Světové trhy s ropou na sklonku minulého týdne zaznamenaly prudký cenový vzestup. Jak sdělila agentura Reuters, postarala se o něj zejména předpověď investiční banky Goldman Sachs, podle které se svět ocitl na počátku období, během něhož ceny vyletí přes sto dolarů za barel.
Cenu ovlivnily také obavy, že v komerčních zásobnících v USA není před zahájením hlavní motoristické sezóny dostatek pohonných hmot. Venezuela, třetí největší dodavatel motorových benzínů do USA, pak podle agentury Bloomberg v pátek oznámila, že bude nucena z technických důvodů asi na týden odstavit svoji největší rafinérii.
Kromě toho, na trh se po určité přestávce opět vrátily investiční fondy reagující na oslabení dolaru. Část svých peněz začaly "přelévat" z amerických vládních dluhopisů do nákupů různých komodit, včetně ropy.
Cena lehké americké ropy na newyorské burze pod vlivem uvedených faktorů ve čtvrtek poskočila o 2,6 procenta a po určitou dobu se držela na 56,10 dolaru za barel. Razantní vzestup cen v New Yorku pokračoval i v pátek, kdy surovina podražila o více než dva dolary až na 57,70 dolaru. Byl tak překonán dosavadní rekord ze 17. března, kdy cena se dotkla 57,60 dolaru.
Severomořský Brent na Mezinárodní ropné burze v Londýně během pátku podražil až o 4,1 procenta na 56,51 dolaru (květnový kontrakt).

OPEC možná zvýší dodávky
Ceny ropy od počátku letošního roku průměrně vzrostly o 12 dolarů za barel, tedy skoro o 30 procent.
Prezident kartelu OPEC Ahmad Fahd Sabah měl včera podle nepotvrzených zpráv zahájit telefonické konzultace s ministry členských zemí o možném zvýšení souhrnné těžební kvóty o dalšího půl miliónu barelů denně.
OPEC v polovině března na svém zasedání v íránském Isfahánu zvedl celkovou kvótu o půl miliónu na 27,5 miliónu barelů s tím, že o dalším možném zvýšení bude ještě jednat.

Chmurný Goldman a další
Experti z banky Goldman Sachs, která je nejvýznamnějším obchodníkem s energetickými deriváty, ve své studii uvádějí, že ropné trhy se možná ocitly na počátku období, během něhož se bude cena šplhat nahoru, někam ke 105 dolarům za barel.
"Z banky zazněl silný hlas a trhy právě posuzují, jak si reálně stojí nabídka s poptávkou," komentoval to pro agenturu Reuters David de Garis, ekonom ANZ Investment Bank z australské Melbourne. "Je to velice zajímavá zpráva. Goldman nám říká, jak by mohl vypadat dlouhodobější cyklus," doplnila Deborah White ze společnosti SG Commodities.
Experti z banky Goldman vidí v zásobovacím ropném řetězci několik slabých článků. Předně je to velice nízká rezervní těžební kapacita. Výrazněji ji zvýšit si vyžádá nemálo kapitálu a hlavně času. Dalším faktorem ženoucím cenu vzhůru jsou rostoucí poptávka (USA, Čína, Indie).
S chmurnou předpovědí pro cenu ropy několik dnů před bankou Goldman Sachs přišel texaský investiční bankéř Matthew Simmons z ústavu Simmons & Co. Ten podle agentury Bloomberg zdůvodňuje nadcházející vzestup ceny stoupajícími náklady na prospekci a těžbu. "Výhledově je může pokrýt jedině cena vyjádřená trojmístnou sumou," tvrdí Simmons.
Nynější cena ropy, blížící se šedesátidolarové hranicí, podle poslední zprávy washingtonského Ústavu pro globální bezpečnost (Institute for the Analysis of Global Security) zahrnuje zhruba desetidolarovou "přirážku". Je za ní hlavně hrozba dalších sabotážních útoků na ropovody a další infrastrukturu, hlavně v Iráku.
"Dokud budou ropa a zemní plyn pro světové hospodářství nepostradatelné, do té doby budou útoky na přepravní potrubí pravděpodobně představovat jedno z hlavních průmyslových rizik," citovala ze zprávy agentura Bloomberg.

IEA vyzývá k úsporám
Mezinárodní agentura pro energii (IEA), mezi jejímiž šestadvaceti členy je i Česko, podle britského listu Financial Times na nadcházející výroční konferenci odběratelům ropy doporučí připravit "naléhavá úsporná opatření".
To pro případ, že by dodávky ropy na světový trh poklesly o jeden dva milióny barelů denně. Jak připomněla agentura Reuters, zhruba dvoumiliónový výpadek nastal poté, kdy vypukla válka v Iráku v roce 2003 nebo když ve Venezuele v roce 2002 propukla generální stávka.
Zpráva agentury IEA počítá i s takovými opatřeními, jakými jsou omezení maximální rychlosti na dálnicích o čtvrtinu, dočasné zkrácení pracovního týdne či zákaz individuálních jízd v určité dny v týdnu.
Agentura IEA ve své poslední předpovědi uvádí, že světová poptávka po ropě v letošním roce proti loňsku stoupne o více než dvě procenta na 84,3 miliónu barelů denně.

Trh s ropou