Rada Evropy kritizuje Lichtenštejnsko kvůli feudálnímu ústavnímu pořádku

Lichtenštejnské knížectví, daňový ráj vklíněný mezi sousední Rakousko a Švýcarsko, se obává o svou dobrou pověst. Nyní mu bezprostředně hrozí, že jej Rada Evropy zařadí mezi problémové země, které důsledně nedodržují demokratická pravidla.
Jde mu skutečně o hodně: feudální ministát, který na ploše 160 čtverečních kilometrů čítá pouhých 34 tisíc lidí, až dosud těžil z pověsti přitažlivého centra. Odsouzením ze strany evropské instituce by se zařadil mezi země, kde je třeba monitorovat politickou situaci. Jako například autokratický Ázerbájdžán či Turecko.
Příčina kritiky je zjevná: Ústava totiž stále odráží spíše poměry ztrnulé feudální monarchie habsburského typu než středoevropský stát 21. století.
Do titulků evropského tisku pronikne Lichtenštejnsko zřídka. Naposledy, když blokovalo několik týdnů smlouvu o rozšíření Evropského hospodářského prostoru o deset nových zemí, které vstupují do Evropské unie. Knížectví nakonec opustilo od obstrukcí vůči České republice kvůli majetkovým nárokům, smlouva byla podepsána 11. listopadu.
Jinak na sebe země upozorňovala výhradně tehdy, když na ni zamířila kritika mezinárodních pozorovatelů. Jejich zprávy upozorňovaly na nedostatek kontroly v bankovním sektoru.
Lichtenštejnsko se pokusilo vyhovět: Reformovalo své zákony, takže konta již nejsou anonymní a pro kriminální gangy z Ruska, Kolumbie či Itálie již není úplně jednoduché založit si zde účet. Stát rovněž postupuje s větší rozhodností proti propírání "špinavých peněz".
Hlavní problém, který kritizuje i Rada Evropy, ovšem leží stále na stole. Hlasování v letošním březnu zaručilo rozsáhlé pravomoci pro panovníka Hanse Adama II. Oproti předchozí ústavě z roku 1921 se jen málo změnilo. Kníže poukazuje na to, že pro silnou pozici panovníka hlasovalo 64 procent obyvatel miniknížectví, kteří se dostavili k volbám.
"Revize přisoudila knížeti skutečně feudální pravomoci," citoval mínění tamní opozice list Financial Times. Hans Adam II. tedy může například jmenovat i odvolat vládu. Lichtenštejnsko tak zůstalo jedinou absolutistickou monarchií v Evropě. Pozorovatelé hodnotili kladně pouze zprůhlednění justice.
"Setkávám se se sdělovacími prostředky, vysvětluji situaci a odpovídám na otázky," odpověděl Hans Adam II. před časem agentuře AFP na otázku, co činí pro očištění jména alpské země.