Teroristé mohou udeřit i u nás

"Česko může být pro teroristy nejen poklidnou základnou, ale i potenciálním cílem. Důvodů se najde dost," upozorňuje bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.


HN: V Česku prý pobývalo asi čtyřicet lidí, kteří byli později v cizině zadrženi pro teroristickou činnost. Je to varující počet?
Je to docela závažné číslo. A zajímalo by mě hlavně to, zda byli v zahraničí zadrženi z popudu či na základě informací, které dodaly naše složky. To by bylo dobře. Horší už by bylo, kdyby byli zadrženi bez přičinění české strany. To by byl náznak, že systém nefunguje, jak má.


HN: Například francouzské tajné služby odhadují, že pět procent tamních muslimů je radikálních a tři procenta jsou pak nebezpečná. Může to platit obecně? Tedy i na Česko?
To je jako byste chtěli typologii možného teroristy. Jak vypadá? K tomu, aby byl na ulici k poznání, se nikdy nedoberete. Při počtu místních muslimů bych si spíše kladl otázku, proč provozují mešity, které nejsou otevřené široké veřejnosti. Ptám se, proč v nábožensky liberální zemi jako je naše fungují takto. Slouží k modlení, nebo se tam odehrává i něco jiného? To je závažnější než si říkat, kolik z nich procentuálně může být potenciálními teroristy či jejich pomahači.


HN: Čeští muslimové se dlouhodobě projevují umírněně. Ovšem například vojenská rozvědka označuje Česko za vhodné k vytváření logistické podpory pro nadnárodní teroristické organizace. Souhlasíte?
Česká republika může být nejen poklidnou základnou, ale i potenciálním cílem. Z řady důvodů. Vezměte si jen nedávný pokus dvou Libanonců o útok na německých drahách. Prý kvůli karikaturám proroka Mohameda. Proč by se nemohli najít jiní dva, kteří se budou chtít České republice pomstít třeba za to, že svou zahraniční politikou přispěla k přijetí rezoluce OSN k Libanonu, která je v arabském světě vnímána jako proizraelská?