vysoký stupeň vymahatelnosti práva v jednotlivých zemích. Výtržníci musí být vystaveni nejen hrozbě tvrdých sankcí, ale také možnosti jejich okamžitého uplatnění.

Myslí se na budoucnost

Studie, podporovaná Evropskou fotbalovou unií (UEFA) a prostřednictvím zmíněné nadace i Mezinárodní fotbalovou federací (FIFA) má pomoci pořadatelům nejbližších turnajů - MS 2006 v Německu i 2008 v Rakousku a Švýcarsku. Bude analyzovat nejen dokumenty o přípravách portugalských bezpečnostních složek, ale její členové shrnou také poznatky z rozhovorů s konkrétními osobami, jež na různé úrovni o pořádek během turnaje dbali a dbají - od řídících velitelů zásahových jednotek až po stevardy v ochozech a u bran stadiónů. Závěrečná zpráva bude publikována na konci letošního roku.
Portugalci vsadili na kvantitu. Mohutné nasazení různých ozbrojených složek, státní policie, městských gard a soukromých bezpečnostních agentur si na druhé straně vysloužilo kritiku politické opozice, která sociálně demokratické vládě vyčetla, že strážci pořádku budou celý měsíc citelně chybět jinde.
Celé měsíce dopředu byli stevardi, asistenti a ozbrojení strážci pořádku školeni, jak reagovat v různých situacích. Připraveny jsou speciální jednotky, jejichž operativní nasazení umožňuje monitorovací systém. Jeho využití je mimo jiné rovněž nutno zakotvit do zákona a sladit ho se zákonem o ochraně osobnosti. Jeho součástí jsou totiž i skryté kamery a další zařízení.
V anketě před šampionátem se 57 procent Portugalců vyslovilo pro názor, že turnaji hrozí teroristický útok. Značně ztížen byl proto vstup do země. Pobřeží a přístavy střeží námořní plavidla, vzduchu kralují letouny F-16 a na střechách domů vedle stadiónů bdí ostřelovači. Bezpečnostní opatření přišla vládu na 16 miliónů eur.