Fyzika jako dobrodružná show


Vžité představě se postavil vysokoškolský učitel z Brna Tomáš Tyc. Na jeho show Dobrodružná fyzika bylo v dubnu ve velkém planetáriu brněnské hvězdárny vyprodáno. A nad dýmy, světly, efekty a úkazy zůstalo hlediště v němém údivu. I přesto, že vysvětlení některých, na pohled až téměř magických kousků, by měl vlastně každý znát. Vždyť se o nich učil na základní škole.
"Fyzika přece není žádná nuda," dokazuje Tomáš Tyc.

Smyčcem o desku

Divákům na jeho show se líbí například experimenty s výkonným laserem. Tomáš Tyc svítí přes dlouhý dívčí vlas, profilované sklo do dveří nebo přes hedvábný šátek. Na kopuli planetária tak vznikají krásné barevné obrazce, které se dají vysvětlit fyzikálním principem zvaným difrakce.
"Jiným pěkným pokusem je Archimédovo dělo. Pustím z určité výšky na zem dvě pružné kuličky nad sebou, ta spodní je větší. Kuličky se odrazí a ta horní, menší, vyletí skoro do dvojnásobné výšky, než ze které jsem ji pustil. To je velmi efektní a dá se to vysvětlit tím, že malá kulička převzala od velké určitou energii, která jí umožnila vystoupit výš," popisuje.
Velký úspěch mají i Chladniho obrazce. "Hraji obyčejným houslovým smyčcem na hranu čtvercové desky velikosti asi dvacetkrát dvacet centimetrů, která je uprostřed upevněna. Když desku posypu krupicí, shromáždí se prášek v místech, která se při kmitání desky nepohybují, a tak se vytvoří nádherné obrazce," vysvětluje.
Krásné jsou také útvary složené z desetníků plovoucích na hladině vody díky povrchovému napětí. Největší úspěch však u diváků mají vírové prstence zviditelněné pomocí kouře a let rakety z PET láhve plněné parami lihu.

Proč se fyziky bojíme?

Svým přátelům Tomáš Tyc již léta předvádí různé zábavné fyzikální efekty. Efektní je pálení bahenního plynu, tedy metanu, na Brněnské přehradě. V zimě navrtá led, vypustí nahromaděný plyn z bublin pod ním a zapálí jej. Z ledu pak šlehají i metrové plameny.
Jeho přístup k fyzice se diametrálně liší od výuky, kterou známe ze škol. "Kvůli špatným zkušenostem ze základní a střední školy se mnoho lidí fyziky bojí. Předmět je jim tam představen jako soubor pouček a neprůhledných vzorečků bez vztahu k realitě, málokdy se udělá nějaký pokus. Je to velice smutná situace. Může za to špatný způsob vzdělávání budoucích učitelů a nízké platy ve školství, které nemotivují dobré učitele, aby na školách zůstali. Učitelé by měli fyzice rozumět a mít ji rádi. Měli by ji také umět vidět v obyčejných věcech a situacích okolo nás. Pak by se i častěji pouštěli do pokusů a nebáli se, že nějaký nevyjde. Tím by žáky zaujali nejvíce," zamýšlí se Tyc.

Zábava i na univerzitě

Tomáš Tyc je Brňan. Fyzika ho bavila už na základní škole a nadchl se pro ni především díky knize Zajímavá fyzika od J. I. Perelmana.
"Popisuje mnoho fyzikálních jevů z každodenního života i zajímavých experimentů, které si může každý provést doma. Přemýšlel jsem o nich a postupně jsem začal vidět fyziku v úplně obyčejných situacích kolem nás. Také můj učitel fyziky na střední škole byl vynikající. Dělal spoustu pokusů a k probírané látce uváděl mnoho příkladů z praxe. Studium fyziky pak pro mě bylo přirozenou volbou," říká.
V současnosti učí doktor Tyc na Masarykově univerzitě mimo jiné předmět Zajímavá fyzika. Název si vzal právě z Perelmanovy knihy.
"Už pět let ukazuji studentům různé efektní pokusy a společně je vysvětlujeme. Učení a práce se studenty mě velice baví. Univerzita umožňuje dobře skloubit pedagogickou práci s výzkumem, takže je z tohoto hlediska přímo ideálním prostředím."

Vědu neshazuji!

Show Dobrodružná fyzika měla návštěvníkům ukázat, že fyzika není nuda, ale velice zajímavá věda s úzkým vztahem ke každodennímu životu.
"Myslím, že tento cíl se podařilo splnit. To, že bude čtyřikrát vyprodáno a reportáž bude vysílat Česká televize, asi nikdo nečekal. A moji kolegové tuto mou aktivitu velice vítají. Předvádění fyziky jako show neznamená shazování vědy ani ztrátu respektu k ní. Myslím, že právě naopak - jestliže je fyzika schopna vysvětlit spoustu efektních jevů, tak si úctu zaslouží o to víc," říká Tomáš Tyc.
Autor je spolupracovníkem redakce