Papež Benedikt XVI. lituje toho, že svými slovy na adresu islámu urazil muslimské věřící. V prohlášení o tom v sobotu informoval vatikánský státní sekretář, kardinál Tarcisio Bertone. Pro muslimy vyjádření lítosti však není dostačující, podle egyptských radikálů očekávají, že se jim papež osobně omluví.

Papežův postoj vůči islámu je v souladu s učením Vatikánu, podle kterého si katolická církev váží muslimů, jež uctívají jediného boha, uvedl kardinál Bertone v prohlášení. Proto je papeži nesmírně líto, že některé části jeho úterního projevu na univerzitě v německém Řezně mohly urazit pocity některých muslimských věřících. Tyto pasáže byly podle sobotního prohlášení Vatikánu vyloženy tak, jak si to papež rozhodně nepřál.


Mělo to být jen jasné odmítnutí náboženského násilí
Papež se ve svém projevu chtěl věnovat tématu vztahu mezi náboženstvím a násilím a jasně odmítnout náboženské ospravedlnění násilí. Napadl přitom radikální islám a muslimskou svatou válku džihád prohlášením, že "kdo chce vést k víře v Boha, musí dobře mluvit a správně argumentovat, a ne se uchylovat k násilí a hrozbám".

Ve svém projevu v rodném Německu Benedikt XVI. mimo jiné citoval byzantského císaře 14. století Manuela II. Paleologa: "Ukažte mi, co Mohamed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem." Tyto jeho výroky vyvolaly vlnu rozhořčení po celém muslimském světě.

Na adresu papeže Benedikta XVI. za jeho výroky o islámu v sobotu směřovala další kritika. Odsoudil je mimo jiné Írán. Negativní reakce přišly i z Egypta, a to nejen od tamějších muslimských představitelů, ale i od hlavy koptské ortodoxní církve.


Reakce kruté i umírněné
Nepokoj do obvykle klidných muslimsko-křesťanských vztahů na západním břehu Jordánu dnes vnesly dva bombové útoky na kostel anglikánské a řecké ortodoxní církve. Bombové útoky podnikla skupina, která prohlásila, že tak protestuje proti papežovým výrokům. Exploze naštěstí způsobily jen malé hmotné škody. Jistý zástupce vládního militantního hnutí Hamas útoky odsoudil a vyzval palestinskou policii, aby lépe chránila křesťanská místa.

Írán prostřednictvím ministerstva zahraničí sdělil, že papež ve svých komentářích udělal velkou chybu a požadují od něho omluvu.

Velký muftí při káhirské univerzitě Al-Azhar Saíd Muhammad Tantáví, jenž je považován za nejvyšší autoritu sunnitů na světě, v sobotu prohlásil, že papež Benedikt XVI. projevil "neznalost islámu". Vyjádřil pohoršení nad papežovými výroky a dodal, že "ukazují jednoznačnou neznalost islámu a jeho proroka a vyvolaly hněv více než 1,3 miliardy muslimů na světě". Papežovy výroky podle něj připisují islámu "věci, které s tímto náboženstvím nemají nic společného a nepřispívají k dialogu mezi náboženstvími a kulturami na světě", dodal Tantáví. Uvedl, že svolal "mimořádné setkání všech členů Rady islámských studií, aby sestavili prohlášení, jež vyvrátí lži (které obsahovaly papežovy výroky)".


Církve jsou z papežova proslovu v rozpacích
Papežovy komentáře odmítá i hlava egyptské koptské ortodoxní církve Šenuda III. V provládním deníku Al-Ahram podotýká, že Benediktovy komentáře o islámu jsou proti učení Krista.

Křesťanství a Kristovo učení podle Šenudy III. nabádají, aby jeho vyznavači neubližovali nikomu jinému tím, že by napadali jeho přesvědčení či názory nebo některé jeho náboženské symboly.

Koptské ortodoxní křesťanství v Egyptě vyznává asi deset procent tamější populace, což je přibližně 7,3 milionu osob. Přední koptští představitelé se nyní obávají, že výroky papeže mohou rozdmýchat násilí mezi křesťanskou menšinou a muslimskou většinou, jejichž vztahy jsou beztak napjaté.

Papež v úterý napadl radikální islám a muslimskou svatou válku džihád prohlášením, že "kdo chce vést k víře v Boha, musí dobře mluvit a správně argumentovat, a ne se uchylovat k násilí a hrozbám". Ve svém projevu v rodném Německu Benedikt XVI. mimo jiné citoval byzantského císaře 14. století Manuela II. Paleologa: "Ukažte mi, co Mohamed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem."

V předchozích dnech odsoudily papeže mimo jiné představitelé nejdůležitějších institucí v Pákistánu. Z Kuvajtu se ozvaly hlasy vyzývající muslimské země, aby do odvolání papežových výroků hrozily přerušením diplomatických vztahů s Vatikánem.

Jistý činitel turecké vládní strany v sobotu přirovnal papeže k Hitlerovi a Mussolinimu a obvinil ho z oživování mentality křižáckých válek. Turecko nicméně podle úředníka, který si nepřál být jmenován, nepožádá Benedikta XVI., aby zrušil svoji návštěvu této země plánovanou na listopad.

Malajsijský premiér a předseda 56členné Organizace islámské konference Abdullah Ahmad Badawi uvedl, že je politováníhodné, že taková výrazná osobnost jako papež není sama schopna se přičinit k dobrým vztahům mezi náboženstvími.

Vatikán se ve čtvrtek snažil rozhořčení muslimů utišit prohlášením, že papež neměl v úmyslu svou citací zranit jejich city a že islám respektuje. Benedikta XVI. se v pátek zastala i jeho krajanka, německá kancléřka Angela Merkelová. Jeho projev byl podle ní pozvánkou k dialogu mezi náboženstvími.