Tata Steel může převzít Corus

Evropská komise schválila indické společnosti Tata Steel návrh na převzetí britsko-nizozemského rivala Corus Group. Dala tak zelenou plánu Indů k vytvoření pátého největšího výrobce oceli na světě. Informovala o tom agentura Reuters. Převzetí Corusu by bylo největší zahraniční akvizicí, jakou kdy indická firma provedla.
"Komise vyšetřováním zjistila, že navrhovaná transakce neomezí konkurenci v evropském hospodářském prostoru. Aktivity obou společností se překrývají jen v menším rozsahu," píše se ve sdělení komise. Tata za Corus zaplatí asi 8,1 miliardy liber (zhruba 176 miliard Kč).
Schválený kontrakt je dalším případem slučování v hutním odvětví, které i po nedávné akviziční vlně zůstává relativně roztříštěné. Konsolidaci pomohl především indický miliardář Lakshmi Mittal, jehož společnost Mittal Steel v letošním roce za zhruba 32 miliard dolarů po dlouhé bitvě převzala evropský podnik Arcelor.
Tata Steel je největší soukromou ocelárnou v Indii, po převzetí Corusu by se ale dostal k ocelárnám v Británii, Nizozemsku, Francii a Belgii. Tata je z hlediska velikosti na 56. místě mezi světovými ocelárnami, převzetím Corusu se tedy může dostat o 51 míst výše.
Sloučený podnik by měl podle účetních výkazů za loňský rok produkovat asi 23,5 miliónu tun oceli ročně. Cena, kterou jsou zatím za Corus Indové ochotni zaplatit, oceňuje tunu oceli vyrobenou v Corusu na 440 dolarů. Pro srovnání, Mittal musel dát za Arcelor cenu, která tunu oceli vyrobenou v Arceloru oceňovala asi na 690 dolarů.
Problém z hlediska Indů ale je, že se jim do hry vložili Brazilci, respektive společnost CSN, která dala Corusu protinabídku. A ta je o něco málo vyšší než ta indická - činí 8,3 miliardy dolarů. Takže Tata, přestože má souhlas Evropské komise, nemusí Corus vůbec získat. Indové si zatím vzali čas na rozmyšlenou, zda svou nabídku opět zvýší. Jak se tomu v poslední době díky souboji s Brazilci již jednou stalo.
Rozhodnout by se mělo definitivně na konci příštího roku, kdy by měla v případě, že ještě zbude více kandidátů na převzetí Corusu, o vítězi rozhodnout dražba holandského typu. Ze stanovené ceny se jde směrem dolů, a kdo první přijme, vyhrává.