Telecom prodán. Co bude s penězi?


Rozpadající se vláda Stanislava Grosse prodala státní podíl v Českém Telecomu španělské společnosti Telefónica. Ta zprávu uvítala pouze v oficiálním prohlášení, žádné bližší plány na rozvoj firmy zatím nezveřejnila.
Prodej dominantního českého operátora, který vlastní i mobilní jedničku Eurotel, je druhou největší privatizací v historii země. Vůbec nejvíce utržil stát za prodej v plynárenské společnosti Transgas: 133 miliard korun.
Ekonomové považují prodej Telecomu za úspěšný: stát získal výrazně víc, než očekával, a společnost navíc míří do rukou renomovaného vlastníka.

Výdělek půjde do fondů

Kabinet zatím nerozhodl, za co přesně peníze z prodeje Telecomu utratí. Daňoví poplatníci ani nemohou očekávat, že by jim vláda předložila jasný účet, co konkrétně s téměř 83 miliardami od Telefónici udělala.
"Získají je fondy dopravy a bydlení. Fond národního majetku z nich zaplatí staré závazky, například za ekologické škody," zopakoval včera ministr financí Bohuslav Sobotka známou informaci o obecných záměrech vlády. "Příští týden chci navrhnout, aby se alespoň část peněz využila jako rezerva pro penzijní reformu," dodal.
FNM počítá, že letos z privatizace získá 60,9 miliardy korun. Do fondu dopravy by měl poslat přes 24 miliard korun, do fondu bydlení miliardu. Platba od Telefónici očekávaný rozpočet převyšuje o téměř 22 miliard a právě ty by chtěl Sobotka na reformu důchodů.
Fondy jsou však podle mezinárodních institucí sporným místem veřejných financí, do nichž detailně nevidí veřejnost ani poslanci. Například za 24 miliard pro fond dopravy lze teoreticky postavit až 80 kilometrů dálnic. Avšak ani poslanci, kteří schvalují rozpočet fondu, nezjistí, zda se to skutečně stalo a zda byly peníze využity účelně. Nedostávají totiž přesný soupis, zač se peníze vydaly.
Utrácení státních peněz přes fondy kritizují mezinárodní instituce od měnového fondu po Evropskou komisi. "Zatemňují skutečné hospodaření vlády," uvedli ekonomové OECD.
Pro vlády však od roku 2001, kdy je expremiér Zeman prosadil, znamenají fondy volnou ruku k útratám. Z příjmů z privatizace se tak dá například před volbami zaplatit přízeň voličů. Loni v listopadu třeba Grossova vláda před volbami do Senátu a krajů nabídla z fondu bydlení novomanželské půjčky. Mohla to udělat bez souhlasu sněmovny. S penězi ze státního rozpočtu by si něco takového nemohla dovolit.

Šetření na reformy

Ekonomové navíc považují privatizační výnosy za mimořádný příjem, který by měl kabinet jednoznačně použít na mimořádné výdaje. Nikoliv je utratit za běžný provoz země či drobné projekty, jako jsou opravy panelových domů.
"Pokud někdo vážně uvažuje o reformě důchodů, potřebuje na ni rezervu v řádu mnoha desítek miliard. Příjmy z privatizace jsou jedinečnou možností. Kde jinde by kabinet v budoucnu takovou sumu vzal, aniž by se zadlužil?" říká ekonom Ondřej Schneider z Institutu ekonomických studií UK.
Například Slovensko využilo pro svoji důchodovou reformu výnos z prodeje Slovenského plynárenského podniku.
Utrácet privatizační zisky jedině za reformy chce i opoziční ODS. "Měly by skončit na speciálním nedotknutelném účtu, z něhož by mohla jakákoliv vláda platit jedině reformy," uvedl ekonomický expert ODS Martin Kocourek.
Peníze od Telefónici však s největší pravděpodobností na žádný takový účet nepoputují.
"Prioritou je výstavba silnic, pro ekonomiku je to nyní nejdůležitější," říká vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn.
Co umí Telefónica, str. 2 Komentář, str. 8 Co dělat s akciemi Telecomu, str. 13 a 19

Podrobnosti obchodu s Telefónicou

Španělská společnost zaplatí za 51,1 procenta akcií 82,623 miliardy korun. Nabídka pro Telefónicu platí 45 dnů. Podpis smlouvy předpokládá FNM v polovině dubna. Do čtyř dnů od doručení podepsané kupní smlouvy zaplatí Telefónica desetinu ceny, tedy 8,2 miliardy. Zbytek splatí do deseti dnů poté, co fúzi schválí antimonopolní úřad a Evropská komise.
Telefónica zaplatí v eurech přes zvláštní účet ČNB. Kurs byl stanoven 30,09 koruny za euro. FNM očekává platbu do konce června. Pokud obchod nevypořádá, hrozí Telefónice pokuta ve výši desetiny prodejní ceny.
V dozorčí radě privatizovaného Telecomu bude mít stát svého zástupce, a to tři roky po dokončení transakce.
Telefónica musí minoritním akcionářům nabídnout odkup jejich akcií. Na stažení akcií z trhu bude muset vynaložit nejméně 14 miliard korun. Analytici odhadují, že cena za jednu akcii se bude pohybovat kolem 450 korun.
Zdroj: Usnesení vlády