Účast obou úspěšných středoškoláků v mezinárodní soutěži INTEL ISEF zajistila, letos poprvé, Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET. Tato nezisková organizace, založená v lednu 1990 s cílem rozvíjet vědecké a technické schopnosti dětí a mládeže, žije především z grantů ministerstva školství a také z darů sponzorů, zejména energetické společnosti ČEZ.
"Ve dvanácti městech republiky máme centra, kam pravidelně chodí asi dva tisíce žáků základních a středních škol," popisuje činnost předseda asociace Stanislav Medřický. "Další tisícovka mladých lidí využívá našich klubů přímo při základních a středních školách. Zajímají se tam hlavně o informační technologie, vědy o životním prostředí, robotiku, biologii, astronomii a modelářství."

Kromě toho asociace pořádá letní tábory, výjezdy členů na mezinárodní odborné výstavy a také soutěže vědeckých a technických projektů středoškoláků.

"Když se mladý člověk pustí do projektu, musí formulovat problém, vytvořit hypotézu vhodného řešení, promyslet postup, jak ji ověří, připravit a uskutečnit pokusy a měření a nakonec dát dohromady jasný závěr. To je vlastně základ vědecké metody řešení problému, kterou bohužel střední školy obvykle nenaučí. Kolikrát ji student nepozná ani na vysoké škole," povzdechne si Stanislav Medřický.

Když srovnává studenty z jiných zemí, zdůrazňuje, že například v USA se ve škole systematicky připravují na to, aby uměli jasně a stručně vyjádřit svou myšlenku, vysvětlit ji jiným, případně je o ní přesvědčit racionálními argumenty. "České školy obvykle stavějí na tom, že žáci musí hodně vědět. Ale už je neučí, jak mohou se znalostmi pracovat a využít je v praxi."

A ještě jeden postřeh: v soutěžích odborných projektů asociace AMAVET se na předních místech umísťuje nejvíce gymnazistů, což naznačuje, jaké školy si talentovaní mladí lidé (nebo možná jejich rodiče) vybírají. Když uspěje student průmyslovky nebo jiné odborné školy, bývá obvykle problém poslat jej obhajovat jeho projekt do zahraničí. Na rozdíl od gymnazistů obvykle nemluví anglicky natolik dobře, aby si na to mohl troufnout.

(jet)