Důvodem jsou zmatky v zákonech
První nemovitostní fond spustí Česká spořitelna zřejmě až koncem ledna

Fondy, které investují peníze přímo do realit, si Češi i letos museli odepřít. A to přesto, že jejich vznik umožnila už květnová novela zákona o kolektivním investování. Žádná z tuzemských společností však fond zatím neotevřela.
Důvod? Zmatky v zákonech. Ty přiznává i Ministerstvo financí, které slibuje, že situaci napraví.
"Některá ustanovení jiných zákonů - například zákona o bankách - skutečně komplikují dceřiným investičním společnostem bank nabývat podíly v nemovitostních firmách," říká Milan Šimáček, náměstek ministra financí. "Myslíme si ale, že problémy se dají odstranit výkladem legislativy a další novela nebude třeba. Chceme se dohodnout s centrální bankou."

Spořitelna čeká od léta
Například Česká spořitelna, která na přípravě realitního fondu pracuje už od léta, ho podle původních plánů chtěla "rozjet" nejpozději do konce roku.
"Je to zdlouhavější, než jsme čekali," přiznává Tomáš Trčka, který budoucí fond připravuje. Když půjde všechno dobře, nabídne spořitelna první realitní fond pro drobné investory v Česku během několika týdnů. "Odhadujeme, že by k tomu snad mohlo dojít ke konci ledna. Záležet bude i na flexibilitě centrální banky," uvedl Trčka.
Povolení k vytvoření takového fondu dává totiž Česká národní banka. "Zatím evidujeme pouze jednu žádost o licenci," říká Pavel Zubek z tiskového oddělení centrální banky. Tou je právě žádost České spořitelny - respektive její nové investiční společnosti zaměřené na reality Reico.
Další velké banky a jejich investiční společnosti realitní fondy také připravují, ale že by je začaly nabízet během prvního čtvrtletí 2007, je nepravděpodobné. "Realitní fondy, které investují přímo do nemovitostí, jsou náročné na přípravu," říká Jaroslav Kropáček, mluvčí IKS Komerční banky.
Realitní fond chystá také ČSOB. Nejdříve ale spustí fond pro velké investory, na kterém si investiční novinku otestuje. "Žádost o licenci na tento fond jsme už podali," říká Pavel Tichý z ČSOB.

Nejdříve české nemovitosti
Nový typ investic drobné klienty podle průzkumů bank zajímá. Česká spořitelna odhaduje, že první rok by mohl jen její fond získat kolem tří miliard korun.
V první fázi se v nabídce realitních fondů objeví hlavně tuzemské nemovitosti. "Základ našeho realitního fondu budou v prvním roce tvořit kancelářské objekty a shopping centra. Pak zvážíme možnost i rezidenční nemovitosti," podotýká Trčka.
V prvním roce chce Česká spořitelna investovat peníze podílníků hlavně v tuzemsku, později pak i na Slovensku a v dalších zemích, kde působí její hlavní akcionář, rakouská Erste Bank. Mělo by jít například o Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko nebo Chorvatsko.

Zisk sedm procent ročně
Ceny nemovitostí rostou prakticky na celém světě, realitní fondy jsou oblíbené především v západní Evropě a v USA.
Podle studie investiční banky Morgan Stanley dosahují průměrné roční výnosy realitních fondů celosvětově přes dvanáct procent, zatímco u akcií je to jen devět procent.
Podílníkům západoevropských fondů přinášejí v posledních letech průměrný roční výnos mezi čtyřmi a pěti procenty. Podle Evropského sdružení asset managementu a fondů do nich drobní klienti investovali zhruba 165 miliard eur (4,5 biliónu korun).
České fondy by přitom měly být ještě zajímavější. Zisky z nemovitostních fondů totiž ovlivňují hlavně výnosy z pronájmů, které v posledních letech plynule rostou.
"Dobře řízený fond by měl vydělat až sedm procent ročně," říká Radim Bajgar, manažer společnosti Czech and Slovak Investment Advisor.

Realitní fondy v Česku