Mrakodrapem na břehu newyorské East River víří jediná otázka: Kdo nahradí ve funkci generálního tajemníka OSN Kofiho Annana? Všechna jména jsou brána s rezervou. V minulosti uchazeči, kteří se hlásili příliš brzy, se tak sami vyřadili ze hry.

Už nyní je zřejmé, že Kofi Annan opustí svůj úřad se špatným vysvědčením. Zvláště loni po zprávě o zneužívání a korupci spojené s programem Ropa za potraviny, který měl pomoci iráckému obyvatelstvu ještě za vlády Saddáma Husajna, se Annanova pozice otřásla.

Zpráva netvrdila, že by generální tajemník měl ze zneužívání programu osobní prospěch nebo že by byl do korupce osobně zapleten. Nesetřese ale ze sebe politickou odpovědnost, protože byl obviněn šéf programu a hlavně syn Kojo Annan. Na prosincové tiskové konferenci generální tajemník ztratil nervy, když se novináři zeptali, jak si Kojo na otcovo jméno objednal automobil Mercedes.

Nástupce Kofiho Annana má letos Valnému shromáždění OSN navrhnout Rada bezpečnosti. Středoevropany, které v čele OSN zastupoval v minulosti Rakušan pochybného životopisu Kurt Waldheim, potěší, že podle listu Neue Zürcher Zeitung není bez vyhlídek bývalý polský prezident Aleksander Kwasniewski či jeho lotyšská kolegyně Vaira Vike-Freibergová. Poslední tři generální tajemníci OSN pocházeli z rozvojového světa a kandidatura Poláka nebo Lotyšky by se mohla líbit Washingtonu.

Velké země jako Čína argumentují, že tři pětiny obyvatel planety žijící v Asii mají nárok být ve vedení Spojených národů přiměřeně zastoupeny. Obyvatele Evropy a Spojených států by zamrazilo, kdyby dvě miliardy Číňanů a Indů stejnou logiku uplatnily například na dělení hmotných statků ve světě. Ať už bohužel či bohudíky, touto logikou se vedení stále ještě nominálně komunistické Číny neřídí.

Generálním tajemníkem OSN se tak může stát nakonec někdo, kdo sice bude nejméně vadit, ale nebude osobností, kterou by Spojené národy ve svém čele potřebovaly, totiž schopnou vést, přesvědčovat a zároveň dát do pořádku úřad, jehož slabiny ukázala právě aféra Ropa za potraviny.


Rébus nad Bosporem

Debaty o kandidatuře Turecka do Evropské unie se loni více soustředily na stav soudnictví, poměry ve věznicích, obecněji řečeno na dodržování lidských práv. Méně již se diskutovalo, do jaké míry se lze spolehnout na trvalost reformního úsilí nynější vlády v čele s premiérem Tayyipem Erdoganem.
Podle tureckého týdeníku Tempo se v premiérově Straně spravedlnosti a rozvoje po třech letech u moci projevují známky rozkolu, který by mohl vyústit i v předčasné volby. Reformní kroky sice zemi otevírají a přibližují Evropské unii, ale nevlídně je přijímají voliči na tradicionalistickém a konzervativním venkově.

Skrytou sázkou politických rozbrojů jsou podle deníku Bugün prezidentské volby, které se mají uskutečnit v roce 2007. Protože hlavu státu v Turecku volí parlament, při jeho nynějším složení by uspěl pouze kandidát s podporou nynější vládní strany. Všechny klíčové funkce by tak obsadili zástupci Strany spravedlnosti a rozvoje. Hodně by potom záleželo na řešení hádanky, zda by se udrželi reformisté, nebo zda by se prosadili tradicionalisté vzešlí ze stran, které byly v minulosti kvůli své islamistické orientaci zakázány.


Rekordní omluva

První bolivijský prezident indiánského původu Evo Morales ještě nenastoupil do úřadu a už se dočkal první oficiální omluvy ze zahraničí. Za tuto rychlost vděčí španělskému rádiu Cope, jehož pohotový redaktor zavolal do Moralesova úřadu, aby mu coby španělský premiér Zapatero poblahopřál, že se nový bolivijský prezident připojuje k ose, která "prochází našimi kubánskými přáteli a bratrem Chávezem" z Venezuely.

Prezident Morales se svěřil s rychlým blahopřáním na tiskové konferenci novinářům. Zapaterův úřad vydal prohlášení, které jednak sdělovalo, že nyní již španělský premiér bolivijskému prezidentovi skutečně blahopřál k jeho zvolení, jednak vyjadřovalo politování nad "nepřijatelným žertem".

Úřad vlády v Madridu též sdělil, že doufá v brzkou omluvu rádia Cope nebo jeho vlastníků. Potíž asi vězí v tom, že majitelem stanice je španělská katolická církev, což poněkud vysvětluje, proč Cope ve svých komentářích nijak nešetří nynější socialistickou vládu. Ředitel rádia reagoval kluzkou formulí, že "si dovede představit, že v přiměřeném čase bude přijato přiměřené opatření". Mluvčí biskupské konference se omezil na sdělení, že co se týče požadované omluvy, "nemůže okamžitě odpovědět".
adam.cerny@economia.cz