Bauer doběhl opět druhý

Jak se zdá, běžec na lyžích Lukáš Bauer si dobře načasoval formu před blížícími se zimními olympijskými hrami v Turíně. Poté, co minulý týden skončil druhý v Novém Městě na Moravě, obsadil stejné místo i v sobotu v estonském Otepää, kde až do cíle bojoval o vítězství s Vasilijem Ročevem - nakonec s ním v závodu na patnáct kilometrů klasickou technikou prohrál o půl vteřiny.
"Jsem moc spokojený," přiznal Bauer, který do Estonska podle vlastních slov odlétal s tím, že by chtěl být do desítky. Proti bruslařskému závodu na Vysočině se v sobotu trápil víc. "I když jsem měl vynikající lyže, jelo se mi trochu hůř. Závod jsem rozjel s rezervou a chtěl spíš stupňovat tempo nebo ho aspoň udržet. Okruh byl těžký a síly rychle ubývaly," popsal svou taktiku.
Po prvním okruhu ztrácel Bauer na Ročeva deset vteřin, ale náskok stahoval a čtyři kilometry před cílem měl mezičas stejný jako Rus. "V závěru se však přiklonilo štěstí na jeho stranu. Nejdřív mě ta půlvteřina mrzela, ale nakonec převládla spokojenost," dodal český běžec, který se na stupně vítězů v závodě Světového poháru dostal už podeváté a v průběžném pořadí SP je jedenáctý.
První body do Světového poháru si za pětadvacáté místo připsal i junior Martin Jakš. Při svém druhém startu v prestižním seriálu ztratil devatenáctiletý běžec na vítěze více než minutu a půl a dostal se do bodované třicítky. Třetí příčku za Ročevem a Bauerem uhájil další Rus Sergej Novikov, který za svým krajanem zaostal o 3,7 vteřiny.
V závodě žen na deset kilometrů klasickou technikou skončila při neúčasti nachlazené Kateřiny Neumannové na šestnáctém místě Kamila Rajdlová.
Na stupně vítězů se v sobotu potřetí v sezóně nedostala vedoucí závodnice Světového poháru Marit Björgenová z Norska, která neuspěla ani v nedělním sprintu, v němž vyhrála jen B finále a skončila pátá. V neděli čeští zástupci nestartovali, ale Bauerův přemožitel Ročev potvrdil, že sprinty umí a skončil třetí, zatímco další favorit Fredriksson až šestý. (čtk, hd)

Muži, 15 km klasicky: 1. Ročev (Rus.) 37:15,3, 2. Bauer (ČR) -0,5, 3. Novikov (Rus.) -3,7, 4. Estil (Nor.) -8,7, 5. Mae (Est.) -14,0, 6. M. Fredriksson (Švéd.) -15,3, 7. Svartedal (Nor.) -17,0, 8. Veerpalu (Est.) -21,2, 9. Södergren (Švéd.) -32,1, 10. Aukland (Nor.) - 43,1, ...25. Jakš (ČR) -1:35,5.
Sprint (1500 m) finále A: 1. Lind (Švéd.) 3:28,1, 2. Hetland (Nor.) -1,4, 3. Ročev (Nor.) -1,9, 4. Svartedal (Nor.) -2,3, finále B: 5. Rönning (Nor.) 3:33,7, 6. T. Fredriksson (Švéd.) -0,1, 7. Onda (Jap.) -0,7, 8. Pankratov (Rus.) -2,9.
Světový pohár po 12 z 24 závodů: 1. Angerer (Něm.) 485 b., 2. Hetland 455, 3. Vittoz (Fr.) 353, 4. Lind 331, 5. Ročev 299, 6. Svartedal 286, ...11. Bauer 184, 25. Magál 103, 60. Koukal 47, 64. Kožíšek 38, 77. Šperl 29, 106. Jakš 6, 118. Razým (všichni ČR) 3.
Ženy, 10 klasicky: 1. Pedersenová (Nor.) 27:09,4, 2. Šmigunová (Est.) -0,2, 3. Kowalczyková (Pol.) -19,1, 4. Björgenová (Nor.) -33,8, 5. Ševčenková (Ukr.) -33,9, 6. Kuitunenová (Fin.) -37,1, 7. Bauerová (Něm.) -40,0, 8. Baranovová (Rus.) -43,1, 9. Saarinenová (Fin.) - 1:03,1, 10. Strömstedtová (Švéd.) -1:09,5, ...16. Rajdlová (ČR) - 1:38,5.
Sprint (1000 m) - finále A: 1. Anderssonová (Švéd.) 2:44,9, 2. Henkelová (Něm.) -0,3, 3. Gjömleová (Nor.) -1,4, 4. Kuitunenová (Fin.) -2,1, finále B: 5. Björgenová (Nor.) 2:48,2, 6. Mischolová (Švýc.) -1,3, 7. Majdičová (Slovin.) -2,9, 8. Öhrstigová (Švéd.) -2,9.
Světový pohár po 12 z 24 závodů: 1. Björgenová 585 b., 2. Čepalovová (Rus.) 460, 3. Künzelová (Něm.) 408, 4. Scottová (Kan.) 360, 5. Pedersenová (Nor.) 338, 6. Kuitunenová 335, ...9. Neumannová 290, 59. Rajdlová 26, 86. Janečková 4, 95. Markelová (všechny ČR) 1.