Evropská komise však se spuštěním ochranných opatření proti čínskému exportu hned nepočítá. "Máme údaje jen za dva měsíce. Je tedy ještě příliš brzy, abychom posoudili, zda došlo k narušení obchodních toků a trhu. Potřebujeme další data," uvedl komisař pro obchod Peter Mandelson.


Vyspělé země si v dohodě o vstupu Číny do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2001 vyhradily právo postavit textilním dovozům z Číny v případě jejich razantního zvýšení mimořádné bariéry. Vlády mohou omezit kvótami růst čínského dovozu na 7,5 procenta nad úroveň předchozích 12 měsíců, a to až do roku 2008.


EU podle Mandelsona nemůže k uvalení restrikcí sáhnout "lehkomyslně či automaticky", ale až po vyhodnocení trendu, na základě hodnověrných dat a důkazů, zda čínský dovoz od zrušení kvót od 1. ledna má ničivé dopady na evropské textilky, jakož i na nejchudší rozvojové země.


Kvůli nárůstu dovozu čínského zboží do ČR i členských států EU již řada českých textilek omezila výrobu a některé podniky musely být uzavřeny, protože pro své výrobky ztratily zahraniční odbytiště. Zatímco za první dva měsíce loňského roku byly podle údajů Českého statistického úřadu do ČR dovezeny z Číny oděvní výrobky a doplňky v hodnotě 596 milionů korun, tak ve stejném období letošního roku jejich import vzrostl na 953 milionů korun. Dovoz čínských textilních přízí a tkanin se meziročně zvýšil o zhruba 45 milionů korun na 205,4 milionu korun.

(zpravodaj ČTK)