Firmy, které se v roce 2006 rozhodly jít s akciemi poprvé na burzu, získaly rekordní částky. Hodnota nových akcií vydaných v rámci tzv. primární emise (IPO) činila v roce 2006 podle deníku Financial Times 237,8 miliardy dolarů. To je o čtyřicet procent více než loni.
Zasloužily se o to hlavně čínské banky. S jejich pomocí dokonce burza v Hongkongu přeskočila v žebříčku IPO New York a zařadila se na druhou pozici za Londýn. Nejvíce kapitálu výměnou za akcie získala letos čínská banka ICBC - plných 22 miliard dolarů (šlo o vůbec největší IPO v historii). A říjnová premiéra se jí vydařila na jedničku. Akcie banky totiž od té doby vyskočily o 77 procent a firma se podle tržní kapitalizace dostala na třetí místo na světě před britskou HSBC.
Hongkong přilákal i letošní dvojku - Bank of China. Do karet hraje burze v bývalé britské kolonii fakt, že je v těsné blízkosti obrovského čínského trhu, i to, že přísné zákony v USA odrazují mnohé firmy od vstupu na newyorskou burzu.
Podle deníku International Herald Tribune těží Hongkong také z rozvoje elektronických obchodů. Na důležitosti tak získávají regionální trhy, které rychle dohánějí dosud zavedená finanční centra jako New York nebo Londýn. "Jestliže je Čína velkou ekonomikou, která soupeří s USA, stane se i burza v Hongkongu rovnocenným protihráčem New Yorku a Londýnu," řekl šéf finanční sekce hongkongské vlády Frederick Ma.
Ekonomové však krotí přílišný optimismus, kterým představitelé Honkongu překypují. Jake van der Kamp, finanční komentátor listu South China Morning Post a bývalý investiční bankéř, například tvrdí, že opravdové finanční centrum musí být jako stůl, který má mnoho nohou.
"Hongkong má nohu jen jednu, je to v podstatě jenom centrum pro nové čínské akcie, nic víc," říká van der Kamp.
Čínské firmy tvoří skoro polovinu tržní kapitalizace všech společností, které se v Hongkongu obchodují, chybí i rozvinutý trh s dluhopisy nebo komoditami.
V záloze navíc "hrozí" burza v Šanghaji. Legislativní podmínky ve finančním centru pevninské Číny sice ještě nejsou konkurenceschopné, ale postupem času by mohla burza velkou část firem z Hongkongu přetáhnout.
Králem mezi akciovými finančními centry by tak měl zůstat Londýn. Letos zde firmy nabídly investorům - při své premiéře na burze - akcie za 48,9 miliardy dolarů (v Hongkongu to bylo o více než 10 miliard méně).
Lví podíl na londýnském vedení přitom mají společnosti z bývalého východního bloku, hlavně z Ruska. Ruské společnosti se totiž snaží zviditelnit a přilákat velké investory - a to mohou jen na těch největších evropských burzách. "Příliv nových akcií z východu jen tak neustane. Asie má Čínu, Evropa zase Rusko," sdělil deníku Wall Street Journal Henrik Gobel, který má na starosti evropské akcie v investiční bance Goldman Sachs. Jednou z takových ruských "pecek" byla letos ropná firma Rosněfť, která si do Londýna "přišla" hned pro 10,4 miliardy dolarů. V příštím roce se čeká například na Kremlem kontrolovanou banku Vněšťorgbank.
Nové akcie se letos objevily i v Praze. Firmy ECM a Pegas Nonwovens vstoupily na burzu v prosinci. A komu z nováčků se nejvíce dařilo? Vůbec největším růstem prošla španělská realitní firma Astroc Mediterraneo, která se s akciemi objevila na burze v Madridu v květnu. Od té doby jejich cena vzrostla téměř o 480 %.

Největší IPO v roce 2006