AKTUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ

Středa 4. ledna

15:10 - Evropská unie uvedla v prohlášní reagujícím na uzavřením smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou, že celý konflikt byl poučný. V prohlášení se říká také, že konflikt vyvolá větší diversifikaci energetických zdrojů, nicméně Rusko zůstane i nadále klíčovým dodavatelem.
„Ruské dodávky plynu zůstávají páteří Evropského hospodářství, ale budeme si z tohoto konfliktu muset vzít co nejrychleji ponaučení,“ prohlásil Martin Bartenstein, ministr hospodářství Rakouska.
„Doufáme, že dohoda zajistí dlouhodobou jistotu dodávek zemního plynu Evropské unii,“ dodal na tiskové konferenci. Zároveň doplnil, že EU musí omezit svoji závislost na dodávkách od Ruska či dalších dodavatelů a stát více soběstačnou. Rozumným řešením by podle něj bylo i mj. diversifikování transitních cest, kterými proudí plyn do Evropy.


12:00 - Nově uzavřená smlouva dává Ukrajině šanci vybudovat silnou a tržně orientovanou ekonomiku, prohlásili její vůdci v reakci na uzavření smlouvy. Podle nich je to další krok k ekonomice „Evropského modelu“. „Naše hospodářství je připraveno na nové tržní podmínky,“ prohlásil prezident Viktor Juščenko. Premiér Jurij Jechanurov uvedl, že tento krok umožní Ukrajině nalézt čas jak dosáhnout rozvoje energetické výkonnosti země. „Dnešní cena je pro Ukrajinu sice vyšší, ale je to zvýšení je tím správným způsobem jak to udělat. Byla to pro nás poučná lekce,“ uvedl.



09:10 - Spor mezi Ukrajinou a Ruskem o cenu zemního plynu skončil. Zástupci ruského plynárenského monopolu Gazprom a ukrajinské společnosti Naftogaz dnes na tiskové konferenci uvedli, že Ukrajina bude za ruský plyn platit stejnou částku jako zákazníci v západní Evropě. To znamená 230 dolarů za tisíc krychlových metrů. Dosud platila 50 dolarů.VÍCE ZDE


08:15 - Ruský plynárenský monopol Gazprom obnoví dodávky zemního plynu na Ukrajinu, které přerušil v neděli. Uvedla to dnes agentura AP, která se odvolává na informace v ruských sdělovacích prostředcích.


07:50 - Zástupci ruského monopolu Gazprom a ukrajinské společnosti Naftogaz, kteří v úterý obnovili jednání o ceně plynu jednali takřka celou noc o nových podmínkách. Výsledky jednání o podmínkách, za nichž je Rusko ochotno prodávat Ukrajině zemní plyn, by měly být oznámeny během dopoledne.


Úterý 3. ledna

20:20 - Ukrajina oficiálně požádala Evropskou unii o pomoc při vyjednávání ve sporu o cenu zemního plynu s Ruskem, jenž v pondělí narušil dodávky ruského plynu evropským zákazníkům. Agentuře Reuters to dnes řekl evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs. Dodal, že stejný krok učinilo Moldavsko, které má s Ruskem podobnou rozepři jako Ukrajina. Piebalgs dále uvedl, že v Moskvě byly obnoveny rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Dodal, že dohoda mezi oběma stranami je nezbytná pro stabilní dodávky zemního plynu do Evropské unie.


17:20 - Ruské obvinění z krádeže plynu je lživé, Ukrajina naopak tvrdí, že pomáhá transportovat do Evropy i zemní plyn z vlastních rezerv na úkor své domácí spotřeby. "Naopak dnešní transitní služby směřující do Evropy jsme vlastně uspokojovali i pomocí vlastních zdrojů a omezením domácí spotřeby plynu," uvedl Anatolij Kinach, tajkemník Národní rady bezpečnosti. Podle oficiálních zdrojů, právě to dokazuje, že Ukrajina je spolehlivou transitní zemí.


17:00 - Ukrajina tvrdí, že v případě přistoupení na ruské ceny za plny by její letošní HDP klesl o 5 procent. Zároveň by inflace vzrostla na úroveň 27-30 procent, uvedly oficiální vládní zdroje. Anatolij Kinach, tajemík Rady národní obrany a bezpečnosti uvedl, že čtyřnásobný růst cen by poškodil především průmyslovou oblast na jihu a východě země.


16:00 - Díky konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem přišla Itálie o 32 miliónů krychlových metrů zemního plynu. Italský ministr průmyslu Claudio Scajola konstatoval, že výpadek byl doplněn z národních zásob plynu.


15:40 - Gazprom by v střednědobém horizontu mohl dodávat plyn do Evropy mimo ukrajinské plynovody. Mluvčí Gazpromu, uvedl že střednědobé perspektivě by mohl být postaven na zápas tzv. bypass.


15:05 - Cena britské ropy Brent dnes odpoledne vzrostla o více než dolar a překonala 60 dolarů za barel. jako hlavní důvod růstu uvádějí odborníci spor Ruska s Ukrajinou o cenu zemního plynu.


14:20 - Spor o ceny zemního plynu mezi Ukrajinou a Ruskem zřejmě podpoří argumenty zastánců jaderné energie, napsal ekonomický list Financial Times. Evropské země si totiž uvědomují, že závislost na energetických zdrojích z Ruska by se jim v budoucnu mohla vymstít.
Některé velké západoevropské země nemají ropu ani zemní plyn z vlastních zdrojů a jsou odkázány na dovoz. To se týká například Německa a Francie, což jsou velcí dovozci plynu jak z Ruska, tak z jiných zemí. "Rozhodně se musíme vrátit k jaderné energetice," citoval italského ministra průmyslu Claudia Scajolu deník Corriere della Sera.


13:55 - Ukrajina se snaží zvýšit odběr plynu z Turkmenistánu. Vzhledem k pramalým vyhlídkám na dohodu s Ruskem, uzavřela Kyjev novou smlouvu s Turkmenistánem, který je třetí největší zásobárnou plynu na světě. Přesto nemá přísun plynu odtud Ukrajina jistý, neboť větší část plynovodu vede přes ruské území. Dodávky navíc také omezuje nedávno nově uzavřený kontrakt azpromu s Turkmenistánem, kdy ruský monopol ztrojnásobil výši svých odběrů.


13:40 - Gazprom varoval, že i nadále hrozí riziko poklesu dodávek do západní Evropy, pokud bude Ukrajina pokračovat v nelegálním odčerpávání plynu. Medveděv v rozhovoru s agenturou Reuters upozornil, že Gazprom nemůže donekonečna kompenzovat dodávky do Evropy, když pokračují ukrajinské krádeže plynu. "Pokud by se navíc zhoršily povětrnostní podmínky, znamenalo by to další významný nárůst ukrajinského zcizování plynu. Je klidně možné, že se sitauce zhorší natolik, kdy ji Gazprom nedokáže patřičně vyrovnat," dodal.


13:00 - Představitelé Ukrajiny a Ruska obnoví a budou pokračovat během odpoledne v jednání o cenách, za nichž je Rusko ochotno prodávat svůj zemní plyn sousední Ukrajině. Agentuře AP to řekl mluvčí ruského plynárenského monopolu Gazprom. "Sejdeme se dnes odpoledne," potvrdil šéf Gazpromu Alexandr Medveděv. Zároveň ale dodal, že neví s jakým návrhem hodlá ukrajinská strana přijít.


12:05 - Gazprom znovu nařkl Ukrajinu, že krade jeho zemní plyn, který je určen odběratelům za hranicemi Ukrajiny. "Ukrajina pokračuje v krádeži plynu a za poslední den ho ukradla 118 milionů metrů krychlových. Gazprom bude své evropské odběratele znovu kompenzovat, nemůže to však dělat donekonečna. Ukrajina za něj stejně bude muset zaplatit," řekl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.



11:30 - Plné obnovení dodávek zemního plynu potvrdily Slovensko Maďarsko i Rakousko. Podle mluvčí dominantního přepravce a distributora Slovenský plynárenský priemysel (SPP) Dany Kršákové se dodávky z Ruska na Slovensko přes Ukrajinu po pondělním poklesu vrátily na běžnou úroveň. "Dnes to jde v rámci normálního režimu. Tranzit (plynu) je víceméně standardní," poznamenala mluvčí.


11:00 - Ruská společnost Gazprom již plně obnovila dodávky plynu do Evropy. "Dokončili jsme obnovení dodávek plynu do evropských zemí. Nyní již všichni naši zákazníci v Evropě dostávají úplné množství plynu," uvedl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.


10:20 - Francouzský ministr zahraničí Phillippe Douste-Blazy znovu vyzval Moskvu a Kyjev, aby svůj spor řešili na základě rozhovorů a ne pomocí omezování dodávek energetických zdrojů, které omezují i další státy. "Jednání musejí být vedeny v klidné atmosféře bez napětí a neměla by přerůstat v politický proces... Neměla by také přinášet žádné důsledky státům Evropské unie," uvedl pro televizní stanici LCI.


French Foreign Minister Philippe Douste-Blazy urged Kiev and Moscow to settle their dispute through talks and not allow it to spill over again onto European energy supplies. "This has to be resolved in a calm atmosphere, without tension, and not turn into a political process ... (It) must not have any consequences for the European Union," he told LCI television.


10:20 - Znepokojení nad závislostí většiny evropských zemí na energetických zdrojích z Ruska i nad absencí alternativních programů vyjadřuje dnes evropský tisk v komentářích ke konfliktu kolem dodávek ruského plynu na Ukrajinu.


9:40 - Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz, že Polsko musí diverzifikovat dodávky plynu, aby nebylo závislé víceméně jen na ruském plynu. Marcinkiewicz dodal, že Polsko plánuje postavit na pobřeží Baltu terminál, zároveň také probíhají jednání o nových kontraktech na odběr plynu buď z Norska, nebo z těžební oblasti u Kaspického moře. "Rozdělení zdrojů plynu je pro Polsko prioritou," uvedl.


9:05 - Cena zemního plynu se dnes na světových trzích snižuje a spor mezi Ukrajinou a Ruskem ji tak prakticky neovlivnil. V pondělí sice několik evropských zemí hlásilo pokles dodávek ruského plynu, od pondělního večera se ale situace vrací k normálu. Za milion britských termálních jednotek (btu) plynu se na světových trzích platí asi 10,75 USD.


8:25 - Ceny ropa obnovily růst, částečně kvůli sporu mezi Ruskem a Ukrajinou. Ceny ropy se na asijských trzích začaly opět zvyšovat a barel americké lehké ropy se dostal nad 61,30 USD.


7:50 - Ruský plynárenský monopol Gazprom začal zvyšovat objem dodávek zemního plynu, který je určen odběratelům v západní Evropě. Rusové tak de facto vzdali blokádu Ukrajiny, ale varovali ji, aby se nesnažila plyn krást. Z krádeže ji nařkli i v pondělí, Ukrajina to ale odmítla. "Zdůrazňujeme, že dodatečné dodávky plynu nejsou určeny pro ukrajinské spotřebitele, ale k tranzitu přes území Ukrajiny a pro spotřebitele za ukrajinskými hranicemi," píše ve své zprávě ruský plynárenský monopol.


Pondělí 2. ledna
17:20 - Moldávie, jedna z nejchudších evropských zemí, oznámila, že jí Rusko odpojilo veškeré dodávky zemního plynu. Země se neshodly na ceně plynu, uvedla agentura Reuters. "Moldávie nepodepsala s Gazpromem kontrakt na nové ceny zemního plynu. Poslední dva dny nám byly dodávky odpojeny," uvedl tiskový odbor prezidenta v prohlášení. Gazprom po Moldávii požaduje 160 dolarů za 1,000 kubických metrů místo dosavadních 80 USD.


16:55 - Ruská plynárenská skupina Gazprom plně obnoví dodávky plynu do Evropy do úterního večera. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na ruskou nezávislou tiskovou agenturu Interfax. Gazprom zároveň uvedl, že pustil do potrubí směřujícíh do Evropy 95 miliónů krychlových metrů plynu navíc.


16:35 - Rakousko, které od začátku roku předsedá Evropské unii, vyzvalo Rusko a Ukrajinu, aby vyřešily spor o ceny zemního plynu, který poškozuje jeho dodávky do EU. Vídeň obě strany vybídla k jednání a k tomu, aby se urychleně distancovaly od "jednostranných kroků".

16:00 - Evropské země již pocítily kvůli sporu Ruska s Ukrajinou snížení dodávek plynu z Ruska, které přichází v době hlavní zimní topné sezony. Z 12 oslovených zemí, které dováží plyn z Ruska, nemá problémy zatím pouze Česká republika, Turecko a Řecko, píše agentura Reuters. Od Gazpromu získává v Evropě plyn celkem 21 zemí.


15:40 - Francouzský ministr průmysl Francois Loos uvedl, že případné omezení dodávek ruského plynu, kvůli cenovému sporu s Ukrajinou, nebude pro francouzské hospodářství kritické. Ministr dodal, že omezení by Francii nepřesáhlo čtyři procenta poklesu z celkového množství plynu, které do země proudí. Důvodem je, že státní Gaz de France může kdykoli zvýšit kontrakty s dodavateli z Norska a Alžírska. "Navíc má Francie svoje vlastní rezervy," dodal.


15:25 - Německo, největší odběratle ruského plynu, varovalo Rusko, že jeho jednostranné rozhodnutí o zastavení dodávek plynu Ukrajině může poškodit ekonomické vztahy Moskvy se západem. Německý ministr financí Michael Gros uvedl, že Moskva se musí chovat odpovědně a dokázat, že je důvěryhodný dodavatel surovin. "V současnosti odebíráme od Ruska 30 procent dodávek plynu, toto číslo by mělo jít nahoru. To je ale možné pouze, pokud budeme vědět, že dodávky z východu jsou spolehlivé," dodal pro stanici WDR


15:05 - Další zemí, která zaznamenal úbytek dodávaného plynu je Chorvatsko. Podle ministerstva financí dodávky klesly o více než 30 procent. "Dodávky z Ruska jsou nyní nižší o 33 procent. Při současných podmínkách počasí a výši našich zásob plynu nepředpokládáme výraznější dopad na obyvatele během příštích 7 až 15 dnů. Pokračující omezení dodávek plynu by mohlo způsobit jisté problémy, protože lze těžko nalézt alternativní zdroj plynu a poku ano, tak by byl zřejmě dražší," uvedl ministr.


14:50 - Objem dodávek ruského plynu do Francie se během dneška snížil o 25 až 30 procent. Oznámila to společnost Gaz de France (GDF), která je hlavním dovozcem ruského plynu. "Gaz de France potvrzuje výrazné narušení dodávek ruského plynu z neděle na pondělí," píše se ve sdělení francouzské firmy. Ta prý přijala opatření k tomu, aby se vyhnula negativním dopadům na odběratele ve Francii, konkrétní informace ale neuvedla. Země, které se potýkají s výpadkem zásobování plynem, ale většinou mají zásoby na několik dnů, připomíná agentura Reuters.


14:35 - Itálie hlásí pokles dodávek ruského plynu o 24 procent. Paolo Scaroni, výkoný ředitel společnosti Eni, uvedl, že "od dnešního rána jsou dodávky z Ruska nižší o 24 procent."


14:20 - Šéf Světové obchodní organizace (WTO) Pascal Lamy prohlásil, že Ukrajina a Rusko by měly platit tržní ceny za dodávky energií, aby zajistili efektivitu svých ekonomik. Lamy zároveň dodal, že celá situace by se dala snáze vylepšit, pokud by byly členy WTO. Rusko i Ukrajina by se měly o členství ucházet v tomto roce.


14:00 - Denní dodávka ruského zemního plynu do Rumunska se od neděle snížila o 30 procent, což je zhruba 5 milionů kubických metrů. Uvedly to rumunské úřady a informaci potvrdil ministr hospodářství Codrut Seres. Pokles by podle něj neměl mít v nejbližší době dopad na zákazníky.


13:05 - Představitelé norského plynárenství uvedli, že Norsko těží zemní plyn na plné kapacity a výpadky dodávek ruského plynu do střední Evropy nemůže nahradit. Norsko je největší vývozce zemního plynu v západní Evropě.


12:25 - Premiér Ukrajiny Jurij Jechanurov vydal prohlášení, ve kterém žádá průmyslové podniky, aby zredukovaly spotřebu plynu a případně ji i zcela zastavily. Vláda již dříve vydala příkaz určující limity pro spotřebu plynu. "Nařízení z 31. prosince nastavuje limity pro plyn v některých odvětvích (průmyslových). Není to jednostranné rozhodnutí, ale jde o trvalou politiku," uvedl v telekonferenci.


12:10 - Dodávky ruského zemního plynu z Ukrajiny na Slovensko dnes klesly o 30 procent. Mluvčí přepravce a distributora plynu Slovenský plynárenský priemysel Dana Kršáková ale nedokázala upřesnit, zda se pokles dodávek odrazí také na snížení tranzitu dále na západ, tedy i do Česka.


11:55 - Britský ministr energetiky Malcolm Wicks uvedl, že reputace Ruska jako odpovědného dodavatele plynu by mohla být současným sporem s Ukrajinou vážně pošramocena. Wicks pro stanici BBC poznamenal, že reputace Ruska je úzce spojena se stabilitou surovinových dodávek. Současný spor, který ohrožuje i dodávky plynu do západní Evropy tak podle Wickse reputaci Ruska vážně ohrožuje.
Ministr dodal, že Rusko i Ukrajina by měly vyvinout maximální úsilí k uzavření transparentních smluv, včetně cenových rozhodnutí, tak aby byly zajištěny dodávky západoevropským zemím a zamezilo by se většímu dopadu na evropský trh s plynem.


11:25 - Ukrajinský ministr energetiky Ivan Plačkov odmítl obvninění, že by Ukrajina odebrala plyn z Ruska. Zároveň ale uvedl, že pokud by teplota klesla pod bod mrazu hodlá to udělat bv rámci výměny za tranzitní služby.


11:15 - Šéf ruského monopolu Gazprom obvinil Ukrajinu, že první den v roce 2006 ukradla 100 milionů kbm plynu, který Rusko dodává přes Ukrajinu do Evropy. "Pokud bude Ukrajina pokračovat v odebírání exportního plynu z Ruska, dosáhne množství kradené suroviny horentní sumy, varoval Alexander Madevedev.


11:00 - Dovoz zemního plynu do České republiky je nadále v normálu a společnost RWE Transgas, která dováží plyn do Česka, není nijak krácena na dodávkách. "Nezaznamenali jsme výpadky v dodávkách zemního plynu z východu. Tlak na soustavě je naprosto v normálu a Česká republika dostává sjednané množství," uvedl mluvčí firmy Martin Chalupský.


10:20 - Italská vláda doporučila všem významným dovozcům zemního plynu, aby zvýšili nákup suroviny na maximum. "Ze všeho nejdříve jsme všem dovozcům doporučili, aby nakupovali tolik (plynu), co mohou. Jsem si jist, že každý na to doporučení zareagoval," citoval ministra průmyslu Claudia Scajolu italský list Corriere della Sera.


10:00 - Maďarský dovozce a distributor plynu uvedl, že ruské dodávky plynu vedoucí přes Ukrajinu spadly již o více než 40 procent. Informovala o tom agentura Reuters. MOL nařídil velkým spotřebitelům, aby tam, kde je to možné, od pondělka přešli na topení ropou. V Polsku oznámili snížení dodávek o 14 procent. Polská vláda uvedla, že je schopna pokrýt výpadek domácími rezervami. Navíc Polsko může kompenzovat úbytek z ukrajinského směru požadavkem na zesílení toku přes běloruskou větev plynovodu.


09:40 - Dodávky zemního plynu z Ruska do sítě rakouské společnosti OMV se přes noc výrazně snížily a nyní jsou zhruba jednu třetinu pod normálem. Uvedla to agentura Reuters. OMV tvrdí, že závazky vůči odběratelům v Rakousku je schopna krýt ze svých rezerv.


Spor o plyn mezi Ruskem a Ukrajinou se vyostřil

Jelikož vláda v Kyjevě odmítla zvednout cenu odebíraného zemního plynu ze současných 50 na 220 dolarů za tisíc krychlových metrů, zastavila ruská státní společnost Gazprom dodávky do země svého souseda. Začala pouštět do plynovodu směřujícího přes ukrajinské území do střední a západní Evropy 360 milionů kubíků denně, což je o čtvrtinu méně suroviny než doposud. Takový byl alespoň podíl odebíraný ještě poslední den loňského roku Ukrajinou.

Kyjev podobně jako většina evropských zemí tvrdí, že mu zásoby plynu vystačí na několik týdnů. Německo a další státy včetně ČR budou ale muset hledat alternativní zdroje, pokud by se spor Moskvy s Kyjevem táhl delší čas. Český dovozce RWE Transgas uvedl, že dodávky do Česka zatím neklesly. "Nezaznamenali jsme žádnou odchylku, dostáváme veškerý nasmlouvaný objem," řekl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.


Ministři energetiky Německa, Francie, Itálie a Rakouska ve společném dopise vyzvali Moskvu a Kyjev, aby navzdory vzájemnému sporu zajistily stabilní dodávky plynu do Evropské unie. Ke sporu se již vyjádřila i Evropská unie. "Komise je znepokojena a celou situaci monitoruje," řekla mluvčí komise Mireille Thomová. Sporem se budou ve středu 4. ledna zabývat energetičtí činitelé členských zemí.


Příčinou krize je spor o ceny. Gazprom chce, aby Ukrajina platila západoevropskou cenu 230 dolarů za 1000 kubíků proti nynějším 50 dolarům. Přitom s Kyjevem uzavřel pětiletou dohodu v roce 2004 a Bělorusku tento týden dal v nové dohodě cenu 47 dolarů. To podle pozorovatelů ukazuje na politické motivy, související s napětím mezi oběma zeměmi po nástupu prozápadního ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka.