Český premiér Jiří Paroubek se chystal vyčíst svým protějškům ze sociálně demokratických a socialistických stran, že ho nedostatečně podpořili v předvolební kampani v ČR, zvláště těsně před volbami. Paroubek to uvedl při příchodu na schůzku Evropské socialistické strany, která předchází summitu Evropské unie. Vyložil také, že prezident Václav Klaus na něm bude ČR zastupovat s mandátem vlády.

"Čekal jsem od evropských sociálně demokratických lídrů větší podporu těsně před volbami, kdy u nás vrcholila antikomunistická hysterie. Také jim to řeknu, protože ta nesolidarita prostě umožnila do značné míry, aby se jistá část veřejnosti nechala touto hysterií před volbami ovlivnit, nejen u nás, ale třeba také na Slovensku," řekl Paroubek.

Vyložil, že nepovažuje za správné, aby ČR na summitu zastupoval on i Klaus; už před volbami se rozhodl, že pokud prohraje, pojede do Bruselu prezident. "Nemyslím si, že by bylo korektní, abychom přijeli oba, abychom se tady před tváří evropské veřejnosti hádali. Ve volbách zvítězila euroskeptická ODS, tak je potřeba, aby to Evropa vzala na vědomí," uvedl.

Klaus dostal podle jeho slov mandát vlády s podrobným popisem jejího stanoviska k projednávaným problémům. Ve středu se schůze vlády zúčastnil hradní kancléř Jiří Weigl, takže "pan prezident je myslím o pozicích vlády informován".

EU bude na nejvyšší úrovni jednat zejména o dalším osudu ústavní smlouvy, která loni pohořela při ratifikaci v referendech v Nizozemsku a ve Francii. Česká sociální demokracie ústavu podporovala, vzniklé situace však využila k odkladu ratifikace v ČR. ODS a prezident Klaus ji vždy považovali za zbytečnou.

Paroubek ujistil, že ČSSD bude dál hájit proevropská stanoviska a bude se v Poslanecké sněmovně starat, aby nedocházelo k excesům. Reakce na případnou výzvu summitu, aby ratifikace ústavy pokračovala, je podle něj věcí nové vlády. "Jsem zvědav, jak k tomu bude přistupovat prezident Klaus, ODS a jak se v té koalici bez parlamentní většiny budou chovat dvě strany, které říkají, že jsou proevropské."

Schůzku Evropské socialistické strany vede její předseda, bývalý dánský premiér Poul Nyrup Rasmussen. Zúčastní se jí mezi jinými portugalský premiér José Sócrates, nový předseda Sociálnědemokratické strany Německa Kurt Beck, bulharský premiér Sergej Stanišev, předseda norské vlády Jens Stoltenberg, italský ministr zahraničí Massimo D'Alema, šéf francouzské Socialistické strany Francois Hollande a předseda Evropského parlamentu Josep Borrell.

Evropští socialisté se budou zabývat obdobnými tématy jako následující summit unie - rozšiřováním EU a připravovaným vstupem Rumunska a Bulharska, stejně jako úvahami o budoucnosti evropské integrace.