PRAHA 15. června (ČTK)
Soustava fotovoltaických panelů o ploše 163 metrů čtverečních dokáže vyprodukovat tolik proudu, kolik vystačí na stálý chod dvaceti fénů, podle proděkana fakulty Bedřicha Sedláka slouží hlavně k výchově nových odborníků.

Fotovoltaický systém, který má životnost až třicet let, fakulta vybudovala v rámci evropského projektu stejně jako dalších 22 technických vysokých škol EU. "Zařízení stálo devět milionů korun, z toho univerzitu přišlo na zhruba desetinu," řekl Sedlák ČTK. Hlavní část investice financoval Státní fond životního prostředí, další příspěvek získali autoři projektu z evropských fondů. Vyrobenou elektřinu spotřebuje budova fakulty, do celkové spotřeby budovy je však příspěvek sluneční energie spíše symbolický. Systém je ale napojen na výzkumné pracoviště, kde studenti mohou ve speciálních hodinách s novou technologií pracovat.

Právě v přiblížení nové technologie dětem a studentům vidí největší význam zavádění fotovoltaiky do škol ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Na fakultu dnes přišel u příležitosti završení výstavby fotovoltaických elektráren na českých vysokých školách, vedle Prahy se podobným zařízením může pochlubit například Západočeská univerzita v Plzni na Borských polích. V minulých letech státní fond financoval také zabudovávání slunečních panelů do mateřských, základních a středních škol.

Význam sluneční energie jako energetického zdroje, který neznečišťuje životní prostředí, a fotovoltaiky ve školách cítí jako důležitý i rektor Karlovy univerzity Ivan Wilhelm. Panely na střeše matematicko-fyzikální fakulty nyní mají výkon 20 kilowatthodin, podle rektora není ale daleko doba, kdy se výkonnost technologie zvýší a její význam vzroste.