Itálie se dnes rozloučí s vládou Silvia Berlusconiho, který řídil zemi uplynulých pět let.
Tři týdny po parlamentních volbách, které skončily těsným vítězstvím jeho oponenta Romana Prodiho, ale nehodlá odstupující Berlusconi svému nástupci nic ulehčit.
Musel se smířit s tím, že se Prodiho středolevé koalici podařilo ovládnout posty předsedů obou komor parlamentu.

Boj o prezidentské křeslo

V čele poslanecké sněmovny stanul komunista Fausto Bertinotti, do čela Senátu, kde má levice většinu pouhých dvou hlasů, prosadili Prodiho stoupenci levicového centristu Franka Mariniho.
"Věnuji své předsednictví pracujícím ženám a pracujícím mužům," vzkázal Bertinotti, který má v oblibě slovník přesvědčených marxistů. Italští komentátoři se nicméně neobávají, že by tlačil Prodiho koalici k příliš levicovým experimentům.

Teď se snaží Berlusconi - mediální magnát a také nejbohatší Ital - alespoň zamezit tomu, aby jeho oponenti zvolili svého kandidáta na prezidenta.
"Po zvolení předsedů obou komor parlamentu z vládního tábora musí být nejvyšší státní úřad obsazen zástupcem opozice," řekl Berlusconi listu Corriere della Sera.
Nové vládě nechce nic ulehčit. Vyhrožuje jí vytrvalým tlakem, který se nebude omezovat jen na zasedání parlamentu.
"Bude to totální opozice proti diktatuře levicové většiny," uvedl dosluhující premiér, který dnes složí demisi do rukou prezidenta, pětaosmdesátiletého Carla Azeglia Ciampiho.

Šéf pravice si nicméně nepřipouští porážku ve volbách z 9. a 10. dubna. Výsledky zpochybnil, dosud Prodimu nepogratuloval. Zpochybňuje časovou posloupnost kroků, které plánuje středolevá většina. "Cítím se silný jako lev, nikdy levici nepodlehnu," říká Berlusconi neochvějně.
Prodi doufá, že jej sestavením nové vlády pověří prezident Ciampi, jehož mandát vyprší 18. května. Berlusconi má jiný názor. Rozhodnutí podle něj přísluší až nové hlavě státu. Proto protahuje předání moci.

Prodiho legitimita

"Přizpůsobili jsme se, protože jsme demokraté, v duchu si ale myslíme, že většinová vláda byla draze zaplacena," řekl Berlusconi. Levice, která získala zhruba o 220 tisíc hlasů více, podle něj nedisponuje dostatečnou legitimitou.
Bývalý předseda Evropské komise Romano Prodi argumentuje, že těsný výsledek zažily i jiné země, v předposledních volbách například Německo. Nikde nevyústil těsný výsledek v takovou politickou krizi jako v Itálii.
Prodi ale říká, že těžkosti už pominuly. Je přesvědčen, že jej stihne jmenovat dosluhující prezident. Proto spěchá, aby měl připravený seznam ministrů.

Výzvy před novu vládou

"Naším cílem je být připraveni do 4. či 5. května," řekl Prodi italským novinářům. Italská ústava stanoví, že předsedu vlády jmenuje prezident po konzultacích s představiteli obou komor parlamentu. Budoucí předseda mu musí předložit seznam svých ministrů.

Přešlapování okolo jmenování vlády zatím dělí Itálii od řešení naléhavých problémů.
V roce 2005 ekonomika stagnovala, podruhé za poslední tři roky, schodek veřejných financí, který opakovaně kritizuje Brusel, překročil závaznou tříprocentní hranici, dosáhl 4,1 procenta. Tedy nejvyšší úrovně za uplynulých deset let. Při řešení těchto problémů bude mít šestašedesátiletý Prodi - označovaný Italy za tichého a trochu suchopárného profesora - v zádech značně nesourodou koalici.

Ekonomové mají obavy, že krajní levice bude blokovat Prodiho při zavádění takových nezbytných reforem, jako je třeba úprava penzijního systému, kterou stárnoucí Itálie naléhavě potřebuje.