Evropský systém satelitní navigace
Galileo má odstranit dnešní závislost na americkém, původně vojenském systému GPS. Bude určen převážně pro civilní a jen okrajově pro obranné účely, zatímco GPS i jeho ruská obdoba GLONASS sou původně armádními projekty; umožňovaly určit vojenským jednotkám s maximální přesností své pozice kdekoli na Zemi.
Systém má umožnit přesně a nepřetržitě určovat, kde se nacházejí uživatelé komunikačních, dopravních a dalších sítí.
S využitím GPS mohou už dnes dopravci sledovat polohu kamiónů; s využitím podrobných počítačových map lze velmi jednoduše najít nejkratší cestu do určitého bodu. Galileo umoží bezpečnou kontrolu letecké a námořní dopravy.
Má nabídnout větší přesnost než GPS nebo GLONASS; americký systém umožňuje zaměřit polohu s přesností na 30 metrů a ruská satelitní síť pracuje s odchylkou 50 metrů, Galileo má standardně nabídnout odchylku v řádu pouhých metrů.
Má vysílat pět druhů signálů - zdarma dostupný veřejný, kódovaný pro komerční využití, zabezpečený signál například pro přesnou navigaci letadel nebo vlaků, signál pro pátrání na moři a v nehostinných oblastech a šifrovaný pro potřeby evropských států.
Galileo bude mít celkem 30 družic (27 operačních a tři záložní).
Systém má celkem stát 3,6 miliardy eur. O 1,5 miliardy se do roku 2008 sepodělí EU a Evropská kosmická agentura. Náklady v letech 2008-10 se odhadují na 2,1 miliardy eur; třetinu by měla uhradit unie, zbytek soukromí investoři.
Kromě EU se do projektu zapojila Čína a Izrael, zájem projevily Ukrajina, Indie a Austrálie.
Do roku 2008 má být ve vesmíru čtveřice družic určená k vyzkoušení systému. V plném provozu má být Galileo v roce 2010.
Zdroj: ČTK