Zájemci si mohou zjistit orientační množství alkoholu v krvi i pomocí mobilního telefonu. Službu provozuje sdružení Sananim, které se věnuje drogově závislým. Po odeslání textové zprávy s údaji o pohlaví, věku, hmotnosti, začátku konzumace a množství a druhu vypitých nápojů přijde do minuty odpověď, ze které se její odesilatel dozví hrubé množství alkoholu v krvi a čas, kdy hodnota klesne na nulu. Zpráva stojí 20 korun a posílá se na číslo 9033320. Výtěžek jde na programy prevence a léčby závislostí.

Od zahájení provozu loni v září bylo zodpovězeno přes 17.000 dotazů, řekl ČTK David Gwozdziewicz ze sdružení. Návod na využívání služby naleznou zájemci na stránce www.promilesms.cz, kterou Sananim zprovoznil v těchto dnech. Z ní si lze návod vytisknout i v kapesním formátu.

Zájemce nejprve napíše slovo promile, za které písmenem M nebo Z uvede pohlaví. Bez mezery pak připojí věk a hmotnost. Poté zadá bez dvojtečky dobu, kdy začal alkoholické nápoje pít, jako poslední údaj uvede druh a množství alkoholu. Například velké pivo je označeno písmenem A, malé je B, deci vína označuje C, D znamená malou odměrku destilátu. Za kód nápoje se číslicí připojí množství sklenic.

Sdružení inspiroval projekt finského experta na síťové služby Tueva Peltoniema, který službu vyvinul pro největší finskou neziskovou organizaci zabývající se prevencí alkoholové a drogové závislosti A-Clinic Foundation. "Během dvou let provozu ve finském prostředí ji využilo více než 35.000 uživatelů," uvedl Gwozdziewicz. V Česku službu podle něj využívají nejvíce muži kolem 30 let, kteří zaslali 82 procent dotazů.

Informace poskytnuté v rámci služby Promile SMS jsou pouze orientační, neboť odbourávání alkoholu je závislé na řadě individuálních faktorů. V žádném případě proto nemůžete na poskytnuté výsledky stoprocentně spoléhat. Doporučujeme se před jízdou ponechat větší časovou rezervu.