Byznys s pracovníky silně roste


Byznys s pracovními silami zažívá dosud nevídaný boom. Českých pracovníků je málo. Stále častěji se hledají lidi v zahraničí, a proto razantně přibývá i personálních agentur a zprostředkovatelů.
Ministerstvo práce a sociálních věcí za loňský rok obnovilo nebo vydalo nové licence pro osm set agentur. Nyní jich má v databázi přes patnáct set.
Řada zprostředkovatelů práce přitom fungují v zemi bez licence a renomované personální agentury už bijí na poplach. Nepoctivci jim totiž kromě pověsti kazí i obchody.
"Nejde jen o byznys, ale i o kredit a obrovské daňové úniky. Podvodné agentury poškozují dobré jméno všech poctivých," připomíná šéf Asociace poskytovatelů personálních služeb Luboš Rejchrt. Má na mysli třeba případy, kdy slovenské agentury posílají dělníky, kterým vyplácejí sotva minimální mzdu, a k dorovnání na úroveň českého dělníka používají nedaněné cestovní náhrady. Anebo za pracovníky neplatí odvody státu a kromě provize od českých podniků jim jde do kapsy i 35 procent vykázané mzdy dělníka.
Podniky cizince pro dočasnou práci potřebují, protože Češi o brigády příliš zájem nemají.
"Nabrali jsme stovku Poláků, přitom loni jsme ještě žádné nepotřebovali," řekl Petr Mundl, šéf pracovní agentury Job Centrum.
"Zájem o pracovníky, hlavně na dočasnou výpomoc, u nás meziročně vzrostl o osmdesát procent," uvedla Jaroslava Rezlerová, ředitelka agentury Manpower. Pochybné agentury ale byznys kazí.
"Úřady práce mnoho šancí na odhalení nemají. S ministerstvem práce proto hledáme, jak očistit trh," uvedl Rejchrt. Prvním krokem podle Rezlerové bude nahlášení každé podezřelé agentury, s níž přijde člen asociace do styku, například v tendrech.
Stát přichází možná o stamilionové částky, ale na vypátrání nepoctivců je krátký. "Agenturám práce můžeme odejmout licenci jen tehdy, když porušují zákon nebo licenční podmínky. Každoročně ale jde jen o dva tři případy," uvedl Petr Bizub z ministerstva práce a sociálních věcí.