Greenpeace odsoudilo rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO) ve sporu mezi hlavními světovými vývozci genetiky modifikovaných plodin (USA, Kanada a Argentina) a Evropskou unií. Světová obchodní organizace oznámila, že EU a šest jejích členských států porušily obchodní pravidla, když se bránily dovozu GM plodin a GM potravin na své území.

V roce 2003 podaly USA, Kanada a Argentina – tři největší světoví producenti a vývozci GMO - u WTO žalobu proti Evropské unii kvůli jejímu moratoriu na schvalování nových GMO, které platilo od roku 1998. EU mezitím moratorium částečně zrušila, 6 členských států však uvalilo národní zákazy některé GM plodiny, jež EU pustila na trh. Tyto národní zákazy byly rovněž předmětem žaloby ze strany USA.

„Verdikt jen dokazuje, že WTO řadí obchodní zájmy na nejvyšší příčku a není schopna kvalifikovaně rozhodovat o věcech týkajících se životního prostředí. Americká vláda a agrochemické společnosti se zoufale snaží protlačit GMO krmivo a potraviny na trh. Ani tento verdikt jejich frustraci nezmění,“ řekla Magdalena Klimovičová, koordinátora genetické kampaně Greenpeace ČR.

"Vítězství proklamované Spojenými státy ve věci geneticky modifikovaných organismů je falešné," píše Greenpeace. Veřejnost, spotřebitelé a stále narůstající počet vlád různých zemí světa zůstává vůči GMO v opozici. V Evropě nebude ani nadále existovat trh pro riskantní GMO. Evropské státy, navzdory probíhajícímu sporu na půdě WTO, v roce 2005 jasnou většinou hlasovaly pro zachování národních zákazů, jejichž počet nadále stoupá.

Řecko minulý týden oznámilo rozšíření svého zákazu na osivo GM kukuřice firmy Monsanto. Rakousko se rovněž dalo nedávno slyšet, že zamýšlí zakázat dovoz GM řepky. Zákazy pěstování GMO vyhlásilo minulý rok i Polsko a Maďarsko, 172 regionů a 4500 evropských obcí se prohlásilo za GMO-free zóny a Švýcarsko rozhodlo o zákazu pěstování GMO v referendu. Rakousko navíc oznámilo, že případné zákazy respektovat nebude.