Metodika dat je problém v principu i jako jednotlivě. Například některým společnostem nedovolují zveřejňovat dílčí údaje vnitřní předpisy: třeba AWD zveřejňuje jen svou Rakouskou skupinu, která země CEE zahrnuje. Jiné zase uvádějí jen produkci nečleněnou, problém sui genesis je členění samotné, zejména u "okrajových" položek (stavební spoření, penzijní připojištění, přímé akciové investice), ale i těch standardnějších.

KAM KDO PATŘÍ?

Další otázkou je například zařazení některých členských firem vůbec. Takže otázka, zda je Kapitol skutečně poradenská společnost (přestože to má v názvu), když investice ani hypotéky nedělá vůbec. I kdyby je začala zprostředkovávat, budou od České spořitelny, pojištění má jen od Kooperativy - lze tedy vůbec hovořit o poradenství? Musíme tedy nakousnout hledisko nezávislosti, což je v zahraničí běžné, ale nakolik? Naše asociace to zatím nečiní...

ZFP akademie sice již s investicemi začíná, ale zatím také jen s jedním produktem. Jen na okraj: lze se podívat na diskusi ke konzultačnímu materiálu Ministerstva financí "Zprostředkování a poradenství na finančním trhu" (ZPFT). Jednotný názor není ani na vlastní poradenství, natož nezávislé.

JAK JE TO V NĚMECKU

Podívejme se tedy na členění, jak je časopis Kurs uvádí pro Německo. Jasně vyděluje "závislé" od nezávislých. Navíc graf ukazuje "převratný" vývoj: poprvé dosáhli nezávislí zprostředkovatelé největšího podílu na celkovém trhu.

Bohužel neznáme metodiku tohoto výzkumu, takže se zatím nemohou inspirovat ani naše asociace.

Jde tedy jistě o určité naznačení trendu, který se - dříve nebo později - začne projevovat i u nás. Ostatně 20%, ale i 50% růst produkce našich poradenských firem v situaci stagnace jak pojistného trhu, tak obliby investic o mnohém svědčí.

FP1206s14.jpg


PRODUKČNÍ KATEGORIE

Zatím se odlišuje i struktura reportingu obou asociací: zatímco AFIZ člení více jednotlivých skupin, USF vykazuje jen investice, životní pojištění a hypoteční úvěry. Logika je zřejmá: to "ostatní" ztrácí vypovídací schopnost, když se např. stavební spoření vykazuje cílovými částkami, anebo vidíme mnohamiliardový "obrat" na akciovém trhu (pro vysvětlení - vykázaný jedinou firmičkou Afin Prague). Ovšem naopak např. objem úvěrů ze stavebního spoření by se mohl přičítat k hypotékám.

USF navíc publikuje i počty uzavřených smluv, což může o průměrné produktivitě na poradce vypovídat mnohdy víc, než objemy.

Nepochybně zajímavé jsou i údaje o počtech pojišťovacích a zejména investičních zprostředkovatelů.

Věřme, že i metodiky se časem sblíží a další údaje již budou ještě porovnatelnější. Cesta k informační otevřenosti je otevřená, tak očekáváme, že se i jednotlivé společnosti začnou "chlubit".

Zatím na konkrétní data, která jsou za AFIZ i USF zveřejněna, lze odkázat na jejich webové stránky, tedy www.afiz.cz a www.usfcr.cz.

POKUS O POROVNÁNÍ REPORTŮ AFIZ A USF

1) AFIZ nebude publikovat čtvrtletní data, upravili jsme tedy k účelu porovnání ta pololetní prostou extrapolací - navýšením o jednu polovinu.

2) Z porovnání je zřejmé, že podstatný rozdíl je již ve velikosti obou seskupení - ten je řádový zejména v počtu pojišťovacích zprostředkovatelů a tím je zřejmý i rozdíl v zaměření jednotlivých firem v těchto seskupeních (téměř 5000 PPZ vykazují dohromady ZFP akademie a Kapitol). Zatímco tedy v USF je přes 40 % spolupracovníků zároveň registrovaných investičních zprostředkovatelů, v AFIZ jde jen o 17 %.

FP1206s14a.jpg

FP1206s14b.jpg


3) Další drobné přizpůsobení jsme provedli sečtením úvěrů hypotečních a ze stavebního spoření, protože by jinak zkreslení způsobil vliv velkého hráče v hypotékách, tedy brokerpoolu Broker Trust. Navíc celý tento ukazatel je problematické vztahovat k počtu PPZ, protože je reálně zprostředkuje obvykle jen několik (desítek) specialistů.

4) Existuje dokonce názor, že efektivita poradců by se měla ve všech oblastech poměřovat spíše počtem smluv než jejich objemem, ale tento ukazatel AFIZ (zatím) nepublikuje.

FP1206s14d.jpg

FP1206s14c.jpg


ZISKOVOST EBIT

Jedním z pohledů je rozsah či objem produkce/prodejů dané společnosti, dalším je ale jistě to nejvýznamnější, tedy vlastní obrat/tržby či příjem z provizí.

Další ukazatel již obsahuje určitý ekonomický nadhled, který může také o lecčem vypovídat.

Jde o ziskovost nebo v procentním vyjádření o ziskovou marži. Standardní ukazatel je zde provozní či operativní výnos/zisk, možná nejpřesněji "provozní hospodářský výsledek" EBIT (Earnings before Interest and Taxes), tedy zisk před odečtením úroků a daní. Chcete-li odhadnout jeho výši v milionech korun, vezměte dané procento z tržeb...

Následná otázka je složitější - co se ziskem kdo dělá? Odvádí je mateřskému holdingu (akcionářům) anebo jakou část reinvestuje do rozvoje? Navíc jen málo vypovídá o vlastní struktuře nákladovosti společností. Tím vším lze také částečně vysvětlit značné rozdíly zejména mezi standardními poradenskými firmami u nás a těmi, které "se živí" trochu jinak.


ÚDAJE O OBCHODNÍM VÝKONU "VELKÉ ŠESTKY" PORADENSKÉHO TRHU



VÝSLEDKY HOLDINGU ZA CELOU EVROPU

AWD

Mateřská společnost AWD Holding AG v 1. pololetí roku 2006 oznámila, že dosáhla nejlepšího hospodářského výsledku v celé 18leté historii - růstu tržeb o 16,4 % na 356 mil. eur. Třetí čtvrtletí bylo ještě úspěšnější s růstem tržeb skupiny o 20,6 %, takže tržby za devět měsíců vzrostly meziročně o 17,6 % na 524 mil. eur.

Region Rakousko a CEE roste nejrychleji: tržby z prodeje vzrostly o více než 21 % na 98 mil. eur - EBIT se zvýšil o téměř pětinu na 17 mil. eur a marže EBIT v tomto regionu dosáhla 17,4 %.

Za AWD Česká republika máme k dispozici jen hodnocení za loňský rok: v současné době je nejúspěšnější dceřinou společností AWD Holding AG ze zemí střední a východní Evropy.

Tržby společnosti v roce 2005, který byl pro AWD na českém trhu prvním rokem působení, dosáhly 179,5 mil. Kč (zhruba 6 mil. eur). Marže EBIT činila téměř 10 %.

"Díky utěšenému přírůstku obratu potvrdily společnosti ve střední a východní Evropě - a to především Česká republika - v prvních třech kvartálech výrazně svůj budoucí potenciál", raduje se Wolfgang Prasser, předseda představenstva AWD Rakousko a optimisticky vidí i celý rok 2006: "V roce 2006 bychom měli z dnešního pohledu dosáhnout rekordního obratu."

OVB

OVB Holding AG v 1. pololetí letošního roku vykázal (ve 13 zemích, v nichž působí) meziroční růst provizí o 15 % na celkových 102,8 milionu eur. Nadprůměrně rostla zejména ziskovost, když provozní zisk (před započtením úroků a daní) EBIT meziročně vzrostl o 65,3 % K nárůstu provizí i zisku přispěly všechny tři hlavní regiony, tedy Německo, střední a východní Evropa i jižní a západní Evropa.

"OVB v České republice zaznamenává další výrazný růst, letos to bude přes 30 %," citoval server investujeme.cz předsedu představenstva OVB Holding AG Michaela Frahnerta při jeho říjnové návštěvě české centrály: "Radili jsme se, co je potřeba udělat, abychom v takovém růstu mohli pokračovat i v příštích letech. Shodli jsme se, že je potřeba otevřít nové kanceláře a vytvořit kapacity pro školení stávajících i nových poradců."