Bulharsko a Rumunsko se musí ještě snažit, pokud chtějí, aby Evropská komise doporučila v květnu jejich přijetí do EU k 1. lednu příštího roku, řekl poslancům zahraničního výboru Evropského parlamentu komisař pro rozšíření Olli Rehn. Za zavřenými dveřmi podle poslanců naznačil, že Bulharsko má daleko více co dohánět než Rumunsko, které vyvinulo v posledních měsících podstatnější tempo.


Podle loňské smlouvy o přistoupení mohou obě země vstoupit do EU k 1. lednu 2007, ale také o rok později, pokud nebudou připraveny. V Bruselu se rozsáhle spekuluje o tom, že komise doporučí jejich rychlé přijetí, navrhne však zároveň uplatnit některá ochranná opatření, s nimiž přístupová smlouva počítá. Vedlo by to například k omezení přístupu na jednotný vnitřní trh unie.


Rehn zdůraznil, že obě země musí pokročit zejména v reformách soudnictví, v boji proti korupci a v potírání organizovaného zločinu. V posledních týdnech několikrát podotkl, že zejména Bulharsko musí zajistit, aby policie začala vyšetřovat i vysoce postavené osoby podezřelé z korupce.


"Domníváme se, že Rumunsko je na dobré cestě, pokud jde o reformu soudního systému, za podmínky, že dosavadní tempo bude pokračovat," uvedl komisař. O Bulharsku řekl, že "bilance jeho reformy není zatím uspokojivá". Podle poslanců bylo z jeho projevu zřejmé, že komise nevylučuje nabídnout Sofii a Bukurešti rozdílné termíny vstupu, i když to mnozí politikové považují za hazardní.


Předseda socialistického poslaneckého klubu v EP Martin Schulz podle listu Financial Times řekl, že jakýkoli odklad by vedl v jedné i druhé zemi k výbuchu nacionalismu a populismu, k návratu bývalých komunistů.


V Bruselu se očekává, že EK 16. května doporučí 1. leden 2007, uloží však oběma zemím dodatečné úkoly a odloží úplně definitivní verdikt na začátek podzimu. Členské státy by se pak s konečnou platností vyslovily až na říjnovém summitu.