Špičkový elektronový mikroskop získali lékaři olomoucké Fakultní nemocnice a místní Univerzity Palackého. Přístroj je v sestavě, kterou mají k dispozici, prvním svého druhu v Česku. Studenti mikroskop využívají pro účely vědy a výzkumu, lékařům pomáhá s diagnostikou onemocnění, řekl dnes novinářům ředitel nemocnice Jaroslav Vomáčka.

Na nákupu zařízení za více než 11 milionů korun se podílely lékařská a přírodovědecká fakulta univerzity. Jedním milionem korun jim přispěla olomoucká radnice. Zařízení je součástí pracoviště mikroskopických metod lékařské fakulty v areálu fakultní nemocnice.

Moderní mikroskop, který měří asi 2,5 metru a váží zhruba dvě tuny, nahradil přístroj starý takřka 20 let. "Zvětšení je možné v rozmezí padesátkrát až osmsettisíckrát. Na mikroskop lze připojit další aplikace jako elektronovou tomografii. Jeho součástí je i digitální kamera, díky které si lze nafocené snímky okamžitě odnést, zatímco dříve se musely zpracovávat klasickým způsobem," uvedl Radko Novotný z pracoviště mikroskopických metod.

Vomáčka novinářům řekl, že přístroj pomáhá lékařům například při diagnostice onkologických onemocnění. "To má zásadní vliv na léčbu. Přesná diagnostika nám umožňuje naprosto cíleně léčit nádorová onemocnění," podotkl ředitel nemocnice.

Studenti univerzity využívají zařízení pro vědu a výzkum. "Například biologové mohou díky přístroji studovat enzymatické systémy, studenti lékařské fakulty to, jak to funguje v oběžných buňkách," uvedl děkan přírodovědecké fakulty Juraj Ševčík.

Doplnil, že obě fakulty a nemocnice se budou snažit získat další špičkové přístroje, a vytvořit tak v Olomouci mikroskopické pracoviště evropského významu. V letošním roce si fakulty chtějí pořídit takzvaný konfokální mikroskop.