Na prémiích se rozdělují statisíce eur

Ani značná popularita alpského lyžování v některých zemích, rozložených rovnoměrně po evropském kontinentu, ani podpora silných partnerů, nedělá ze Světového poháru projekt, v němž by si sportovec mohl na odměnách za výsledky vydělat milióny. To se podaří jen těm nejlepším, víc ale záleží na sponzorech a podpoře týmů. Letos je objem prémií rekordní - 5,3 miliónu eur (necelých 160 miliónů korun) a očekává se, že nejlepší lyžař či lyžařka by si mohli poprvé připsat přes 300 tisíc.
Loňský vítěz Bode Miller z USA získal 284 736 eur, když ve 36 závodech stál čtrnáctkrát na stupních vítězů a devětkrát skončil v první desítce.
Miller překonal výdělek Janici Kosteličové z předchozí sezóny. Chorvatka rodinnému týmu vyzávodila 278 741 eur, zhruba o sedm a půl víc než vítěz Světového poháru 2003/04 Stephan Eberharter z Rakouska. Loni ale po operaci vynechala podstatnou část sezóny a vyhrála o sto tisíc méně. Nejúspěšnější rok zažila naopak Šárka Záhrobská. Umístění ve slalomech speciál jí vynesla 5897 eur a 39. místo ve finančním žebříčku.
Pořadatel každého závodu musí letos rozdělit mezi deset nejlepších minimálně 66 tisíc. Kosteličová si včera připsala necelých 20 tisíc eur. Oficiální dotace každého z obou závodů je 100 tisíc švýcarských franků, výplaty se však dějí v eurech. Nejlukrativnější závod přichystali organizátoři ženského slalomu v Záhřebu - 165 tisíc eur, z toho 40 tisíc vítězce. (kay)