Dejte vědě peníze, žádali vědci znovu

Ačkoli vláda mírně zvyšuje částky pro vědecký výzkum, Česko ve vědě stále výrazně zaostává za "starými" zeměmi Evropské unie. V Česku je stále mnohem méně vědců než v zemích EU, a také méně vysokoškolsky vzdělaných lidí.
"Snižujeme schodek veřejných financí, ale na vědu prostředky přidáváme," zdůraznil místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn na včerejší konferenci s názvem Evropské fórum vědy a techniky, pořádané v Praze.
Čísla však ukazují, že podpora zatím nestačí k tomu, aby Česko dohonilo zpoždění. Dnes dosahují celkové české investice do vědy, ze státních i soukromých prostředků 1,3 procenta hrubého domácího produktu. Státní výdaje na vědecký výzkum činí 16,5 miliardy korun, tedy necelých 0,6 procenta HDP. Oproti tomu evropská patnáctka, neboli původní země unie, už nyní vynakládá na vědecký výzkum v průměru celkem dvě procenta svého HDP.

Sliboval už Zeman

Strategie hospodářského růstu, připravovaná týmem vicepremiéra Jahna, navrhuje, aby do roku 2010 vzrostly státní prostředky pro vědu na jedno procento HDP. Nejisté však je, zda se to opravdu podaří. Už v roce 1999 sliboval kabinet Miloše Zemana, že do roku 2002 zvedne státní investice do vědy na 0,7 procenta HDP. Nestalo se.
Problémem však nejsou jenom státní peníze, ale i investice soukromých firem. Ty v Česku směřují do vědy zhruba stejnou částku jako vláda. Oproti tomu v původních zemích EU činí soukromé investice do vědeckého výzkumu dvojnásobek státního vkladu.
"Na výzkum bohužel není v naší zemi dostatek privátního kapitálu," konstatoval na včerejší konferenci předseda Akademie věd Václav Pačes. Doložil to příkladem biotechnologických firem, kterým by k rozvoji jejich bádání, vedoucímu zejména k novým léčebným preparátům, stačily částky v řádu statisíců korun. Ty se ovšem nedaří od soukromých investorů získat.
"Je tragické, že v Česku připadá na deset tisíc zaměstnaných osob jen 31 vědců. V původních patnácti zemích EU jich mají téměř dvojnásobek," uvedl rektor Karlovy univerzity v Praze Ivan Wilhelm.
I v počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí Česká republika zaostává. Rektor Wilhelm připomněl, že vysokoškolský diplom má 11 procent obyvatel, zatímco v evropské patnáctce 22 procent.

Priority už tu jsou

Před dvěma týdny schválila česká vláda priority vědeckého výzkumu. Podle nich půjde čtvrtina peněz z veřejných zdrojů určených pro podporu vědy do sedmi oblastí. Jsou jimi výzkum udržitelného rozvoje, molekulární biologie, energetických zdrojů, materiálů, na zvýšení konkurenceschopnosti strojírenství, informačních technologií a také bezpečnosti.
"Česká věda je schopna být na špičkové úrovni jen v několika oborech, a proto je nezbytné, že jsme určili priority," uvedla včera ministryně školství Petra Buzková, jejíž resort se na financování vědy významně podílí.
Vědci jsou obvykle skeptičtí, když jim někdo zvenčí říká, nad čím by měli bádat. Vlády i průmyslové podniky chtějí podporovat především takzvaný aplikovaný výzkum, jehož výsledky směřují bezprostředně do praktického využití. To platí v Česku i ve světě.
"Nejdůležitější aplikace však vůbec nejde naplánovat předem. Ty vycházejí z pokroku základního výzkumu," zdůraznil Claude Cohen-Tannoudji, francouzský fyzik a nositel Nobelovy ceny. "Technologie, které se budou používat za deset let, nebudou výsledkem vylepšení technologií současných, ale budou vycházet ze zcela nových myšlenek inspirovaných dnešním základním výzkumem."
Předseda Akademie věd Pačes to doložil prací chemika Antonína Holého. Ten od šedesátých let zkoumal vlastnosti jedné kategorie chemických látek, z nichž se nyní vyrábějí tři zastavující množení virů HIV.


Věda v číslech
Česká republika celkově vynakládá na vědu a výzkum 1,28 procenta hrubého domácího produktu, Evropská unie (15 původních zemí) 1,99 procenta HDP. (Pro srovnání: v USA je to 2,8 procenta a v Japonsku 3,1 procenta.)
Výdaje na výzkum a vývoj v přepočtu HDP na obyvatele činí v Česku 212,8 amerického dolaru, v Evropské unii 502,2 dolaru. (V USA 954 dolarů a v Japonsku 898 dolarů.)
Podíl obyvatelstva s vysokoškolským vzděláním dosahuje v Česku 11,1 procenta, v Evropské unii 22 procent. (V USA 37 procent a v Japonsku 33,6 procenta.)
Mezi 10 000 zaměstnanci je v Česku 31 vědeckých pracovníků, v Evropské unii je to 57 vědců. (V USA 91 a v Japonsku 98.)
Z peněz investovaných do vědeckého výzkumu připadá v Česku 54 procent na soukromý sektor, v Evropské unii je to 68 procent. (V USA 69 procent a v Japonsku 74 procenta.)