Řada lidí se i letos chystá přivítat nový rok v zahraničí. Pobyt v cizině se však může stát hororem. Stačí k tomu málo, když například člověk podcení svou finanční výbavu. Jako problém se nemusí ukázat okolnost, že si lidé s sebou nevezmou dostatek peněz, ale to, že je mají s sebou v nevhodné formě. Za hazard lze pak považovat, vybaví-li se jen hotovostí. Co bude takový člověk dělat, když ho někdo v cizině okrade? V takovém případě bude odkázán jen a pouze na pomoc druhých. Turisté by však v zahraničí měli zejména spoléhat sami na sebe.

Co s sebou do ciziny
Základním pravidlem, které by měl mít každý na paměti, je mít s sebou finanční zabezpečení alespoň ve dvojí formě. Selže-li jedna, nahradí ji druhá. Ideální je na cestách kombinace platební karty, hotovosti a cestovních šeků. Platební karta by měla být naprostou samozřejmostí stejně jako cestovní pas. Je jedno, je-li karta kreditní nebo debetní. Musí být hlavně krytá. S mezinárodní kartou lze vybírat hotovost z libovolného bankomatu po světě a hlavně všude, kde to lze, s ní bezhotovostně zaplatit. Zatímco první služba je spojena s poplatkem, je bezhotovostní platba všude ve světě zdarma.
Odborníci doporučují vzít si s sebou raději hned dvě platební karty. Rizikem není jen to, že někdo kartu odcizí, ale může se i mechanicky poškodit. S kartou, která praskne nebo se například zkroutí, je-li vystavena vysoké teplotě, klient mnoho nenadělá. Má-li ale turista s sebou karet více, pravděpodobnost, že alespoň jedna z nich bude správně fungovat, výrazně narůstá.

Cestovní šeky a hotovost
Kvůli rozmachu platebních karet zůstávají cestovní šeky nedoceněné. Jejich velkou předností je ale vysoká likvidita a ochrana proti odcizení nebo zneužití.
Cestovní šek je speciálním druhem šeku, který vznikl pro potřeby cestovního ruchu. Jeho výhod po celém světě využijí lidé, kteří nepoužívají platební karty nebo jim byla karta odcizena. Cestovní šeky mají navíc neomezenou platnost.
Nejčastěji se používají při výměně za hotové peníze v bance nebo ve směnárně, a to kdekoliv na světě. Na mnoha místech v zahraničí je také možné cestovními šeky přímo zaplatit v restauracích nebo hotelech. Přijímá je i velké množství obchodů. A hotovost? Zde platí čím méně, tím lépe. Nicméně bankovky zejména nižší hodnoty volně směnitelné měny, nejlépe dolary nebo eura, by si však lidé měli s sebou na cesty vzít.


Co s sebou do zahraničí
Platební kartu
Kartou lze kdykoli zaplatit nebo si vybrat hotovost z bankomatů všude po světě.


Cestovní šeky
Platí po celém světě, ve většině bank je možné směnit je za hotové peníze nebo jimi přímo zaplatit v obchodě.


Hotovost
Není vhodné si s sebou brát velkou hotovost. Doporučuje se jen menší bankovky mezinárodně uznávané měny, například americké dolary či euro.