Janda kraloval závodu Turné

Jakub Janda dokázal jako první český skokan na lyžích po šestnácti letech vyhrát závod Turné čtyř můstků. V Garmisch-Partenkirchenu včera zvítězil před finskou dvojicí Janne Ahonen, Matti Hautamäki a navázal na triumf Františka Ježe v Bischofshofenu v roce 1990. Po německé části prestižního seriálu patří Jandovi druhé místo se ztrátou necelých šesti bodů na loňského vítěze Ahonena.

Rozhodl první skok

Cestu k šestému prvenství v závodu Světového poháru v kariéře zahájil český favorit nejdelším skokem dne 125 metrů. "Ten skok byl naprosto perfektní," hodnotil Janda. V druhém kole odolal útoku Ahonena a vyhrál s náskokem 2,5 bodu.
Slovinský trenér české reprezentace Bajc měl před druhým kolem kvůli zvýšenému nájezdu strach, aby Janda neskočil moc daleko, což by mohlo být nebezpečné. "V prvním ukázal, že je momentálně nejlepším skokanem. Ve druhém udělal malou chybu a byl o tři metry kratší, než jsme čekali," hodnotil kouč.
Ve finálovém pokusu se Janda nevyvaroval chyb. Po dopadu skokan jen lehce pohnul nespokojeně hlavou. "Byl jsem trošku rychlejší za hranou a šel moc rychle do lyží," řekl český skokan. Více než minutu rozhodčí Jandu i diváky napínali. "Když jsem dopadl, tak jsem myslel, že to nevyjde, že to je málo," přiznal český skokan, kterému nakonec pomohlo vysoké hodnocení za styl. Když oznámili jeho triumf, chodil s lyžemi okolo stadiónu, trenér Vasja Bajc radostí skákal do vzduchu a mával rukama. "Byl to krásný pocit a velká úleva," radoval se Janda po své páté výhře v sezóně, díky které vede Světový pohár s náskokem 97 bodů před obhájcem prvenství Ahonenem. Ten vyhrál úvodník v Oberstdorfu a dnes svému přemožiteli uznale zatleskal.
V polovině Turné patří Jandovi druhé místo se ztrátou šesti bodů na loňského vítěze Janneho Ahonena z Finska. "Ještě jsou před námi dva závody a pořadí se může promíchat," uvedl dvojnásobný medailista z mistrovství světa, jenž se může stát druhým českým vítězem Turné po Jiřím Raškovi, který vyhrál v roce 1971.
V Garmisch-Partenkirchenu se český skokan radoval z výhry poprvé po dvaceti letech. V roce 1986 zde vyhrál Pavel Ploc. Janda za dnešní triumf inkasoval 30 000 švýcarských franků (téměř 560 tisíc korun) a s celkovým ziskem 134 000 franků vévodí finančnímu žebříčku sezóny.
Další čeští skokani nepostoupili do druhého kola. Antonín Hájek skočil 112 metrů a obsadil 32. místo. V souboji s Japoncem Takanobuem Okabem prohrál osmnáctiletý skokan o 4,5 metru a deset bodů. Jan Matura skončil na 41. místě. S výkonem 107,5 metru neměl v duelu proti Ahonenovi šanci.

Zrádné můstky v Rakousku

Na oslavy neměl český tým čas, okamžitě zahájil přípravu na další závody. "Slavit můžeme případně až po Turné," řekl trenér Vasja Bajc. V pondělí mají Češi v plánu trénink. "Je třeba jet dál. Jakub se musí koncentrovat na sebe a dokázal, že to umí," plánoval Bajc.
Celý skokanský seriál se nyní přesune do Rakouska, ve středu se bude závodit v Innsbrucku a v pátek v Bischofshofenu. "Oba můstky jsou dost zrádné," varoval Janda. (čtk)
Turné čtyř můstků - Garmisch-Partenkirchen:
1. Janda (ČR) 264,7 b. (125+121,5 m), 2. Ahonen 262,2 (122,5+ 124), 3. M. Hautamäki (oba Fin.) 260,3 (123+120,5), 4. Küttel (Švýc.) 259,8 (122,5+121), 5. Ljökelsöy (Nor.) 249,8 (120+118,5), 6. Kofler (Rak.) 248,9 (124,5+116), 7. Uhrmann (Něm.) 246,6 (122+ 117,5), 8. Ammann (Švýc.) 242,9 (120,5+117,5), 9. Späth (Něm.) 240,8 (117+119), 10. Okabe (Jap.) 238,6 (116,5+118), ...32. Hájek 107,6 (112), 41. Matura (oba ČR) 99,0 (107,5). Průběžné pořadí Turné po dvou závodech: 1. Ahonen 533,1 b., 2. Janda 527,3, 3. M. Hautamäki 518,3, 4. Ljökelsöy 518,2, 5. Okabe 499,4, 6. Uhrmann 491,0, ...38. Hájek 187,9, 40. Matura 183,1. Průběžné pořadí SP (po 9 závodech): 1. Janda 712 b., 2. Ahonen 615, 3. Küttel 491, 4. Uhrmann 432, 5. Ljökelsöy 305, 6. Widhölzl (Rak.) 294, ...29. Matura 55, 50. Hájek 4, 53. Sedlák (ČR) 1.