Na léta 2007 až 2013 může Česko počítat s 93 miliardami korun z evropských zdrojů. Po podpůrných programech, které v roce 2006 doběhnou, se tak zájemcům o evropské peníze otevřou další možnosti. Jaké budou? O konkrétních podmínkách se bude teprve jednat, nicméně už nyní je jisté, že nabídka bude dostatečně široká a pravidla čerpání v mnohém příznivější.


Zatímco dosud všechny prostředky spravovala ministerstva, nově by se měly zapojit i kraje. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky je přidělených prostředků tolik, že by nemělo dojít ke sporům ohledně jejich rozdělování.


Dobrou zprávou je, že Evropská unie zafinancuje větší podíl nákladů daného projektu. Zatímco nyní pomohou evropské peníze maximálně ze 75 procent (a jen minimum opatření dosáhlo i na 80 procent), v příštích letech se bude moci unie podílet na projektech až z 85 procent. Většinou ale bude podle ministra pro místní rozvoj Radko Martínka třeba přidat minimálně 20 procent.

Ministr pro agenturu ČTK také uvedl, že prostředky na financování bude možné získat ještě před zaplacením faktur a ne až následně, jako je tomu dosud. Zájemci tak nebudou muset shánět bankovní úvěry ani prokazovat finanční krytí.
Navíc bude možné stejně jako dosud počítat nevratnou DPH jako uznatelný výdaj. V původních návrzích Evropské komise se s tím přitom až na výjimky nepočítalo.


Peníze půjdou na rozvoj infrastruktury životního prostředí a dopravy, podnikání a inovací, rozvoje lidských zdrojů a vyváženého rozvoje regionů. Navíc nově bude možné přispívat na financování projektů bydlení.
"Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje, aby evropské prostředky v objemu asi miliardy korun ročně byly využity zejména na regeneraci panelových sídlišť," uvedla mluvčí ministerstva Radka Burketová. Ke třem nynějším podpůrným programům (Podpora regenerace panelových sídlišť, program Panel a program Opravy vad panelových bytových domů) by tak od roku 2007 přibyl nový zdroj.

051229-23.gif ()