Cestovní pojistky u platebních karet se v mnohém liší


Sjednání cestovního pojištění před cestou do zahraničí je téměř stejně nutné jako nezapomenout vzít si s sebou doklady. Někteří lidé mají o tuto starost méně, protože vlastní platební kartu, která už cestovní pojištění obsahuje. Otázkou ale zůstávají podmínky konkrétní pojistky. U některých mezinárodních karet jsou pojistné limity poměrně nízké, a nemusí být proto dostatečné.
Cestovní pojištění u platebních karet má dvě podoby. Buď je už automatickou součástí platební karty, nebo je jako doplněk, který si může její majitel dokoupit. Cena cestovních pojistek se pohybuje okolo tří set korun ročně.
V bankách panují značné rozdíly v podmínkách pojistek u karet. Vedle doby pojištění panují značné odchylky v pojistných limitech. Základní cestovní pojistky jsou spojené s hrazením léčebných výloh od pěti set tisíc korun až do jednoho a půl miliónu korun. Čím kvalitnější je pojistka, tím je přirozeně její cena vyšší.
Než člověk vyjede do zahraničí, měl by si vždy přesně zjistit, jak rozsáhlé pojištění jeho karta obsahuje, jak vysoké je pojistné krytí a jak dlouho mu pojištění po překročení hranic platí. Běžně toto pojištění platí jen 45 až 90 dní nepřetržité zahraniční cesty pro všechny státy světa. Po uplynutí dvou či tří měsíců by držitel platební karty pro opětovnou aktivaci pojištění musel svou zahraniční cestu přerušit, vrátit se do Česka a pak znovu vycestovat.
Pojištění obsažené v kartě se nemusí vždy vztahovat pouze na držitele, spolu s ním mohou být pojištěny i další osoby, nejčastěji rodinní příslušníci, kteří s ním do zahraničí cestují.
Klienti, kteří chtějí využívat cestovního pojištění u platebních karet, by ale neměli zapomínat na relativní spoluúčast. U některých pojistek se totiž držitelé karet musí podílet na hrazení nákladů.
Na cestovním pojištění by nikdo neměl šetřit. Jestliže pojistné limity u cestovního pojištění v rámci platební karty nejsou dostatečné, určitě se vyplatí uzavřít ještě další komerční pojistku.
To, že ještě mnoho let po dovolené bude člověk splácet náklady za lékařskou pomoc v zahraničí, si asi nikdo nepřeje. Náklady se totiž mohou často vyšplhat i do statisíců korun. Není-li člověk pro tyto případy pojištěn, musí lékařské úkony a péči zaplatit sám.


Na co pamatuje cestovní pojištění

Úhrada léčebných výloh při zranění a nemoci, vztahuje se jak na veřejná, tak i soukromá zdravotnická zařízení.
Cestovní pojištění poskytuje pojistnou ochranu i v případě mnoha dalších nebezpečí, jako je odpovědnost za škody a újmu na zdraví, ztráta zavazadla, zrušení cesty a další.
Cestovní pojištění se vztahuje i na repatriaci nemocného či převoz tělesných ostatků.
Klienti mají k dispozici asistenční službu, která zprostředkuje ošetření u lékaře a řadu dalších úkonů.
Jako pevná součást embosované karty (Visa Classic a MasterCard standard) je cestovní pojištění u Komerční banky, Živnostenské banky, GE Money Bank a HVB Bank. U embosovaných karet ostatních bank si klienti cestovní pojištění mohou přikoupit.