Martin Jahn, vicepremiér pro ekonomiku navrhuje od příštího roku výrazně snížit daně. Nejnižší sazbu daně chce Jahn snížit ze současných 15 na 12 procent. Další dvě sazby 20 a 25 procent chce nahradit 15 procenty a nejvyšší sazba by se měla snížit z 32 na 24 procent. Češi by tak měli ročně na daních ušetřit 20 až 30 miliard korun, řekl Jahn na tiskové konferenci po dnešním jednání Hospodářské rady vlády.


Navrhované snížení daní je mnohem výraznější, než prosazuje ministr financí Bohuslav Sobotka. Mírnější Sobotkův návrh počítá s ročním propadem příjmů kolem deseti miliard korun.


Podle Jahna by si ČR mohla dovolit i výraznější snížení daní. Důvodem je především rychlejší růst ekonomiky, další peníze by podle něj mohl stát ušetřit na výdajích nebo by mohl zvýšit spotřební daně. Nižší daně podle Jahna také vedly k poklesu šedé ekonomiky. Hospodářská rada vlády dnes doporučila Jahnův návrh dopracovat s ministerstvy financí a práce a sociálních věcí.


Jahnova koncepce daňové reformy přichází v době vládní krize a rozpadu dosavadní vládní koalice. Rozhodovat by tak o něm mohla nejspíš jen menšinová vláda ČSSD, pokud přežije plánované požádání o důvěru v Poslanecké sněmovně. Experti, které ČTK oslovila, se ale obávají, že Jahnův návrh bude zejména pro levicovější část sociální demokracie nepřijatelný.


Jahn prosazuje, aby daň 12 procent platili lidé s ročními příjmy do 109.200 korun. Výdělek mezi 109.200 a 420.000 Kč by byl zdaněný patnácti procenty a všechny roční příjmy nad 420 tisíc by podléhaly sazbě 24 procent. Tento návrh podle Jahna podporuje zejména mladé rodiny, začínající mladou inteligenci a drobné živnostníky. Zároveň by se tím příští rok srovnala nejvyšší sazba daně z příjmu lidí s daní z příjmu podniků.


Ministr Sobotka (ČSSD) představil před několika týdny mnohem mírnější návrh snížení daní, který je zaměřený jen na lidi s nízkými a středními příjmy. Ti by měli ročně ušetřit několik tisíc korun. Nejnižší sazba by se podle něj měla rovněž snížit na 12 procent a platila by pro roční příjem do 121.200 korun. Druhá nejnižší sazba by se snížila z 20 na 19 procent a platila by pro příjem od 121.200 až do 218.400 Kč. Další dvě sazby 25 a 32 procent by zůstaly zachovány, stejně jako platová pásma. Odečitatelné položky by byly nahrazeny výhodnější slevou na dani.


Opoziční ODS prosazuje rovnou daň ve výši 15 procent a zrušení odečitatelných položek. Dosud vládní US-DEU navrhuje snížení daní občanů na polovinu. KDU-ČSL vlastní návrh daňové reformy nemá, ale podporuje snižování daní lidí i firem. Za prioritu pokládá snížení vedlejších nákladů práce. KSČM odmítá snižování daní bohatších občanů a naopak prosazuje zavedení milionářské daně.