Žebříček nejlépe placených povolání zůstává několik posledních let stabilní. Vedle špičkových manažerů v bankách vydělávají nejvyšší částky počítačoví experti, říká Aleš Křížek ze společnosti Robert Half International, která se zabývá vyhledáváním špičkových odborníků a manažerů.


HN: V jakých oborech jsou momentálně největší platy?
U "nemanažerských" pozic nebo pozic pro absolventy najdeme nejzajímavější platy v oboru informačních technologií. Stále však platí, že nejlépe placené pozice jsou v top managementu finančních a bankovních institucí. "Velké peníze" můžete také získat, pokud jste výborný obchodník.


HN: Proč zrovna v těchto oborech?
Co se týče informačních technologií, u nich je v současnosti na pracovním trhu nejvýraznější převis poptávky nad nabídkou. Vysoký zájem je například o programátory, o pozice konzultantů a projektových manažerů. Nedostatek těchto odborníků samozřejmě vede ke zvyšování mezd. To je i důvod, proč jsou lidé pracující v informačních technologiích obecně lépe placeni oproti jiným oborům.
Vysoké mzdy managementu bank a finančních institucí jsou odvislé od míry rizik souvisejících s rozhodnutími, která se od top manažerů očekávají. A podstatnou roli hrají také zisky, kterých firmy pod jejich vedením dosahují.
U nejlépe placených manažerských pozic navíc nemůžeme hovořit jen o měsíčním platu, ale o celkovém ročním příjmu. Podíl na zisku či přidělení firemních akcií celkový roční příjem mnohdy posouvá do naprosto jiné roviny.


HN: Kdybyste měl před sebou špičkového manažera, který je schopen pracovat kdekoliv, jakou firmu byste mu doporučil?
Velmi zjednodušeně bych doporučil zahraniční firmu s prokazatelně úspěšným managementem, jasnou vizí, motivovaným týmem a produktem, který má budoucnost.


HN: Jakou vysokou školu se dnes vyplatí studovat?
V České republice prozatím nepozorujeme výraznější rozdělení vysokých škol a univerzit na prestižní a méně známé, jako tomu je třeba ve Velké Británii či ve Spojených státech.


HN: Je tedy výhodné studovat v zahraničí?
Zcela jistě se jedná o velikou výhodu. Důležité však je, o jaký typ školy a studia se jedná.


HN: V Česku uspěli kvalifikovaní lékaři z východu i zahraniční experti na informační technologie. Jaký je ale u nás zájem o manažery z východu?
V České republice se ze zahraničních kvalifikovaných pracovníků nejčastěji zaměstnávají právě odborníci na informační technologie.
U manažerských pozic máme pozitivní zkušenosti, ale výraznější přiliv manažerů z východu teprve očekáváme. Nutno podotknout, že velký počet výborných specialistů a manažerů ze Slovenska pracujících v Česku nepovažuji za "příliv z východu". Stále hovoříme velmi podobnou řečí, jsme si blízcí naší kulturou i historií.


HN: Jak vy jako firma špičkové manažery vyhledáváte pro své klienty? Kde a jak probíhá jejich "lov"?
V případě naší společnosti nelze hovořit o "lovu". Celý proces je postaven na serióznosti naší společnosti, kontaktech, zkušenostech stabilitě na trhu a důvěře našich zákazníků. Jedná se o velmi zajímavá a velmi často i příjemná jednání.


HN: Můžete říct, o které manažery se teď firmy přetahují?
Je mnoho jmen, která by si mnoho firem přálo mít ve svém týmu. Nelze však vybrat pouze pár z nich.


HN: Jak jsou obecně úspěšní čeští manažeři či experti na informační technologie v zahraničí?
Zcela určitě jsou. Česká republika má příklady výborných manažerů, kteří zastávají pozice ve významných mezinárodních společnostech. Věřím, že počet úspěšných manažerů a expertů nadále poroste.

Jak porostou platy v příštím roce