Červencové atentáty v Londýně urychlily rozvleklou debatu, kterou vedly evropské země o nových krocích proti teroristické hrozbě.
Výbuchy v londýnském metru to naléhavě připomněly: bombové útoky radikálů jsou i pro Evropu bezprostředním nebezpečím.

Útoky doprovodila později odhalení, že jiné atentáty stihla policie překazit. Například v Nizozemsku stihly v říjnu zásahové jednotky zmařit atentát mířící na budovu parlamentu. Rozsáhlá akce skončila zatčením sedmi podezřelých.
Politiky napříč kontinentem to pohnulo k činům. Minulý týden přijala s konečnou platností nový protiteroristický zákon Francie. Zavádí podstatné rozšíření kamer v ulicích měst, podezřelým osobám prodlužuje vazbu a pachatelům teroristických útoků stanoví vyšší tresty. Pro podezřelé z terorismu prodlužuje vazbu ze čtyř na šest dnů, tresty za teror se zvyšují až na 30 let.

Přísnější pravidla přijaly i další země. Vypovídají radikální imámy, kteří měli značnou volnost pro expresivní kritiku západního světa. Pod přísnější kontrolu se dostal pohyb přistěhovalců či tok elektronické pošty. Ve Francii musí internetové kavárny uchovávat údaje o spojení po dobu jednoho roku.

Společnou směrnici přijala i Evropská unie: Od příštího roku platí direktiva, která ukládá operátorům povinnost uchovávat záznamy o telefonickém či internetovém připojení po dalších nejméně šest měsíců. Směrnice, která ještě musí přejít do národního práva zemí, se netýká obsahu hovorů - pomoci má už sám přehled spojení.
"Direktiva usnadní boj proti zločinu, řekl místopředseda Evropské komise Franco Frattini. "Požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany svobod jsou v rovnováze."

Unie rovněž přijala společná pravidla pro udělování azylu. Ochránci lidských práv mají pocit, že opatření občas zacházejí příliš daleko. Organizace Amnesty International tvrdí, že Evropská unie při zavádění tvrdší strategie pro boj s terorismem nerespektuje některá základní práva. A argumentuje také osudy lidí, jako je Alžířan Lofti Raissi. Byl v Británii v roce 2002 pět měsíců zadržován, podezření se neprokázalo. Obvinění byla stažena, nicméně Raissi již nikdy od té doby nenašel práci.

Zpravodajci ale argumentují, že okleštění některých svobod je nevyhnutelné. Riziko dalších útoků je totiž vysoké.
Francouzská jednotka pro koordinaci teroristického boje upozorňuje, že nebezpečí se týká každé země - včetně těch, které se neúčastní obnovy Iráku. Deník Le Monde citoval názory bezpečnostních expertů, podle kterých Francii hrozí odvetou islamisté, které dráždí francouzská vojenská přítomnost v Afghánistánu, diplomatický tlak proti Sýrii či zákaz nošení náboženských symbolů na školách.

Prokázat extremistům zamýšlený teroristický útok je velmi složité.
Evropské zpravodajství plnilo množství nenápadných zpráv o propuštění obviněných islamistů - obvykle chyběly důkazy. Složité je i odůvodnit zadržení.
"Dokud někdo pouze zamýšlí trestný čin, těžko mu to prokážete," upozornil Jan Piet Hein Donner, nizozemský ministr spravedlnosti.

Současně se objevují dříve nepoznané hrozby. Belgická policie zadržela v listopadu členy marocké Skupiny islámských bojovníků poté, co jedna z belgických konvertitek spáchala sebevražedný útok v Iráku. Také další manželky radikálů byly připraveny uskutečnit vražednou misi.