Zákon o odposleších je děravý a dá se velmi pružně "využít", uvedl v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes ředitel policejního Útvaru zvláštních činností Tomáš Almer.

Tento útvar technicky zajišťuje pro policii všechny odposlechy. Almer v pátek vzbudil rozruch dopisem zaslaným několika ústavním činitelům, v němž potvrdil, že vyšetřovatelé úniku takzvané Kubiceho zprávy skutečně odposlouchávali mnoho lidí. Z dopisu citoval ve sněmovně ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), zasedala kvůli němu také vláda.

Ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer minulý týden vyslovil podezření, že v souvislosti s únikem takzvané Kubiceho zprávy může být odposloucháváno 20 novinářů a ústavních činitelů a že mohou být odposlouchávány i prostory sněmovny, ministerstva vnitra a Českého rozhlasu. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká však později tyto informace označila za nepravdivé.

Podle Almera bylo prohlášení Vesecké stoprocentně pravdivé. "Ale to je na tom právě ten skandál," řekl. Podle jeho dopisu odposlechy na politiky a novináře byly, byť legálně schválené. Dopis se prý rozhodl napsat sám, ze své vlastní iniciativy.

Kvůli odposlouchávání dvou politiků, dvou novinářů, tří policistů a jednoho lékaře bylo při vyšetřování úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy nasazeno celkem 46 odposlechů. Jednomu politikovi (spekuluje se, že jde o Langra) inspekce odposlouchávala 19 telefonů.

"Jeden telefon je registrován na jeho jméno, šest stanic na jména jiných různých fyzických osob, tři na jistý magistrátní úřad, jeden na jeho politickou stranu, jeden na autorizované servisní středisko pro mobilní telefony a sedm jsou předplatné na anonymní karty," řekl sobotním Lidovým novinám Pospíšil.