Primátorka Štrasburku Fabienne Kellerová v pondělí popřela tvrzení, podle kterých její město již 25 let účtuje Evropskému parlamentu nepřiměřeně vysoké nájemné za pronájem dvou budov. Současně vyzvala europoslance, aby nehledali záminky pro trvalé přestěhování parlamentu do Bruselu.

Ti v dubnu odložili schválení výdajů pro rok 2004, dokud nebude vyšetřeno údajné plýtvání financemi. Podle parlamentní zprávy devět budov EP ve třech městech stojí daňové poplatníky v EU ročně zbytečných 200 milionů eur. Tato suma by podle zprávy byla ušetřena v případě, že by měl parlament jediné sídlo.

Dvě štrasburské budovy jsou využívány pouze jednou měsíčně na čtyři dny během plenárních zasedání. Jejich majitelem je nizozemský realitní fond, který je pronajímá městu Štrasburk a to následně Evropskému parlamentu za zhruba 10,5 milionů eur ročně. Podle poslanců by celé nájemné měl dostávat realitní fond.

Podle německého europoslance Markuse Ferbera zaplatil parlament městu asi 212 milionů eur a to si z této sumy ponechalo 58 milionů. Tuto činnost města nazval jako „krádež“. Starostka Štrasburk brání tím, že město část sumy použilo na rekonstrukci obou budov a jejich údržbu. Lídři politických stran v EP požádali předsedu parlamentu Borella, aby celý problém nastínil na jednání červnového summitu EU a vyzval národní premiéry, aby zánik štrasburského sídla podpořili. Najde ovšem minimálně jednoho odpůrce, a to Francouze.

Poslanci Evropského parlamentu a jejich spolupracovníci sídlí v obrovském komplexu budov v Bruselu, ale na plenární zasedání EP cestují stejně jako evropští komisaři do 450 kilometrů vzdáleného Štrasburku. Sekretariát EP přitom sídlí v Lucemburku. Tento systém je výsledkem amsterdamské smlouvy z roku 1997.