PRAHA 18. května (ČTK)
Téma soutěže bylo " Nejen zbabělci, nejen hrdinové - Každodenní život za protektorátu 1939 až 1945".

Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Oldřicha Tůmy odevzdali mladí středoškoláci v letošním třetím ročníku soutěže 103 prací, mnoho z nich velmi dobrých. "Překvapivě vzhledem k válečnému tématu převažovaly dívky nad chlapci," konstatoval Tůma.

"Historie může lidi spojovat, pokud o ní společně hovoří," řekla německá vědkyně Heike Köhlerová. Podle ní se klání Eustory koná kromě České republiky v dalších 17 místech Evropy "od Walesu po Rusko".

Čestný předseda Akademie věd Rudolf Zahradník kritizoval "redukci výuky dějepisu na základních a středních školách", protože je důležité zachovat znalost o českých dějinách. "Nemohu mlčet k současným výrokům Edmunda Stoibera, které mi připomínají duch roku 1938," reagoval Zahradník na odmítavé stanovisko bavorského ministerského předsedy k odhalení sochy druhého československého prezidenta Edvarda Beneše v Praze.

Vítězkou soutěže Eustory se stala Hana Stejskalová z Gymnázia Elišky Krásnohorské v Praze 4, jež napsala práci Všední den obyvatel jižních Čech, především mikroregionu Vlachovo Březí. Získala také odměnu 7000 korun a balíček s knihami.
Druhé místo získala Jana Koždoňová z Gymnázia Židlochovice za esej Morávka - obyčejní lidé nebo hrdinové. Třetí místo a zvláštní ocenění díky kvalitnímu jazykovému provedení patří Ladislavě Blažkové ze Střední odborné školy v Brně, která napsala práci Protektorátní Kyjovsko. Blažkové, upoutané na invalidní vozík, se dostalo velkého aplausu přítomných hostů. "K soutěži mne přiměl zájem o dějiny, přičemž nejvíce mne baví druhá světová válka, neboť ovlivňuje mezinárodní politiku dodnes," řekla ČTK Blažková.