Předseda ČSSD Jiří Paroubek může jakožto poškozený nahlížet do vyšetřovacího spisu v kauze úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy a může se seznamovat i s odposlechy pořízenými při vyšetřování. Upozornil na to server Aktuálně.cz.


Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka však v reakci na tyto informace uvedl, že nikdo vzhledem k režimu utajení záznamů odposlechů do nich nemohl nahlížet a ani nenahlížel.


Policie v souvislosti s kauzou odposlouchávala 46 telefonů, mimo jiné nynějšího ministra vnitra Ivana Langra a bývalého šéfa sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jana Vidíma (oba ODS). Šéf ČSSD však uvedl, že do spisu nenahlížel a neučinili tak podle něj ani jeho právní zástupci.


Mluvčí ČSSD Květa Kočová uvedla, že Paroubek ani nevznesl žádný dotaz na stav vyšetřování. Jediným kontaktem s vyšetřovateli Inspekce ministra vnitra bylo podle Kočové podání vysvětlení za přítomnosti právního zástupce.


Kvůli úniku Kubiceho zprávy inspekce obdržela trestní oznámení od několika osob, vyšetřování ale oficiálně zahájila na základě Paroubkova oznámení.


Inspektoři vybrali čtyři trestné činy, kterými vyšetřování zdůvodnili: ohrožení utajovaných skutečností, zneužití pravomoci veřejného činitele, neoprávněné nakládání s osobními údaji a pomluvu.


Právě u dvou posledně zmíněných deliktů je poškozenou osobou Paroubek, který v tomto duchu podal trestní oznámení. Jako poškozený má prý nárok na to, aby znal detaily vyšetřování.


"Poškozený stejně jako obviněný mají právo nahlédnout do spisu. Mají právo vědět, jaké důkazy tam jsou uvedeny. A mají právo seznámit se i s odposlechy," řekl Aktuálně.cz státní zástupce Michal Zachystal, který má kauzu na starosti.


"Pan doktor Zachystal nebyl přesně citován, protože ty odposlechy, respektive jejich záznamy, v té době, o kterou se podle popisu článku jednalo, podléhaly režimu utajení, a nikdo do nich tedy mimo orgány činné v trestním řízení nenahlížel ani nemohl," zdůraznil mluvčí městského zastupitelství.


Tamní žalobci nyní pracují na příkaz nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké na dohledové prověrce případu, při níž zjišťují důvodnost a okolnosti nařízení 46 odposlechů. Zajímá je i postup inspekce a státního zástupce v této věci.


Jejich část byla zastavena před 14 dny, kdy jeden z odposlouchávaných - ministr vnitra Langer - veřejně mluvil o tom, že má informace o odposlouchávání politiků a novinářů. Zbytek byl zastaven tuto středu. "Je pravda, že 4. října jsem obdržel žádost o souhlas se zastavením odposlechů a žádosti jsem vyhověl," sdělil serveru Zachystal.


Případ úniku Kubiceho zprávy začala vyšetřovat Inspekce ministra vnitra a v rámci své práce prý požádala soud prostřednictvím žalobce o odposlech 46 telefonních přístrojů. Údajně patřily celkem osmi lidem, mezi nimiž jsou vedle Langra, Vidím, jeho poradce, lékař a současný náměstek ministra obrany Martin Barták, Kubice, jeho dva podřízení a také novináři Jan Hrbáček a Sabina Slonková.