PRAHA/BRUSEL 8.listopadu (iHNed) - Osm výzkumných týmů ze 17 zemí soutěží o letošní Descartesovu cenu EU za výjimečné vědecké a technické výsledky dosažené na základě spolupráce v oblasti výzkumu. Projekty, které se dostaly do užšího výběru, se týkají široké škály vědeckých a technických oborů, včetně léčby rakoviny, neurologického výzkumu, bezpečnosti komunikace přes internet a komunikačních technologií.


Od roku 2000, kdy vznikla Descartesova cena za výzkum, se do užšího výběru finalistů dostalo celkem 33 projektů. V posledních čtyřech letech tuto prestižní cenu obdrželo 9 projektů, na nichž se podílelo 65 týmů z 19 evropských a mimoevropských zemí.


Mezi letošními finalisty je jeden český vědecký tým z oboru fyziky.


Tři výzkumné instituce sídlící na území Rakouska, Maďarska a České republiky spojily své síly s cílem vyvinout nové materiály, které mohou pomoci vyřešit problémy s ukládáním dat v domácím i pracovním prostředí. Členem týmu, který byl vytvořen již před patnácti lety a působí jako skupina pro výpočetní vědu a nové materiály, je i Dr. Václav Drchal z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Tato skupina za několik posledních let získala pro své vynikající výsledky mezinárodní věhlas.


Vítězové letošního pátého ročníku budou oficiálně vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu, který se bude konat 2. prosince 2004 na Pražském hradě v České republice. Očekává se, že se jej zúčastní nový Komisař EU pro výzkum a prezident České republiky. Laureáti Descartesovy ceny za výzkum společně obdrží částku 1 milion €, která je s udělením ceny spojena. Kromě Descartesovy ceny za výzkum bude v Praze poprvé udělena také nová Descartesova cena EU za popularizaci vědy.


Descartesova cena EU je významnou evropskou cenou podporující evropský vědecký výzkum na bázi mezinárodní spolupráce. Vědečtí pracovníci z celé Evropy spolupracují na projektech, které budou přínosem pro celou Evropu.