Akciím ČEZ dál věřím, nejde o výprodej

Vedení energetické společnosti ČEZ se rozhodlo, že na začátku letošního roku uplatní část opcí na nákup akcií firmy. Pro investory bývá podobný postup signálem, aby následovali vedení firmy a rovněž se části akcií zbavili. Generální ředitel firmy Martin Roman se však domnívá, že cena akcií ČEZ dál poroste. "Většinu svých opcí i nadále ponechávám," říká Roman.


HN: Proč se představenstvo firmy rozhodlo využít části svých opcí najednou?
Velmi dobře spolupracujeme jako tým, rozhodli jsme se proto postupovat i v této věci společně. Myslíme si, že je to i transparentnější pro investory.


HN: Proč právě na začátku letošního roku?
Společně jsme se již před delší dobou shodli, že ve chvíli, kdy se cena akcií ČEZ dostane přes tisíc korun, zrealizujeme část svých opcí, protože jde o jeden z postupných milníků. Před koncem roku se tak stalo, a tak jsme se rozhodli pro tento krok.
Je v tom pro mě po téměř třech letech práce pro ČEZ i určitý moment odměny za zhodnocení společnosti jejím vlastníkům, tedy především českému státu.
Cena akcií samozřejmě osciluje a nyní se pohybuje mírně pod touto hranicí. Jsem však přesvědčen, že naše akcie budou mít nadále vzestupný trend, proto nadále držím naprostou většinu opcí.


HN: Kdy začali členové představenstva jednat o uplatnění opcí?
Několik dnů poté, co akcie prolomily úroveň tisíc korun za akcii, jsme tuto otázku s ostatními členy představenstva otevřeli.


HN: Jaký byl hlavní důvod prodeje?
Pro většinu z nás to bylo prolomení hranice tisíc korun za akcii, pro Alana Svobodu i blížící se konec termínu pro uplatnění opce. Navíc časových okének, kdy má trh všechny informace, se kterými vedení pracuje, zas tak mnoho není.


HN: Policie uvedla, že motivační program firmy šetří, zkoumá i postup některých manažerů. Byla firma policií kontaktována a jaké informace policie požadovala?
Nemám žádnou informaci, že by bylo vedeno trestní řízení proti někomu z představenstva nebo výkonného vedení ČEZ. Podle informací, které mám, je prošetřován opční program ve vztahu k některým členům dozorčí rady. Policii jsme poskytli všechny informace o opčním programu ČEZ.


HN: Opční program ČEZ vzbuzuje poměrně velkou nevoli. Část veřejnosti pobuřuje jeho výše...
Opční program byl v ČEZ zaveden v roce 2001, kdy nikdo ze současných členů představenstva ještě nepůsobil ve vedení společnosti. Byl koncipován právní kanceláří White & Case a jeho soulad ze zákony potvrdily i další právní autority.
Opce je standardní finanční instrument, který využívají téměř všechny významné světové společnosti, poskytující držiteli právo zakoupit v budoucnosti akcie za předem určenou cenu, který si může zakoupit každý investor. Cílem tohoto motivačního programu je zainteresovat vedení firmy na zhodnocování firmy pro akcionáře.
V uplynulých dvou letech byl navíc opční program upraven, členové představenstva již mohou vydělat maximálně dvojnásobek hodnoty akcií.


HN: Jaký očekáváte vývoj hodnoty akcií firmy? Někteří odborníci se domnívají, že ČEZ krátko- až střednědobě dosáhl maxima a výhled hospodaření na letošní rok není přehnaně optimistický.
Nadále důvěřuji společnosti a jejím schopnostem dále růst, a tak si většinu svých opcí i nadále ponechávám.
Stále tady vidím prostor pro další růst, chceme být lídrem na trhu s elektřinou ve střední a jihovýchodní Evropě a příležitostí pro růst v tomto regionu je stále dost.


HN: Jak podle vašeho názoru přijme trh informaci, že členové představenstva firmy se rozhodli využít část svých opcí? Komentáře jsou od neutrálních po negativní.
Opční program funguje v ČEZ od roku 2001, kdy také byly prezentovány jeho parametry. Investoři přesně vědí, jak funguje, a tak je tato informace nemohla nijak překvapit.
Neočekávám proto negativní reakci trhu, zvláště když většinu svých opcí hodlá představenstvo nadále držet. Postupné čerpání opcí je navíc časté i u zahraničních společností, kde však obvykle realizují manažeři většinu opcí, jakmile mohou, a drží pouze menší část nebo vůbec žádné.